“Faiz sömürü aracı, düşmanım”

birevim faizsiz kredi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Benim faize muhabbetim yoktur, faize düşmanım, sömürü aracı olarak görüyorum” sözleri gündeme damga vurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kocaeli ve İzmir’de yapımına başlanacak şehir hastaneleri finansman töreninde çarpıcı açıklamalarda bulundu. Faiz konusunda koşuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Benim faize muhabbetim yoktur, faize düşmanım, sömürü aracı olarak görüyorum” dedi.

“BU YILIN İLK YARISINDA YÜZDE 3 BÜYÜDÜK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2015 yılında ekonominin Orta Vadeli Program (OVP)’ye paralel olarak % 4 büyüme gerçekleştirdiğini belirtti. Türkiye’nin Çin ve Hindistan hariç, gelişen ekonomilerden iki kat fazla performans gösterdiğini ifade eden Erdoğan şöyle devan etti; “Bu yılın ilk yarısında yüzde 3 büyüdük. İstihdam oranı yüzde 46’ya yükseldi. 6,7 milyon kişiye yeni istihdam sağladık. İşsizlik oranının temmuz ayında yüzde 10,7 yükselmesindeki sebep işgücündeki artıştır. Kadın ve gençlerden kaynaklanan işgücündeki artışın süreceği için, işsizliği düşük oranlara indiremeyecek olsak da bu üstesinden gelemeyeceğimiz bir oran değildir.”

İhracatın reel olarak %4,3 seviyesinde artış göstererek gerilemekten kurtulduğunu kaydeden Erdoğan “Ülkemizin kamu kesimi borçlanması başarılı bir dengeye ulaştı. Hükümet borç stokunun milli gelire oranı 2016’nın ikinci çeyreğinde yüzde 32,4 seviyesine gerilemiştir” açıklamasında bulundu.

“FAİZE DÜŞMANIM”
Faiz konusunda değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Benim faize muhabbetim yoktur, faize düşmanım, sömürü aracı olarak görüyorum. Faiz harcamalarının gelire oranı yüzde 85,7 seviyesinden yüzde 13’e düştü. Bu bile bize yeterli değil. Bu yılın ilk 9 ayında merkezi yönetim bütçe açığı 12 milyar lira olarak gerçekleşti. TÜFE enflasyonu yüzde 8,8 düzeyine ulaştı. Eylül ayı itibariyle yüzde 7,3 seviyesine geriledi. Bankalarımızın döviz açık sorunu da yok” yorumunda bulundu.

birevim

Leave a Comment

three + 2 =