Emekli Ne Kadar Kredi Kullanabilir?

birevim faizsiz kredi

Emekli kredisi almak isteyen tüketicilerin her şeyden önce kredi notunun uygun olması gerekmektedir. Buna ek olarak, maaşlarına uygun olacak şekilde emekli kredisi verilmektedir. Örneğin, 3500 TL emekli maaşı alan bir vatandaşın aylık en çok 1750 TL kredi geri ödemesine denk gelecek tutarda emekli kredisi almasına izin verilmektedir. Bir başka deyişle, emekli maaşının en çok yarısının ödenebilir aylık taksit tutarı olması söz konusudur.

Emekli kredisi için genel olarak en üst yaş sınırı; 80 olarak belirlenmiştir. Bunun dışında, 77 yaşında olup emekli kredisine başvuran bir vatandaşın en çok 36 ay (üç yıl) vadeli kredi kullanmasına izin verilmektedir. Emekli kredisi faiz oranları; bankalar arasında değişkenlik göstermektedir.

Emekli Kredisi Kullanma Şartları

Kredi kullanacak olan kişinin yasal takipte olmaması gerekir. 80 yaş ve aylık maaşın en çok yarısı kadar aylık geri ödeme tutarlarına değinmiştik. Buna ek olarak, emekli olduğu halde çalışmaya devam eden kişinin bu durumu resmi olarak ispat etmesi şarttır. İhtiyaç ve taşıt kredilerinde vade süresi; en çok 60 ay olmalıdır. İpotekle kredi alınacaksa eş rızasının bankaya sunulması gerekir.

Emekli Kredisi Veren Bankalar

İş Bankası, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Denizbank gibi emeklilere özel krediler vermektedirler. Buna ek olarak, Aktifbank N Kolay Kredi uygulaması başta olmak üzere Cepteteb ve Enpara sayesinde kredi almanın oldukça kolay olduğuna değinmeliyiz. Bu bankaların bir kısmı, PTT üzerinden emeklilere kredi vermektedirler. Faizsiz kredi almak istiyorsanız katılım bankalarını tercih etmelisiniz.

Emekli Kredisinin Özellikleri

Emeklilere sıfır faizli veya sıfır kar paylı olarak kredi veren herhangi bir banka yoktur. Emekli kredisi faiz oranıyla diğer tüketicilere verilen faiz oranları arasında çok fazla fark yoktur. Emekli maaşını aldığı bankadan kredi kullanmak isteyen tüketicilere çok az indirim uygulanması söz konusu olabilir. Emekli kredilerinde yaştan dolayı hayat sigortası yapılmasına bankalar tarafından önem verildiğini vurgulamalıyız. Emekli kredisi kullanmak için emekli olmanız şarttır. Ancak, emeklilerin konut kredisi kullanmasının ancak aynı ailede oturan aile bireylerinin gelirlerinin hesaba dahil edilmesiyle mümkün olduğunu da eklemeliyiz.

birevim

7 Comments

  • Merhaba Songül Hanım,
   Bu bankaya göre değişkenlik gösterir. Bu konudan farklı bankalardan teklif almanızda fayda var.

 • Emeklilere bir ara maaşının 10 katı kredi imkanı verecekti bankalar ne oldu bir haber var mı?

  • Merhaba İbrahim Bey,
   Ne kadar kredi kullanacağı başvuracağınız bankaya ve emeklinin aldığı maaş tutarına göre değişmektedir.

Leave a Comment

one × four =