Esnek veya Balon Ödeme Planı Nedir?

birevim faizsiz kredi

Günümüzde insanlar çeşitli ihtiyaçlarından ötürü bankaların kredi ürünlerini kullanmak zorunda kalır. Bankalarda müşterilerinin memnuniyetini sağlamak adına birden fazla kredi ürünü sunar ve her bireyin bütçesi doğrultusunda en uygun alternatif ile ödeme kolaylığı sağlar. Geçmiş yıllara baktığımızda kredi ödemeleri sabit bir şekilde yapılırken, bugün kişilerin değişebilen gelir düzeyleri ve piyasa durumu göze alınarak kredi ödemelerinde esneklik sunulmaktadır.

Balon Ödeme Nedir?

Genellikle yatırımcıların tercih ettiği bir ödeme yöntemi olan balon ödeme, müşterinin kredi başlangıç taksitlerini düşük ödemesi ve son taksitinde kalan bakiyeyi toplu olarak ödeyerek krediyi kapatma işlemini içerir. Balon ödeme planında kredi başlangıç taksitinin, faiz ve vergi tutarının altında olmayacak şekilde ayarlanması ve ödeme planına dahil edilmesi önemlidir.

Balon Ödemeli Kredi Hesaplama

Sabit ödemeli bir kredi ürününü 24 ay geri ödemeli şekilde kullandıysanız, 24 ay boyutça taksitleriniz aynı rakamda olacaktır. Mesela 24 ay boyunca 3000tl ödeyeceksiniz. Balon ödeme planında ise yine aynı tutarı 24 ay süreli olarak aldığınızı düşünürsek, alık ödeme miktarını 3000tl değil de 2000tl olarak hesaplayabilir ve son taksitinizde geri kalan ödemenizi toplu olarak yatırabilirsiniz. Yani 6 ay sonra gelecek bir paranız var ama bugün 50bine ihtiyacınız var diyelim. İşte bu gibi durumlarda balon ödeme planı kişilerin bütçesini sarsmadan ekonomik çözüm sunmaktadır.

Esnek Ödeme Planı Nedir?

Kredi taksit ödemelerinin sabit olmadığı, tüketicinin isteğine bağlı olmak üzere düzensiz bir şekilde kredi ödenmesidir. Yani tüketicinin aylık düzenli bir geliri yok ise yani bir ay tek ikinci ay çift maaş alıyorsa gibi aylık geliri sabit olmayan kişiler için esnek ödeme planı tasarlanmıştır.

Esnek Geri Ödeme Modelleri

Artan Taksitli Geri Ödeme Planı; kredi kullanan tüketici başlangıç taksitini düşük tutarak her sene belli bir oranda taksit tutarını yükseltmektedir. Ancak bu ödeme planı, sabit taksitli kredi ödemesine oranla toplamda daha yüksek tutarları içermektedir.

Değişken Faizli Geri Ödeme Planı; bu geri ödeme planı tüketicinin talebi doğrultusunda yılın belli dönemlerinde Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) oranı dikkate alınarak hesaplanır. Fakat ülkemizdeki değişken faiz oranları nedeniyle genelde tüketiciler tarafından pek tercih edilmez.

Azalan Taksitli Geri Ödeme Planı; tüketicinin olası giderleri baz alınarak her yıl başında ödenen yüksek taksit tutarı, daha sonra düşük taksit tutarı seçeneği ile ödenebilmektedir.

Taksit Ertelemeli Geri Ödeme Planı; tüketiciler kredi ürünlerinden birini kullanırken, bütçelerini aşmayacak şekilde ödeme planı oluşturmalıdırlar. Taksit ertelemeli geri ödeme planında ise kişinin kullandığı kredinin ilk taksiti, kredi kullandığı ay değil bir sonraki ay veya kredi kullanımından 2 ile 3 ay sonra ödenecek şekilde başlatılmaktadır.

Ara Ödemeli Plan; geliri sabit olmayan tüketiciler kullandıkları kredide ara ödeme yaparak toplam maliyeti düşürmekte yani daha az faiz ödemektedir. Yılın belli dönemlerinde gelirinde artış olan kişiler için uygun bir ödeme planı olduğundan ötürü sıklıkla tercih edilmektedir.

birevim

7 Comments

 • Balon ödemeyi yapabilen insanlar genelde kesin bir yerden para beklentisi olanlar oluyor.
  Esnek ödeme planı bana daha çok uyuyor.

 • Esnek ödeme planı bana daha mantıklı geliyor, balon ödeme de ekonomiye güvenemiyoruz bir anda işsiz kalırsak zorlanabiliriz

 • Balon ödeme planında toplu ödeme olan taksitler oluyor bildiğim kadarıyla, bu bir yerden beklentisi olan insanlar için mantıklı olabilir.

 • Bu ödeme türleri kredilerde de mevcut, balon ödeme yöntemini hiç tercih etmedim çünkü toplu para ödemesi yapıyorsunuz belli taksitlerde.

  • Merhaba Yusuf Bey,
   Balon ödeme planından belli aylarda toplu ödeme yapılması gerekmektedir. Bu bazıları için tercih sebebi bazıları için ise tercih etmeme sebebi olmaktadır.

 • Ödeme seçenekleri olarak bu seçeneği daha çok araba kredilerinde görüyordum, balon ödeme de toplu ödeme yapıyorsunuz ama yapamazsak ne oluyor acaba?

  • Merhaba Öznur Hanım,
   Ödemediğiniz takdirde ödeme planına uymamış olmaktasınız.

Leave a Comment

eleven + twenty =