xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
Anasayfa / Blog / Emekli Kefil Olabilir Mi? 2020 Kefillik Şartları

Emekli Kefil Olabilir Mi? 2020 Kefillik Şartları

Günümüzde insanlar ev yada araba satın almak istediklerinde bankalardan kredi talebinde bulunmaktadırlar. Böyle zamanlarda da bankalar ayrıca kredi talebinde bulunan müşterilerinden kefil veya teminat istemektedirler. Devlete bağlı bankalardan alınacak kredilerde emekli kefil olabilir mi? 2020 kefillik şartları bankalardan kredi alabilmeniz için özellikle aranmaktadır. Kefil istenilen durumlarda eğer ki kefil olacak kişinin herhangi bir bankaya kredi borcu varsa kefil olamamaktadır. Ancak babalar oğullarına veya kızlarına eşlerse birbirlerine rahatlıkla kefil olabilmektedirler. Bankalar genellikle taşıt kredisi, konut, ihtiyaç kredisi de dahil olmak üzere farklı krediler vermektedirler.

birevim-tasarruf-reklam

Bu kredilerden faydalanabilmek için bankaların istedikleri evrakları bankaya sunmanız sonrasında banka sizin adınıza gerekli olan araştırmayı yani tahkikatı başlatarak adınıza yönelik araştırmayı yapacaktır. Bunun sonucunda da kredi notunuz incelenerek kredi notunuza göre karar verilecek, kredi notunuzun risk içermesi halinde adınıza kredi çıkmayacaktır. Fakat eğer ki kredi notunuzda riskin az olması halinde bankalar size gerekli teminatı ve kefili bulduğunuzda kredi çıkaracaklardır.

Kefil Olma Şartları Nelerdir?

Emekliler kefil olabilir mi? 2020 kefillik şartları nasıl prosedürler içerir gibi konuları bankalardan kredi talep eden kişiler tarafından fazlaca merak edilen konuların başında gelmektedir. Bankalar müşterilerine kefil olacak kişiye iki adet kefalet türü uygulamaktadırlar. Bunlardan ilki adi kefalet, diğeriyse müteselsil kefalettir. Bu kefalet türlerinde herhangi süre sınırlaması olmamaktadır.  Kefil olma şartları şöyledir:

 • Kefil olabilmek için kefil olacak kişinin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir.
 • Kefil olacak kişinin kredi notunun yüksek ve sicilinin temiz olması şarttır.
 • Kredi borçlarının geçmişte düzenli ödenmiş olması gerekmektedir.
 • Gelir önemlidir. Kefil olacak kişinin düzenli geliri yoksa kefillik durumu olamayacaktır.
 • Kefalet sözleşmesinin imzalanması gerekir. Okuma yazma bilmeyenlerin kefil olmalarında sakınca yoktur.
 • Banka tarafından kefil olacak kişide aynı şehirde ikamet şartı aranmaktadır.
 • Kefil olunacak kişinin hakkında icra takibi başlatılmamış olmalı ve haciz olayı yaşamaması gerekmektedir.

Fakat kefil olacak kişi sözleşmeyi el ile yazmamışsa bu sözleşme borçlar kanunu gereğince geçersiz sayılır. Ayrıca bankalar 70 yaş üstü kişilerin kredi taleplerini onaylamamaktadırlar.

Kimler Kefil Olamayacaklar Kapsamındadır?

Genelde bankalardan kredi talebinde bulunan kişilerden kefil şartı aranmaktadır. Kredi çekme isteği olan kişilerde güvendikleri kişileri kefil yapmak isterler. Bu durumda da kefil olunacak kişi bankaya geldiğinde banka kişi hakkında bir tahkikat uygulaması başlatır. Kredi notu yüksek olmayan v bankalara karşı kredi borcu olan kişilerin kefilliği kabul edilmeyecektir. Nasıl bankaya borcu olan şahıs kredi talebi onaylanmıyorsa, herhangi bir kişiye kefil olması da gerçekleşmeyecektir. Ayrıca gelir durumu müsait olmayan kişilerde kefillik yapamazlar.

Emekliler kefil olabilir mi? 2020 kefillik şartları nasıldır denildiğinde kolaylıkla emekliler kefil olabilirler diyebiliriz. Kefil olacak kişi karşısındaki kişiyi iyi tanımalıdır.

birevim-sabit-reklam

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kuveyt Türk Müşteri No Nasıl Öğrenilir?

Kuveyt Türk müşteri no nasıl öğrenilir; İnternet teknolojisinin yoğun olarak kullanıldığı günümüzde müşteri no öğrenmenin …

10 yorum

 1. Emeklileri kefil olarak aslında kabul edebilirler, sonuçta devlete bağlı bir emekli maaşları var garanti kefil olarak gözükebilir. Ancak tabi ki kefil olacak emeklinin aylık geçim ödeme durumu da göz önünde bulundurulur.

 2. Bankalar kefilin maaş garantiliğine bakıyor daha çok. Bu sebeple emekli biri daha rahat kefil olabilir size. Ancak emekli kefillerde, emeklinin yaşı da önemli bir etken oluyor.

  • Merhaba Yakup Bey,
   İleri yaşlardaki kişilerin kefil olması durumunda o kişiye hayat sigortası yapılabilmektedir.

 3. Emekliler kefil olabilir ancak maaş yeterliliği olması gerek diye düşünüyorum

 4. Emekli kefillik açısından tam ideal, devlet maaşı garantili 🙂

 5. Emekliden daha iyi kefil bulamaz bankalar, ancak emekli olan kişinin ödemeleri problemli ve maaşının üstünde kredi gideri varsa, kefil olmasını kabul etmeyebilirler.

 6. Kefil olarak emekliden daha iyi bir kefil olması zor 🙂 Devlet arkasında bundan daha iyi kefil mi olur 🙂

 7. Babam ben ilk aracımı alırken bana kefil olmuştu ve emekliydi, bence emekli her türlü kefil olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir