Altın Hesabı Hangi Banka Avantajlı 2021

birevim faizsiz kredi

Birikim yapmak isteyenlerin önünde farklı seçenekler yer alır. Altın hesabı da tüketicilerin birikim yapması adına en iyi seçeneklerden birisi olmaktadır. Yatırımcılar; altınlarını bankalara yatırdıkları takdirde birikim adına en iyi mevduat ürünlerinden birisini elde ederler. Bu noktada, birçok kişinin aklında altın hesabı hangi banka avantajlı 2021 sorusu yer alır.

Altın; yastık altı yatırımı olarak bilinir. Bilhassa uzun vadeli yatırım düşünenler için en uygun seçeneklerden birisi olduğunu ifade edebiliriz. Türkiye’nin ekonomik kriz ile boğuştuğu günlerde altın yatırımı yapmak avantajlı olarak kabul edildiği için altın hesabı açtırmak da son derece popülerdir. Bunun yanı sıra, var olan altınların evde saklanması yerine bankalara kazandırılması ülke ekonomisinin canlanması açısından da faydalı bir eylem olacaktır.

Tüketicilerin hem özel hem de kamu bankaları ile altın hesabı açtırmaları mümkün olmaktadır. Bir başka deyişle, altın hesabı açtırmak isteyenlerin önünde birden çok banka seçeneği yer alır.

Altın Hesabı Açmanın Mümkün Olduğu Bankalar

  • Türkiye Finans: Türkiye’deki katılım bankaları arasında bulunan Türkiye Finans; TFXTARGET uygulaması ile beş gün 24 saat gram altın alım satım işlemlerine imkan vermektedir. Bu uygulamanın makas aralığının diğer bankalar ile kıyaslandığında düşük olması ciddi bir avantaj olarak dikkat çekmektedir. Buna ek olarak, bu uygulamada belirli miktarda gram altın için belirli bir fiyat aralığı girilerek emir girişi yapılır. Bu sayede, altın fiyatının istenilen fiyata gelmesiyle beraber otomatik olarak alım ve satım işlemleri yapılmaktadır.
  • Ziraat Bankası Altın Hesabı: Vadesiz ve vadeli olmak üzere iki farklı altın hesabı seçeneği sunulmaktadır. Buna ek olarak, işlemlerden hiçbir şekilde komisyon alınmaz. Vadesiz altın mevduat hesabında herhangi bir komisyon alınmamasından dolayı en avantajlı bankalardan birisinin Ziraat Bankası olduğunu söyleyebiliriz.
  • Garanti Bankası Altın Hesabı: Türkiye’nin en çok tercih edilen bankalarından birisi de Garanti Bankası olmaktadır. TL veya Amerikan doları karşılığında altın satın almak mümkün olabilir. Garanti Bankası’nın en büyük avantajı; geçmiş tarihli altın sorununa rastlanmamasıdır.
  • Vakıfbank Altın Hesabı: Vakıfbank’ta bulunan altın çağı hesabı ile tüketiciler düzenli olarak altın alım talimatı verebilirler. Ayrıca, altın hesap işletim ücretinin de alınmadığını ifade etmek gerekir.
  • Albaraka Altın Katılım Hesabı: Katılım bankaları arasında yer alan Albaraka; 1000/1000 saflıkta işlem görme şansını elde etmekle beraber hesap sahipleri herhangi bir işlem ücreti de ödemezler.
  • Kuveyt Türk Altın Hesabı: Bu bankada açılan altın hesabındaki altınların külçe şeklinde çekilebilir olması ciddi bir avantajdır. Buna ek olarak, altın kurunun belirlenen seviyeye gelmesiyle beraber bozdurulması ve otomatik olarak TL’ye çevrilmesi mümkündür.
  • Enpara Altın Hesabı: Alış ve satış arasındaki fark diğer bankalara kıyasla daha uygundur.
  • Yapı Kredi Altın Hesabı: Hem vadeli hem de vadesiz altın hesabı açtırmak mümkündür.
birevim

1 Comment

Leave a Comment

18 − four =