Halkbank Esnaf Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

birevim faizsiz kredi

Bankalar şuan dünya finansını yönlendiren kurumlar olarak çalışmaktalardır. Nerede ise dünya üzerinde bankalar ile çalışmadan her hangi iş yapmak mümkün olmamaktadır. Düğün yapacak,  araba alacak, askere gidecek herkes bankalardan alacağı krediyi hesaplayarak işlerini planlamaktadırlar. Bankalar herkese aynı standartlarda hizmet sunmamaktadır. Bazen devlet memurlarına, bazen esnafa farklı kampanyalar düzenlemektedirler.

Bu kampanyaları bazen daha da özelleştirmektedirler. Bazen sadece öğretmenlere bazen sadece polislere bazen de sadece esnafa uygun olacak krediler piyasaya sürülmektedirler. Bunlardan bazıları devlet desteği de bulunması sebebi ile piyasadaki kredilerden oldukça cazip olabilmektedir. Bunların yanı sıra bazı meslek guruplarının özel günlerinde de bankalar özel promosyonlarda bulunmaktadırlar. Bunlar takip edilerek uygun krediler kullanılabilmektedir. Bunlara önemli bir örnek Halkbank tarafından verilen esnaf kredisidir. Peki, Halkbank esnaf kredisi nedir? Nasıl alınır?

Halkbank Kimdir?

23 Mayıs 1938 yılında küçük ve orta büyüklükteki esnaflara kredi sağlamak amacı ile kurulmuş bir kamu bankasıdır. Kuruluş kökeninde küçük ve orta büyüklükteki esnafa kredi sağlamak olan bir bankadır. Bankanın kamu tarafından kurulmasının sebebi esnafın likit ihtiyacını karşılamaktır. Aynı zamanda kamuya ait olmayan bankalar arasında da bir rekabet sağlanması maksadı ile kurulmuştur. Kamu bankalarının temel gayesi kar elde etmek değildir. Ettikleri kar ile bir şekilde ekonomiyi canlandıracak girişimlerde bulunmak temel görevleri arasındadır. Halkbank esnaf kredisi de bu şekilde ortaya çıkmış bir kredi türüdür.

Halkbank Esnaf Kredisi

Halkbank esnaf kredisi sadece esnaflara verilebilecek özel bir kredidir. Bu kredinin limitleri normal kredilere göre biraz daha yüksek olmasıdır. Bu kredi aynı zamanda normal ihtiyaç kredisi oranlarına göre biraz daha düşük faiz oranı ile verilmektedir. Bu kredinin veriliş amacı esnafın nakit ihtiyacını giderebilmektir. Kredi sadece KOBİ tarzındaki esnaflara verilen bir kredidir. Bu krediden başka bir hizmet kolu faydalanamamaktadır.

Bu kredi ile sadece mevcut esnaflar değil esnaf olmak üzere hareket edenlerde faydalanabilmektedir. Kredi her esnafa eşit verilemeyebilir. Burada diğer kredilerde olduğu gibi kredi notu çok önemlidir. Kredi notu daha önce bankalar ile çalışma geçmişimizin bir özetidir. Bir anlamda risk raporudur. Verilecek olan kredinin geri dönmeme riskinin değerlendirilmesidir.

Banka vermiş olduğu kredinin geri dönüp dönmeyeceğinden emin olmak ister. Bu bakımdan bankaya yol gösterecek olan tek şey belki de esnafın daha önceki kullanmış olduğu kredi ve kredi kartlarını kullanmadaki düzeninin görülmesidir. Bunu da görebilecekleri tek yer kredi notu dediğimiz tüm bankaların ortak olarak görebildiği nottur.

Halkbank Esnaf Kredisi Limitleri Nelerdir?

1-İşletme sermayesi olarak kullanılmak üzere ihtiyaçlarınızın tedarik edilmesine yönelik 200.000.-TL’ye kadar kredi sağlayabilirsiniz.

2-İşyeri ve taşıt almak üzere 500.000.-TL’ye kadar kredi kullanmak mümkündür.

3-Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri tarafından faiz indirimi sağlanan 0 faizden başlayan krediler kullanılabilir.

Esnafa Kredi Verilme Şartları

 • Şirketin veya ortaklarının bankalar ile daha önceden bir sorun yaşamamış olması
 • Bankaya kredi başvurusu için bildirilen gelirlerin yasal olarak ispatlanması
 • Kredi başvurusunda bulunan kişinin, noterde imza yetkisinin bulunması
 • Şirketin yıllık bilançosunun çok kötü bir hal içerisinde bulunmayıp genel anlamda iyi olması
 • Bilhassa devlete olan vergi borçlarının zamanında ödenerek e-haciz ve benzeri işlemlerin başlatılmamış olması
 • Başvuru yapılacak kredi ile ilgili ipotek işlemleri yapılacaksa taşınmaz sahibinin evli olması halinde eş tarafından imza atılması gerekmektedir.

Esnaf Kredisi İçin Gerekli Belgeler

 • Tüzel Kişilerden ve varsa kefillerinden temin edilecek başvuru
 • Şirketin varsa tüm ortaklarının ve kefillerin nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • İmza sirküleri,
 • Herhangi bir odaya üyelik bulunuyor ise oda kayıt belgesi,
 • Ticaret Sicil Gazetesi ( son gazete olduğuna dikkat edilmelidir)
 • Tüm esnaflarda olması gereken vergi levhası,
 • Bilanço ve gelir tablosu (son 2 yıla ait olması gerekmektedir)
 • Şirketin mal varlığı bulunması halinde bunlara ait mal varlığı dökümü (tapu fotokopileri vb.),
 • Şahıs firmalarından kefil varsa oda dahil olmak üzere alınacak başvuru evrakları
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Şahıslara ait imza beyannamesi,

Evrakları başvuru ile birlikte talep edilen evraklar arasındadır.

Esnaf Kredisi Vade Ve Tutarı Nasıl Belirlenmesi

Bankalar borç vermeden önce borç talep eden şirketi veya kişiyi mali açıdan tanımak istemektedirler. Bu açıdan derin bir araştırma yapmaktadırlar. Bu araştırma işletme sahibinin daha önce kullanmış olduğu kredilerdeki ödeme düzenini gösteren kredi notu, işletmenin kendisine ait olan kredi notu ve genel olarak mali durumunun ne olduğu değerlendirilerek işletmeye kredi verilip verilmeyeceği belirlenir.

Bu karar verme sürece işlem yoğunluğuna göre bankalarda değişiklik göstermektedir. Genel itibari ile 1hafta içerisinde kredinin olumlu olup olmadığı krediye başvuru yapan kişinin başvuruda vermiş olduğu telefon numarasına iletilmek sureti ile bilgi verilmektedir.

Esnaf kredileri genelitibariile yüksek limitli krediler olmaktadır. Buradaki en büyük imkan kredinin faizinin düşük olması durumudur. Burada kredi faizi her ne kadar düşük ise de bu kredide çok fazla evrak ile başvuru yapılmaktadır. Bu neden ile alınacak olan kredi miktarı düşükolması durumunda bu prosedürile uğraşmak yerine ihtiyaç kredisi çekmek daha uygun olacaktır.

Esnaflarında Diğer Kişiler Gibi Kredi Notu Var mı?

Normal bireylerin sadece bir kredi notu bulunmaktadır. Bu kredi notu çerçevesinde yapılan kredi başvuruları değerlendirilmektedir. Başvuruya kredi notu puanı uygun ise kredi verilmekte uygun değil ise kredi verilmemektedir.

Peki, esnaflarında bu şekilde bir kredi notu bulunmakta mıdır? Esnafların kendi bireysel kredi notları bulunmaktadır. Bunun yanı sıra işletmesine ait bir de kredi notu bulunmaktadır. Yani bir esnafın kredi başvurusu yapması ile sadece bireysel olan kredi notu değil işletmesinin de kredi notu değerlendirilerek bir neticeye kavuşma söz konusu olmaktadır. Bu açıdan her iki kredi notunun da bankalar tarafından kredi verilebilecek düzeyde bulunması gerekmektedir. Bu notlardan birisinin kötü olması talep edilen kredinin verilemeyeceği anlamına gelmektedir.

Esnaf Kredisi İçin yeterli Olmayan Kredi Notunu Nasıl Yükseltilir?

Bazı esnafın kredi notunun destek almak için yeterli olmadığı bilinmektedir. Esnaf için kredi kullanmak oldukça önemli bir durumdur. Bu bakımdan kredi notu eğer düşük ise bu mümkün mertebe yükseltilmelidir. Bunun için en birinci şart post makinası kullanımıdır. Düzenli post makinası kullanımı neticesinde işletmenin kredi notu yükselmektedir. Bunun ile birlikte bireysel veya şirkete ait kredi kartlarının ödemelerinin zamanında yapılması oldukça önemlidir.

Burada dikkat edilmesi gereken husus sadece asgari tutarın değil tüm tutarın yatırılması kredi notunu yükseltmektedir. Bireysel veya şirket adına kullanılan bir kredi var ise bunların da taksitlerinin zamanında ödenmesi kredi notunu doğrudan etkilemektedir. Son zamanlarda bankalarda ki kredi notunu güncel fatura ödemelerinin de etkilediği bilinmektedir. Şirketimizin veya özel kullanmakta olduğumuz hizmetlerin faturası zamanında ödenerek kredi puanı yükseltilebilir. Bu sayılan faktörler ile birlikte kısa zaman da olmasa da belli bir süre sonra kredi notu eski seviyelerine yükselmesi mümkün olabilir.

birevim

Leave a Comment

eleven − 8 =