En Yüksek Faiz Veren Banka 2020

birevim faizsiz kredi

Kısaca kar anlamına gelmekte olan faiz borç karşılığı kullanılmış olan paranın karşılık değeri anlamına gelmektedir. Belli başlı kurallara sahip olan bankaların faiz sistemi ekonomik olarak en önemli kuramlar arasında yer almaktadır. Faiz oranlarının belirlenmesi ekonomik seviyeyle ve ilerlemeyle doğrudan ilişkili bir durum olmaktadır. Bankaların uygulamakta oldukları faiz oranları özellikle Merkez bankalarının uygulamakta oldukları kararlar ve politikalarla doğrudan ilişkilidir. Bankaların ülkelerin vatandaşlara ödünç para getirmesi için  kurulmuş olan bu faiz sisteminin diğer bir karşılığı ise paranın kiralık bedeli olarak tanımlanabilmektedir. Faizden gelmiş olanın paranın yüzdelik oranına ise faiz oranı denmektedir.

Özellikle finans yatırımcılarının ilgilenmekte olduğu bu faiz sistemi oranların düşmesi veya yükselmesi ile yapılmış olan yatırımların seyrini değiştirmektedir. Elde edilmiş olan ekonomik veriler faiz oranları doğrultusunda direkt piyasa seyirlerini değiştirir durumdadır. Elde var olan birikimin doğrudan değerlendirme konusunda en önemli araçlardan birisi faiz sistemi olmaktadır. Direkt olarak kapitalist sisteme uygun olan faiz sistemi üretim amaçlı girdi olarak kullanılan sermayeden sağlanmış olan kazançtır. Sadece paranın karşılığı değil üretilen malların getiri oranına da faiz denmektedir.

Faiz Etkenleri

Direkt olarak enflasyonla alakalı olan faiz oranları belirlenirken ülkelerin Merkez Bankalarının izlediği politikalar doğrultusunda belirlenen bir rakam olarak insanlar için oldukça önemli bir değerdir. Çeşidine göre hesaplanmakta olan faiz oranları ödünç alınan paranın yüzde dilimine göre hesaplanmakta olan bir kuramdır. Bankalar arasında değişlik göstermekte olan faiz oranları kullanım şekillerine göre tercih edilmeleri de değişmektedir. Kredi gibi bir sistem kullanacak olan müşteriler en düşük sistemde faiz oranını tercih eder iken yatırım amaçlı kullanılacak paraya sahip kişiler için en yüksek faiz oranı tercih sebebi olmaktadır.

Dönemsel olarak değişmekte olan bu getiri oranları 1 aylık,3 aylık, 6 aylık gibi aylık periyotlarda hesaplanabileceği gibi 22 günlük,32 günlük ve 42 günlük gibi günlük periyotlarda da hesaplanabilmektedir. Yıldan yıla hatta aydan aya değişmekte olan faiz oranları takibi yatırımcılar için önemi büyük bir sistemdir. Güncel rakamların ve verilerin takibi sayesinde kazancın artıp azalabileceği bir sistemdir. Ülkeler için oldukça önemli olan finansal yatırımcılar uyguladıkları ekonomik kazanç ile ülkelerine de fayda sağlamaktadırlar.

Burgan Bank – Fibabank

2020 yılının şubat ayına girmemiz itibari ile güncellenen en yüksek faiz veren banka 2020 konusunda Burgan Bank yine başı çeker konumdadır. Burgan Bank’ın müşterilerine sunmuş olduğu en yüksek faiz veren banka 2020 oranı ise yüzde 11,60 olmaktadır. En yüksek faiz getirisine sahip ikinci banka olarak ise Burgan Bank’ı Fibabank takip etmektedir. Fibabank’ın müşterine sunmuş olduğu bu faiz oranı ise 11,50 olmaktadır. En yüksek faiz veren banka 2020 yılındaki bu güncel rakamlar genel olarak 32 gün baz alınarak verilmiş faiz oranlarıdır. Özellikle finans yatırımcılarının ilgilerinin yüksek olduğu faiz oranları konusunda Fibabank’a ve Burgan Bank’a ilgi oldukça yükselmektedir.

birevim

Leave a Comment

4 × 4 =