Bireysel Kredi İçin Neler Teminat Gösterilebilir?

birevim faizsiz kredi

Kişilerin bireysel olarak mal ve hizmet alımları doğrultusunda verilen kredi türüdür. Kişilerin kredilerinin verilmesi kişinin mal varlığı durumuna göre teminatlandırılarak verilmektedir. Bireysel kredilerde vade süresi ve çekilecek kredi miktarı tek kullanımlıktır. Vade sonunda bankaca belirlenen limit yeniden kullanılamaz. Bankaların kişilerin maaşlarına, bindiği taşıtına, oturduğu evine kredi vermektedir. Bu sebeple verilen kredilerin teminatları da bu yönde olmaktadır. Bu kredi türlerin düzenlenmesi ve denetlenmesi bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu tarafından sağlanmaktadır. Bireysel krediler temel olarak dört tane olarak değerlendirilmektedirler. Bu kredi türlerinin teminat olarak bir güvence sağlaması gerekmektedir.

Kredinin herkes için doğru zamanda, karşılaşılan duruma göre ödeme gücünün de elverdiği durumlarda kullanılmasında fayda olacaktır. Bireysel kredinin Kredi notuna göre verilmesi, sadece imza ile TC kimlik numarası ile başvurusu yapılmaktadır.

Bireysel Kredinin Teminatlandırması

 • İlk teminat olarak maaş bordrosu olarak gösterilebilir.
 • İkinci teminat olarak aile geliri olara gösterilebilir. Belgelenmiş aile geliri krediye teminat olarak gösterilmesi durumunda bireysel kredi verilebilir.
 • Bankalardan bireysel kredi başvurusunda ev ve arsa tapusu, taşıt, alacak senedi ve çek gibi mal varlıkların teminat olarak da gösterilebilir.

Bankalar kendi güvencesinden dolayı verdikleri krediler karşılığında bazen teminat olarak bir şey görmek isterler. Gelire dair belge veya maaş bordrosu konutta ise ipotek isteyebilir. Bu da kendi açısından kredinin kendisine geri dönüşün sağlanması için bir önlem tedbirdir. Giden fonun geri gelişini sağlamak zorundadır. Kişinin çalıştığı yerden maaş aldığına dair resmi bir belge görmek istemesi bankanın oluşabilecek risklere karşı bir önlemdir. Sonuçta giden kredinin bankaya gider olması, oluşabilecek en ufak sorunda bankanın durumu da sıkıntıya düşebilir.

Bireysel Kredilerin Çeşitlendirilmesi

 • Düğün kredisi
 • Tatil kredisi
 • Bayram kredisi
 • Eşya kredisi
 • Sağlık kredisi
 • Borç transferi kredisi
 • İpotekli ihtiyaç kredisi
 • Konut kredisi
 • Taşıt kredisi

Bu saydıklarımın ilk 6 tanesi kişinin ipotek göstereceği belli başlı bir durum olmaması tamamen gelir bağlı olarak verilen kredilerdir. Burada kredilerin çeşitlendirilmesi söz konusudur. Bireysel krediler kendi aralarında bölümlendirilmesi tamamen ihtiyacı karşılama açısından olduğudur.

Düğün Kredisi

Evlilik hazırlıkları yapan kişilerin yardımına koşan bir tür bankaların fon sağlamak amacıyla ve müşteriye destek olmak için sağlanan bireysel kredi türüdür. Düğün sezonlarında daha çok artan bireysel kredi çeşididir. Bu kredi türünün düğün hazırlıklarına kolaylık sağlamak açısından müşterilere sunulmuş bir fondur.

Tatil Kredisi

Genelde yaz aylarında nakit ihtiyacının olduğu zamanda müşterilerin tatil ve uzun dönemli süreçlerde destek olması için verilen kredi türüdür.

Bayram Kredisi

Genelde bayram zamanlarında artan masraflar karşılığında bankalar tarafından belli süre için verilen kredi türüdür. Bu masrafların artmasıyla kredinin verilmesi kişiler için az çok rahatlatıcı bir durumdur.

Eşya kredisi

Beyaz eşya, mobilya ve teknolojik ürün gibi alışverişlerin alımlarının kolaylaşması için bankalar tarafından müşterilere sunulan kredi türüdür.

Eğitim Kredisi

Ücretli eğitim kurumlarına destek olunması açısından verilen destek kredisidir. Kişilere uzun dönemde eğitim masraflarının karşılanması için verilen kredi türüdür. Eğitime destek paketi oluşturmak istediği kredidir.

Sağlık Kredisi

Bankaların sağlık kuruluşları arasında anlaşmalı olan kurumlar için sağladıkları kişilerin sağlık problemleri için çıkarılan kredi türüdür. Kişilerin sağlık ihtiyaçlarını rahat giderebilmesi bankaların destek sağladığı bir kredi türüdür.

Borç Transferi Kredisi

Kredi ve kredi kartı borçlarını ihtiyaç kredisi sayesinde yapılandırılması yapılıyor. Aynı anda birden fazla borcu olanların bütün borçlarının bir tane banka altında toplamaktadırlar amaç uzun vadede borçların ödenmesi sağlanmasıdır.

İpotekli İhtiyaç Kredisi

Kişinin kendi adına kayıtlı olan konutu ipotek göstererek kullanılan bir kredidir. Bu kredinin türünde faiz oranı diğer ihtiyaç kredilerine göre daha uygun belirlenmiştir. Fakat teminatına rağmen 48 ay ile sınırlandırılmıştır. Verilen kredinin tutarı teminat gösterilen konutun değerinin yüzde 50’si kadar olarak belirleniyor. Banka sigortası muamelesinden muaftır bu sebeple daha uygun olarak görülmektedir.

Banka Kredileri

Bankaların kredi çeşitlendirmesi gittikçe artan rekabetten dolayı her yeni gün daha fazla çeşitlendirme yoluna sürüklemektedirler. Nerdeyse elinizdeki telefonu bile teminat gösterilip kredi vermeye başlayacaklar. Bankaların her yeni dönemde ön planda olma çabası müşterileri daha çok cezp etmeye başlamaktadır. Bu sebeple kişilerin her türlü ihtiyacı doğrultunsa hareket edip kime neye göre kredi vereceğini daha çok belirlemeye başlamaktadırlar. Örneğin; yeni evlenenlere düşünülüp kredi belirleyelim gibi fikirlerin ortaya çıkması, yaş, cinsiyet, durum ve isteğe göre kredi ihtiyacı karşılanmaya çalışılması stratejik yöntemlerdir. Bankaların bu gibi özel durumlardan faydalanmasından dolayı her türlü destekle insanların yanından olduğunu anlatmaya ve belirtmeye çalışmaktadır. Yapılanın asıl amacı her durumda sizin yanınızdayız imajı vermektir.

Bireysel Kredi İçin Gerekli Olan Evraklar

 • Nüfus cüzdan fotokopisi, pasaport ya da ehliyet fotokopisi de olabilir
 • İkametgah belgesi veya son üç aya ait fatura belgesi
 • Gelir belgesi
 • Özel sektörde çalışanlar için ve memurlar için maaş yazısı veya maaş bordrosu
 • İmza sirküleri

Bu gibi belgeler her bankada değişkenlik gösterebilmektedir. Her banka kendi yasal düzenlemesine göre başka şeyler de isteyebilirler. Bu sebeple bankaların herkesimden istediği belgeler farklılık gösterebilir. Bazı bankalar imza sirküleri istemeyebilir. Fakat bazı bankaların olmazsa olmazı arasındaki şartı olabilir. Eğer çekilecek kredi konut veya taşıt kredisiyse teminat olarak ipotek gösterilecek bir taşınmaz olması gerekmektedir. Bankaların bundan dolayı istekleri farklı olabilir. Farklı istekler karşısında çok fazla şaşırmamak gerekmektedir. Çünkü bankalar verdikleri kredi karşılığında bir güvence alması gerekmektedir. Bordronun temelindeki asıl amacı söylediğimi ve sebeplerini de anlattığımı faydalı bir yazı olmuştur.

birevim

1 Comment

 • merhaba benimde 15.000 tl krediye ihtiyacımlar varlıklarda olan borclarımı tamamen kapatıp sicilimi tekrardan tertemiz yapmak için.Çalışıyorum sigortam vardır 4000 tl maaşım vardır bana yardımcı olabilirmisiniz

Leave a Comment

nineteen + two =