Corona Virüs Sonrasında Hangi İllere Talep Arttı?

birevim faizsiz kredi

Korona Virüs nedeniyle ülke olarak Mart ayından bu tarafa her sektörde yaşayan ekonomik duraklama ile başa çıkmaya çalışıyoruz. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından sağlanan ekonomik destek paketleri sayesinde normalleşme ile tekrar eski günlere dönülmesi planlanıyor. Tabi bu geri dönüş sırasında artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını söylemek doğru olacaktır.

Bunlar arasında en dikkat çekende gayrimenkul sektörü olacaktır. Sektör araştırmaları yapan Emlakjet, bu araştırmanın sonuçlarını paylaştı. Yapılan açıklamada özellikle büyük şehirlerde ev alım talep oranları ciddi şekilde düşerken bazı illerde bu oranda artış yaşanması dikkat çekiyor. Bu duruma insanların evlerinden çıkamamasının etkili olduğu söyleniyor.

Talebin Arttığı ve Azaldığı İller

Emlakjet tarafından yapılan konut arama istatistikleri yönünde ki açıklama ile hangi illerde talebin yükseldiği hangi illerde düşüş yaşandığı görülebiliyor. En ciddi düşüşün %45’lik oranla tatil şehri olarak bilinen Antalya’da yaşanması dikkat çekiyor. Ülkemizin en büyük şehri olan ve birçok sektör gibi inşaatında kalbi olan İstanbul’da oran %31 olarak görülüyor.

Listenin ilk sıralarına bakıldığında dikkat çeken büyükşehir olarak kabul edilen şehirlerde düşüş yaşandığı oluyor. En yüksek ev arama oranı artışın %53 ile Bayburt ilimizde olması da dikkat çekiyor. Bu ilimizi değişik oranlarla Bilecik, Gümüşhane, Aksaray ve Çanakkale takip ediyor. Bu durum ilerleyen dönemde Anadolu şehirlerine olan talebin artacağı anlamını taşıyor.

Normalleşme Sonrası Sektörde Yaşanacaklar

İnşaat sektörü özellikle sıfır daire satışlarında ciddi bir düşüş yaşadı. Bu düşüşün temel sebebi insanların tam olarak tercihlerinin değişmesi demek doğru olacaktır. Öncelikle temel ihtiyaçlar öne çıkarken, bu süreçten sonra da büyük şehirde sıkışan insanların Anadolu şehirlerine kaçması olağan bir durum olarak görülüyor.

Ciddi anlamda bir göç büyük şehirlerde sadece satış rakamları düşmeyecek aynı zamanda ev tasarımlarının da değişmesi bekleniyor. Evde zaman geçirmenin ne kadar zor olacağı fark edilen insanlar artık daha geniş balkonu ve mutfağı olan evleri tercih edecek diyebiliriz. Tabi bu sürecin daha uzun bir süre devam edecek olmasını da göz önüne alırsak bunun baya bir zaman alacağını da söyleyebiliriz.

birevim

Leave a Comment

thirteen − three =