Bana Neden Kredi Vermiyorlar?

birevim faizsiz kredi

Günümüzün zorlu yaşam koşullarında bireyler maalesef ki kenara yüklü bir miktarda para ayıramıyor ve bu nedenle ev ya da araba almak istediklerinde yeterli birikim olmadığı için bankaların kredi ürünlerine başvuruyor. Fakat çeşitli etkenlerden ötürü bazen kişilerin kredi talepleri onaylanmayabiliyor. Bu noktada bireylerin Bana Neden Kredi Verilmiyor? Gibi sorularına karşı bunun pek çok nedeni olabileceğini söyleyebiliriz. Şöyle ki, Banka kuruluşları müşterilerinin kredi veya kredi kartı başvurularında değerlendirmeyi çeşitli ölçütlerle yapmaktadır. Dolayısıyla değerlendirme sürecinde bankanın belirlediği ölçütler dışında kalan kişiler kredi kartı ya da kredi talebinde red cevabı almaktadır. Kredi almak isteyen kişilerin kredi taleplerinin onaylanmama sebebi aşağıdaki şıklardan biri olabilir.

  • Kişinin son 1 yıla ait mevcut kredi kartı ve kredi ödemelerinde aksaklık yaşanmış ise ve 4 ay veya daha uzun süre geri ödemelerinde gecikme olduysa, bu durum kredi talebini olumsuz etkileyecektir.
  • Kredi başvurusunda gelir beyanında bulunan ancak bu geliri belgeleyemeyen kişilerinde de kredi talepleri yüksek ölçüde onaylanmaz.
  • Kredi kartı veya daha önce kullandığı krediye bağlı olarak ödemelerinde sürekli gecikme yaşayan bir tüketicinin ‘’ kara liste’’ adı verilen uygulama doğrultusunda güve3n vermeyen müşteri olarak kredisi onaylanmaz.
  • Kredi talebinde bulunan tüketici bir kişiye kefil olup, kefil olduğu kişinin ödemelerinde gecikme olması nedeniyle takibe alınmasından ötürü kredi başvurusu onaylanmayabilir.
  • Tüketici bir işt yerinde 6 aydan daha az çalışıyor ise ve KKB veri tabanında kredi referansı yok ise yine kredi talebi olumlu yanıt görmeyecektir.

Gibi sayılabilir pek çok etken kişinin kredi almasına engel olabilir. Bu nedenle kredi talebinin olumlu yanıt görmesi için tüketicilerin kredi ve kredi kartı ödemelerine dikkat etmesi ve kredi notunu yükseltmesi önemlidir.

Telefondan Bir Numaraya SMS Atıldığında Bankalarla Olan Geçmiş Kaydın Silindiği Doğru mu?

Bugün telefon üzerinden tek bir SMS ile birçok işlemin yapıldığı doğrudur? Mesela SMS ile kredi başvurusu yapabilir ve onaylandığında gerekli evraklar ile bankadan kredi alabilirsiniz. Ancak bu tip işlemler arasında maalesef ki, kredi geçmişinin silinmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Kredi notu oldukça kolay düşen ancak izleri kolay silinmeyen bir sistemi içerir. Dolayısıyla Kredi Notu Yükseltme ancak bankanın ürünlerini düzenli kullandığınızda gerçekleşecek ve geçmişte geri ödemede yaşadığınız sıkıntılar zaman içinde silinecektir.

Gelirim Kredi Taksitini karşılıyor ve Satın Alacağım Evi Teminat Gösterdiğimde Banka Neden Kredi Vermesin?

Bankalar kredi ürününü kullandırırken, öncelikle kredi taksiti tüketici gelirinin %40’nı geçiyor mu diye değerlendirirler. Ayrıca mevcut krediniz ya da kefil olduğunuz bir kredi varsa  banka bunu risk olarak algıladığı için evin teminat gösterilmesi de kredinin onaylanması için yeterli koşul olarak kabul edilmez. Bundan ötürü kredi ile ev almayı planlıyorsanız, gelirinize uygun fiyat aralığında bir evi tercih ederek bankaya başvuru yaparsanız, olumlu sonuç ile karşılaşmanız daha yüksek ihtimal olacaktır.

birevim

Leave a Comment

ten + 8 =