Faizsiz Hayvan Kredisi Nasıl Alınır? 2020 Yılında Var mı?

birevim faizsiz kredi

Faizsiz hayvan kredisi nereden alınır? Faizsiz hayvan kredisi nasıl alınır? 2020 yılında faizsiz hayvan kredisi alabileceğimiz bir yer var mı? Tüm bu soruların yanıtını bu yazı içerisinde bulacaksınız ancak öncelikle ülkemizde hayvancılık tarihi ve önemi ile ilgili küçük bir bölüme yer vereceğiz.

Hayvancılık, Türkiye’nin tarım sektörü ve ekonomisinin önemli bir parçasıdır. Et, süt, yumurta, yün ve post gibi hayvancılık ürünleri, 1990’ların ortalarında tarımsal üretim değerinin % 33’ünden fazlasına katkıda bulundu. Koyun ve sığır esas olarak Anadolu’nun otlak arazilerinde tutulur. Gelir arttıkça Türkiye’nin kentlerindeki hayvansal ürünlere yönelik artan talebe rağmen hayvan sayıları 1980’lerde durağan ve 1990’ların başında düşmüştür.

Verimler büyüyor olsa da, geleneksel yöntemler hayvancılık endüstrisinin önemli potansiyelini elde etmesini engelledi. Örneğin, sığırların sadece yüzde 20’si yüksek verimli çeşit cinsleridir. Ancak Basra Körfezi’ndeki petrol patlaması, ihracat pazarlarının genişlemesine ve Türkiye’nin doğu Erzurum ve Van ilçelerinin et endüstrisine büyük yatırımlara yol açtı. 1992’de et ihracatı 140 milyon ABD doları; Ancak, BM Irak ambargosu ihracatı zarar görüyordu. Yün de önemli bir ihracattır. Geleneksel Türk koyun çeşitleri giyimden ziyade halı ve battaniyeye uygun kaba yün üretir. Daha ince yün üreten Merinos koyunları Bursa bölgesinde tanıtıldı. Söz çok uzatmadan 2020 sürü büyütme desteğine geçelim.

Şimdi pandemi ve ekonomi bağlantısını göz önüne alarak 10 bin çiftçiye sürü büyütme desteği müjdesinden bahsedebiliriz.  Bu proje başlıkları şu şekilde duyuruldu;

 • 500 bin düve,
 • 500 bin besilik büyükbaş hayvan,
 • 6 bin lira çoban desteği,

Tarım ve Orman Bakanlığı her yıl hayvan alımı için 30 bin lira değerinde hibe ayırmaktadır. Yâda para karşılığı hayvan vermektedir. Ayrıca TKDK tarafından IPARD ve IPARD2 projeleri içerisinde geri ödemesiz destekler uzun yıllardır sağlamaktadır.

Kredi konusunda ise özellikle Ziraat Bankası çiftçilere uygun faizler ile hayvan kredisi imkânı sunmaktadır.  Ziraat kamu bankası olduğundan diğer bankalara göre avantajları daha yüksektir. Devlet bankası olduğu için halka daha yakın ve hayvancılık desteklerini direk halka sunmaktadır.

Alınması gereken arı, bıldırcın, ördek, deve kuşu, kaz, tavuk gibi kanatlı hayvan yâda koyun, kuzu, keçi gibi küçükbaş veya inek, dana, düve, manda, gibi süt yâda besicilik gibi krediler için Ziraat Bankasına başvurabilirsiniz.

Özellikle zirai kredilerde neredeyse sıfır faiz ile hayvan, yem, traktör, mazot, alet ve malzeme alımları imkânlarını köylülere sunmaktadır.

Başvuru Şartları Nelerdir?

Verdiği parayı teminat altına almak için tüm bankalar gibi Ziraat Bankası da bazı şartları yerine getirmenizi beklemektedir.

İpotek bunlardan biridir, almak istediğiniz hayvan kredisi kadar ipotek gerekmektedir.  Devlet destekli faizsiz hayvan kredisi çekmek isteyen hayvancılık yapan çiftçilerimiz, hayvan küpeleri üzerinden kredi başvurusu gerçekleştirmek zorundadır. Sonrasında şartların uygun olması halinde kredi başvurusu yapan kişinin mevduat hesabına tutar yatırılmaktadır. Ödeme koşullarında ister 3 ay ister 9 ay sonrasında ödeme yapmanız mümkündür.

birevim

6 Comments

 • Her sene yapılıyor diye biliyorum ve bu kampanyanın her yıl olması hayvancılıkla ilgilenenler için muhteşem bir şey

 • Faizsiz hayvan kredisi gerçekten tarımla ilgilenenler için çok iyi fırsat 🙂

 • Faizsiz hayvan kredisi imkanı ne zaman alınabilir, herhangi bir tarih var mı yoksa yıl boyunca devam ediyor mu?

  • Merhaba Arzu Hanım,
   Her yıl yapılan bir kampanyadır. Şartlara uyanlar başvuru yapabilirler.

 • Hayvan kredilerinin faizsiz olması gerçekten çok güzel ve umarım her sene yapılır bu tarz teşvikler

Leave a Comment

twenty − 3 =