Faizsiz Finans Hizmeti Sunan Firmalar Nasıl Çalışır?

birevim faizsiz kredi

Son yıllarda karşımıza çok çıkan tanımlardan biri olan ‘tasarrufa dayalı faizsiz sistem’ ve sistemi sunan kurumlar herkesin ilgisini çekiyor. Nasıl çalıştıkları, prensipleri, uygulama yolları ve çözüm fırsatları merak ediliyor. Ülkemizde hızla yayılan ve birçok insanı ev sahibi yapan bu kurumlar nasıl çalışıyor? Bu sorunun cevabını bulmak için, çalışma prensiplerini inceleyelim.

‘Tasarrufa dayalı faizsiz finans sistemleri’nin ana prensibi yardımlaşma ve işbirliğidir. Bu mantıkla çalışan kurumların ortak özelliği, kadınların ‘altın günü’ modelini referans alarak hareket etmeleridir. Belirli ve sistemli gruplar içinde her ay sırayla aileleri ev ve otomobil sahibi yapan kurumlar, bu alanda uzmanlaşmış ekipleri ile dileyen herkese hizmet veriyorlar. Bunun için başvuru yapan herkese bireysel olarak bir planlama yapılıyor. Bütçeye, gelir durumuna uygun düzenlemeler ve taksitlendirmelerle ev ya da araba sahibi olmanın yolu açılıyor.

İlk Adım Hedef Belirleme

Bir ev ya da araba sahibi olmak istiyorsanız ilk olarak hedefinizi belirlemelisiniz. Örneğin 200 bin TL’lik bir ev veya 50 bin TL’lik bir araç gibi. Faizsiz Finans Sistemleri size hedef finansmanları bu hedefe göre sağlarlar. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse:

Ev sahibi olmak isteyenler için, şu an 1200 TL kira verdiğinizi öngörelim. Kira öderken nasıl taksit ödeneceğini merak ediyorsanız, kendi evinizde olsaydınız ne kadar taksit ödeyebileceğinizi düşünün. Bu soruya vereceğiniz cevap sizin tasarrufa dayalı faizsiz sistem içerisinde hangi grupta olacağınız da belirler. Tüm planlamalarınız yaptınız ve kendi evinizde oturursanız 3000 TL taksit ödeyebileceğinizi varsayalım. Yani 1200 TL + 1800 TL taksit = 3000 TL. Yani siz kiradayken ödeyebileceğiniz taksit tutarı 1800 TL olarak belirlenmiş oluyor. 200 bin TL değerindeki bir konutu satın almak isterseniz, peşinatınız olmasa bile 1666 TL taksitler ile 120 kişi/vade grubuna dahil olmanız gerekecek. Finansmanın teslim tarihini en geç ortalama olarak toplam tutarın %35’i gibi bir finans kısmını ödediğinizde teslimat gerçekleşiyor. Sıra belirleme işlemi kura uygulaması ile yapıldığında ilk aylarda evinizi teslim almanız mümkün olabiliyor.

Beklenmeyen Durumlar Ortaya Çıkarsa Ne Yapmalı?

Beklenmeyen durumlardan kastedilen hastalık ve zaruri durumlar ortaya çıktığında sistemin nasıl işlediği. Böyle bir olayla karşılaştığınızda, sıkıntılı bir süreç yaşamayacağınızı bilmelisiniz. Çünkü taksit durdurma özelliği tüm seçeneklerde mümkün, bu sebeple içiniz rahat olabilir.

Evinizin ya da aracınızın teslimat zamanında ödenecek olan tapu, sigorta masrafları, trafik sigortası gibi masrafları da unutmayın. Belirlediğiniz hedefin 10 bin TL fazlası için katılım sağlamasını öneriyoruz. Bu tutar teslimat zamanındaki masraflarınızı karşılayacaktır.

birevim

Leave a Comment

3 × 5 =