Anasayfa / Blog / Birikimevim’in Kentsel Dönüşüm Çözümü

Birikimevim’in Kentsel Dönüşüm Çözümü

Birikimevim, müteahhit ve ev sahiplerine kapsamlı bir çözüm önerisi sundu. Vatandaşların cebinden yüklü miktarda para çıkmasını engelleyen Birikimevim, bir evin dönüşüm bedeli için ev sahibine ayda 2 bin TL -3 bin TL – 4 bin TL ile sisteme kayıt olma fırsatı sunuyor. Türkiye’de bir ilke imza atacak olan Birikimevim, kentsel dönüşüme dahil olan yapılar için yeni çözümler belirledi.

Deprem gerçeğinin olduğu bir ülkede kentsel dönüşüm sürecini rasyonel bir bakış açısıyla ele alan   Birikimevim, tasarrufa dayalı faizsiz finansman sektöründe bir ilke imza atacak. Sektörün tüm dinamiklerini değiştiren bir çözüm önerisi sunan Birikimevim, hakediş usulü ile sistemden müteahhitlere fonlama yapıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın açıklamış olduğu verilere göre; Türkiye genelinde 6-7 milyon riskli, acil dönüşmesi planlanan 1,5 milyon konut bulunuyor. Doğru hamlelerle yönetilmesi gereken bu süreç için Birikimevim, harekete geçti ve kentsel dönüşüm için çözüm önerileri getirdi.

Birikimevim Yönetim Kurulu Başkanı Osman Telli, Telli Grup’un 30 yıldır tüm iştirak alanlarında birçok dönüşüm projelerine imza attıklarını vurguladı. Osman Telli, kentsel dönüşüme dahil olma süreçleri ile ilgili olarak ‘Günümüzde 10 daireye sahip bir bina için daire başına vatandaşımızın 150 bin TL’lik bir bütçeye ihtiyacı var. Biz Birikimevim olarak bu ihtiyaca ayda 2 bin TL- 3 bin TL- 4 bin TL ile vatandaşın sisteme ödeme yaparak sahip olmasını sağlıyoruz. Vatandaşımızın sistemdeki birikimleri neticesinde istediği müteahhitle anlaşma sağlayabiliriz, biz de bu durumda hakediş usulü ile sistemden müteahhitte fonlama yapıyoruz. Vatandaşın buradaki ödeme sürecini kapsıyor. Tabii biz bu süreci yönetiyor, vatandaşa sisteme girdikten 1 yıl sonra müteahhite başlama noktasında haber veriyoruz. Müteahhitlere haber verilmesi ve evlerin yapım süreci ise ortalama 12-18 ay sürüyor. Bu yöntem ile beraber vatandaşın sisteme girdikten 1 yıl sonra müteahhitte başlama noktasında haber veriyoruz. Müteahhitlere haber verilmesi ve evlerin yapım süreci ise ortalama 12-18 ay sürüyor. Bu yöntem ile beraber vatandaşın sisteme girmesi ve evine oturur hale gelmesi 24-30 ayı buluyor. Ödeme süreci 60 aya kadar devam edebiliyor. Ödeme şekli küçük taksitlerden oluştuğu için herkesin ödeyeceği bir sistem olmuş oluyor. İşte Birikimevim olarak kentsel dönüşüm konusunda elimizi taşın altına bu şekilde koyuyoruz.’ şeklinde konuştu.

Yapılması Gereken Çok İş Var

Açıklamalarına devam eden Osman Telli, ‘Öncelikle devletimizin çalışmalar yaptığını, müteahhitlerimizin riskli alanları kamu kurumları ve yarı kamu kurumları ile dönüştürdüğünü biliyoruz. Fakat hala yapılması gereken çok iş var. Çünkü dönüştürülemeyen çok bina var. Belediyeler bu kentsel dönüşüm konusunda ilave imar ve kat karşılığı çözümünü getirdi. Ancak bu yol, ne yazık ki yeterli olmadı. Müteahhit kanadı, bu imar planlamasında vatandaşın dairesini küçültmek durumunda kaldı. Bu farkındalıkla Birikimevim olarak kentsel dönüşüm sürecine inovatif bir bakış açısıyla yaklaştığımızın bir kez daha altını çizmek isterim. Vatandaşımızın taleplerini, yaşam alanlarını kısıtlamadan hem yerinde hem de diledikleri alanda dönüşüm için sektörde bir ilk yaparak ülkemiz ve milletimiz için önemli bir finansman modeli geliştirdik.’ dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eminevim, ‘Geleceğin Yöneticilerini’ Yetiştiriyor

Eminevim, ‘Geleceğin Yöneticileri’ ismi ile başlattığı eğitim projesi ilk mezunlarını verdi. Şirket, kısa bir süre …