Bu Dönemde Ev Veya Arsa Alınır Mı?

birevim faizsiz kredi

2018 ekonomik krizi sonrasında yükselen konut kredi faizleri ve 2020 yılı başında ortaya çıkan virüs nedeniyle inşaat sektörü ciddi oranda etkilenmiştir. 2019 yılı sonundan itibaren ciddi bir ivme kazanarak tekrar eski günlerine çıktığının habercisi olan satış rakamlarına ulaşan sektör virüsün ülkemizi etkisi altına almasından dolayı tekrardan düşüşe geçti.

Tabi her zaman olduğu gibi bir kriz bittiğinde doğru konumu alanlar daha çok kazanacaklardır. O nedenle ev veya arsaya yatırım yapmak isteyenler bu soruyu soruyorlar. Ev mi almalıyım ve arsa mı alarak yatırım mı yapmalıyım merak edilen noktalardan birisidir. Peki buna nasıl karar vermemiz gerekiyor.

Alternatif Yatırım Kaynakları İle Karşılaştırma

Ev veya arsa alma kararı vermeye çalışan yatırımcıların karşısına ilk etapta alternatif yatırım kaynakları çıkacaktır. Altın, döviz bunlar arasında ilk dikkat çekenlerdir. Ülkemizde 17 Nisan itibariyle toplam döviz mevduatına 200 milyon dolarlık bir ekleme olduğu görülüyor. Bunda doların son dönemde yükselen trende sahip olmasının da etkisi var.

Bunlar arasında karar vermeden önce eğer uzun vadeli bir yatırım yapacaksanız karşılaştırmalarını doğru yapmanız gerekiyor. Örneğin 2010 yılında 100 birimlik bir yatırım yaptığınızda ve sene 2020 yılı olduğunda hangi yatırım kaynağından daha çok kazandığımızı görmelisiniz. Bunu daha kısa vade için yapabilirsiniz. Bir yıl veya 5 yıllık olarak da yapabilirsiniz.

Arsa ve Ev Arasında Tercih Yapmak

Arsa ve ev tercihinizi yaparken bazı noktalara dikkat etmelisiniz. Yapacağınız yatırımın size ne kadar sürede geri dönüş yapacağını düşünmelisiniz. Talebin arttığı bir bölgede arsa almak ilerleyen dönemde elinizde çok sayıda ev olabileceği anlamına geliyor. Bu tür detaylara dikkat ederek karar vermeniz gerekiyor.

Ancak ev almaya karar verirseniz yaptığınız yatırımla düzenli gelir elde edeceğinizi ve yatırım yaptığı paranızın belirli bir dönem sonunda örneğin 20 yıl içerisinde ev yerinde durmak kaydıyla geri döneceğini unutmamalısınız. Bu detaylara bakarak ve ülkemizde ki nüfus artışını göz önüne bulundurarak kararınızı bulabilirsiniz. Son 10 yıldır konut ve arsa alımının daha az risk taşıdığını da söylememiz gerekiyor.

birevim

Leave a Comment

fourteen − 11 =