Fitch kararı öncesi piyasalarda hareketlilik yaşandı

birevim faizsiz kredi

Bugün açıklanacak olan Fitch Türkiye değerlendirmesi öncesi piyasalarda hareketlilik yaşandı. Haftanın son işlem gününde Dolar/TL kurunun 3,91 seviyesini görmesinin ardından 3,87 seviyesine indi. Euro ise güne 4,15’le başladı. Türk Lirası ise güne Amerikan doları ve Euro karşısında yüzde 1 değer kaybederek başladı.

2017 yılının başlangıcından beri ABD Doları karşısında yüzde 11’e yakın değer yitiren TL, en kötü performansı gösteren para birimi konumunda. Başbakan Yıldırım’ın dün yaptığı OHAL’in devam edeceği yönündeki açıklamalarından sonra TL değer kaybetmeye başladı.

Fitch 19 Ağustos’taki açıklamasında Türkiye’nin not görünümünü ise 15 Temmuz’da darbe girişimi ve sonrasında yaşananlar nedeniyle “durağan”dan “negatif”e çevirmişti. Negatif görünüm, kredi notunun 12 aylık vade içerisinde düşürülme olasılığına işaret ediyor.

MERKEZ BANKASI MÜDAHALE ETTİ

Türk Lirası, Ocak ayının ilk 10 gününde Dolar karşısında yaklaşık yüzde 10 değer kaybetmiş ve kur 11 Ocak’ta 3.94’e çıkarak rekor kırmıştı. Merkez Bankası’ndan gelen müdahalelerle kur 3.74 seviyelerine inmişti.

birevim

Leave a Comment

1 × 4 =