Anasayfa / Blog / İcralık Banka Evleri Nasıl Alınır?

İcralık Banka Evleri Nasıl Alınır?

İcra Müdürlüğü’nde olan evler piyasada değerinin çok altına satışa sunulmaktadır. Yatırım amaçlı olarak ya da eve ihtiyacından dolayı ev almak isteyenler icralık banka evleri nasıl alınır? Bilgisine ulaşarak ev sahibi olabilirler. Birinci olarak icralık ev %60 bedel üzerinden evler açık arttırma ile satılmaktadır. Eğer evler %60 bedel üzerinden ev satışı gerçekleşmez ise ikinci aşama uygulanmaktadır.

Açık arttırmada ikinci aşama ise %40 bedel üzerinden açık arttırmadır. Daireler böylelikle değerinin yarı fiyatına kadar satın alınabilir. Bu nedenle de ev alanlar için çok cazip bir fırsattır. İkinci aşamaya kalan evlerde yarı fiyatına kadar inme söz konusudur. Yatırım amaçlı birçok kişi günümüzde bu tarz açık arttırmaları takip ederek ev sahibi olmaktadır.

İcralık Ev Nasıl Alınabilir?

İcralık banka evleri nasıl alınır? İle icralık ev nasıl alınabilir? Sorularında açık arttırma usulü şeklinde cevap doğru olacaktır. İcralık olması nedeni ile daire, arsa ve araba gibi taşınmazların satışı açık arttırmada belirli kurallara uygun olarak yapılır. İcrada olan özellikle bir ev satın alma durumu ise ilgili alım öncesinde bir avukatın evin yasal durumunu araştırmasında yarar vardır. Evin iskan durumu imar planı, imar durumu ve tüm bilgilerinin ayrıntılı olarak incelenmesi gereklidir.

İcra Yolu İle Ev Alma Şartları Nelerdir?

İcra yolu ile ev alma açık arttırma yazısı ile gün olarak açıklanır. Satışa çıkartılan ilan edilen gayrimenkuller satış günü bir önceki günkü tarihli resmi gazetede yayınlanır. Bu açık arttırmalara katılabilmek için aşağıdaki şartlar gereklidir.

 • 18 yaşından büyük olmak,
 • Belirtilen gün ve saatte belirtilen yerde olmak,
 • Açık arttırmada belirtilen rakamın en az %20 si kadarını yanında götürmek,
 • Alınacak ev 150 metre kare üzeri için artı kdv %18 olarak belirlenir.
 • 150 metre kare altında olan evler için ise %1 kdv ödenir,

Yukarıdaki şartlar dahilinde bahsi geçen açık arttırmaya katılabilir. Ayrıca damga vergisi ve masrafları ödemek gereklidir. Bu şartları bilerek isteyen her kişi ilgili alım için başvuru yapılır.

İcra İhalesine Katılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İcrada olan evlerin alımlarında satışa çıkış tarihi beklenir. İcralık banka evleri nasıl alınır? Sorusu ile birlikte alım esnasında dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Bunlar;

 • Evin üzerinde rehin veya hisse kaydı olup olmadığına bakılmalıdır,
 • Açık adresi alınmalı ve dışarıdan da olsa yer tespiti yapılarak ev görülmelidir,
 • İhale öncesinde almak istediğiniz ev ile ilgili bir avukata araştırma yaptırın,

Ayrıca İhale ile icradan ev alınırken aşağıdaki huşularda dikkatle incelenmelidir?

 • Tutanağa ilgili ihalede en yüksek fiyat verenin bilgisi açıkça yazılmalıdır,
 • İhalenin kurallara uygun olarak yapılıp yapılmadığına,
 • Teminat vererek ihaleye katılan her katılımcının teminat iadesini geri alıp almadığına,
 • İcra müdürünün satışı sonlandırma ilanına,
 • İhaleyi kazananın mutlaka teminatının kasaya alındığına dair ibarenin yazılmasına,

Dikkat edilmelidir.

İhale kazandıktan sonra ise itiraz söz konusu olmaz ise 10 gün içerisinde ilgili tutarın tamamının ödenmesi gereklidir. İcra görevlileri tapu müdürlüğüne ihaleyi kazanan kişinin tapu kaydını üzerine alabilmesi için yazı yazması gereklidir. Ardından ise tapu dairesine yazı ulaşır. Tapu tescil işlemleri bu şekilde gerçekleşir.  Ayrıca bir önemli konu da icra yolu ile alınan bir gayrimenkul 3 yıl içerisinde satılamaz. Bu durum gelir vergisi kanununda belirtilmiştir. Eğer bu şekilde alınan bir gayrimenkulü 3 yıl içerisinde satmak durumunda kalır iseniz aradaki fark tutarı kadar gelir vergisi ödenir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası’ndan Yeni Kredi Paketi

Pandemi dönemi sadece sağlıkla ilgili değil ekonomiyle de ilgili olarak bütün dünyada tedbirlerin alınması gerekliliğini …