Alacağınız Evin Gerçek Değerini Bulmanın Yolu

birevim faizsiz kredi

Bir konutun gerçek değerini belirleyen pek çok faktör vardır. Mesela,  konutun ışık alması, ulaşıma yakın olması, ön cepheli olması ve merkezi lokasyonda bulunması evin değerini artıran unsurlardır. Dolayısıyla satın almayı düşündüğünüz ev ile aynı özellikleri içeren bir evi kıyaslayarak fiyat araştırması yapabilir ve bu sayede evin gerçek fiyatına ulaşabilirsiniz.

Aylık Kira Bedeline Göre Değerin Belirlenmesi

Bir taşınmazın gerçek değerini belirlemek için en doğru adımlardan biri kira getirisini hesaplamaktır. Yani ileri dönemde sahibine sağlayacağı kazanç, bugünkü getirisi üzerinden hesaplanır. Dolayısıyla bir konutun gerçek değerine ulaşılmak istendiğinde, toplam kira bedeli ile bazı oranlar baz alınarak çarpılır ve ortaya çıkan sonuç yüksek rakamları içeriyor ise konutun değeri yüksek, düşük rakamları içeriyor ise de konutun değeri düşük olarak ifade edilebilir.  Ülkemizde genel olarak bir konutun değeri 214 aylık kira bedeli olarak değerlendirilir. İstanbul bölgesinde ise bu oran 212 ay olarak kabul edilir. Bu bağlamda satın alacağınız evi yatırım amaçlı olmayı düşünüyorsanız, ortalama 18 yıl gibi bir süreçte paranız size geri dönecektir. Tabi ki, alınacak evin fiyatı da geri dönüş süresini etkilemektedir. Yani milyonları içeren bir yatırım yapacaksanız, bunun sizlere dönüşü 30-40 yılı bulabilir. Genel olarak toparlayacak olursak, yatırım amaçlı satın alınan konutlarda, yatırılan paranın geri dönüş süresi 17 ila 20 seneyi bulurken, iş yerlerinde bu süre 14 ile 16 yıl olarak kabul görmektedir.

Aynı Konumdaki Evlerle Kıyaslanarak Fiyatın Belirlenmesi

Konut satın almak isteyen kişilerin en sık kullandığı yöntemlerden biridir aynı konuma sahip evler ile fiyat kıyaslaması yapmak. Fakat gerçek değere ulaşabilmeniz için satın alacağınız ev ile kıyaslayacağınız evin özellikleri bir hayli benzer olmalıdır. Bu yöntem gayrimenkul firmalarının da başvurduğu yöntemlerden biridir. Ancak gerçek sonuca ulaşabilmek için değerlendirmeyi doğru şekilde yapmanız gerekir. Bu nedenle satın alacağınız evin bulunduğu noktadaki evlerin metrekare fiyatını baz alarak araştırmayı devam ettirmeli ve tek bir kaynakla yetinmeyerek birkaç kaynağı baz alıp araştırmanızı neticelendirmelisiniz. Konum, cephe, metrekare ve çevre özellikleri benzer bir yapıyla kıyaslayarak konutun gerçek değerine ulaşabilirsiniz.

Konutları Değerlendiren Özellikler

  • Ulaşım olanaklarının zengin olması
  • Dairenin güney cephede olması yani ışık alması
  • Merkezi konuma sahip olması
  • Yapının yeni olması
  • Binada asansör sisteminin olması
  • Spor salonu, havuz ve benzeri sosyal alanlara sahip olması
  • Önünün kapanmayacak olması ve manzaraya bakması
  • Ara kat bir daire olması
  • Dairenin ön cephede olması

Gibi özellikler satın alacağınız konutun her daim prim yapacağı anlamına gelir. Dolayısıyla bu özellikleri baz alarak bir konut tercih ettiğinizde, ister hemen satın isterseniz de birkaç yıl geçtikten sonra dairenizi satın fark etmeksizin zarar yerine kazanç elde edeceğinizi bilmelisiniz.

birevim

Leave a Comment

7 + 10 =