İnternetten İlan Edilen Sahte ve Yanıltıcı Ev İlanlarına Yaptırım Geliyor

birevim faizsiz kredi

Ülkemizde düzenleme yapılması gereken konuların başında emlak işleri ve ev alım satım işlemleri geliyordu. Bu konuyla alakalı olarak yapılan çalışmanın ardından yeni emlak düzenlenmesi 31 Ağustos tarihinden itibaren yürürlüğe giriyor.

Bu sayede ülkemizde ev alım satım konusunda aracı kurum olan emlakçılara yetki belgesi alma konusu getiriliyor. Bununla birlikte internet üzerinden ev satanlar hakkında da yaptırım getiriliyor. Bu yaptırımda sahte ev ilanı verenlere cezai işlem uygulanması getiriliyor. Yönetmelik içerisinde ev satışları konusunda da önemli değişiklikler olacağı konusunda açıklama yapılıyor.

Yeni Emlak Düzenlemesi 31 Ağustos İtibariyle Başlıyor

Yeni emlak düzenlemesi ile birlikte bu sektör içerisinde açık olan konuların düzenlenmesi amaçlanıyor. Emlak işi yapanların bundan sonra yetki belgesi alarak bu işlemi yapmasına izin verileceği açıklandı. Bununla birlikte en çok dikkat çeken noktaysa internet üzerinden verilen ilanlar konusunda yapılan uygulama değişikliği olduğu açıklandı.

Bundan sonra internet üzerinden satış ilanı verilen evler arasında sahte ilanlar konusunda dikkat çekici bir değişiklik yapıldı. İnternet üzerinden ilan verilen site sahipleri bu ilanların tespit edilmesi ve kaldırılması konusunda sorumlu tutulacağı açıklandı. Bu değişiklik sektörde önemli bir noktada olan ve sektörün en önemli satış noktası olan sitelerin sorumluluğu bu sayede arttırılmış oldu.

Emlak Yetki Belgesi Uygulaması

Yönetmenlik içerisinde dikkat çeken bir başka önemli düzenlemeyse emlakçılıkla ilgili olması dikkat çekiyor. Bu yönetmeliğin 1 Eylül’den itibaren yürürlüğe girmesiyle birlikte sektörde emlakçılık yapanların yetki belgesi alması gerekiyor. Bu konuyla ilgili olarak İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa açıklamada bulundu.

İstanbul özelinde bu sektörde hizmet veren 13 bin noktanın olduğunu açıkladı. Yönetmenliğin duyulmasının ardından 5 bin emlak işi yapan kişinin bu belgeyi aldığı ve diğerlerinin de başvuru yaptığı açıklandı.

Emlak sektörü konusunda yapılan bu düzenlemeyle birlikte ülke ekonomisinde önemli bir noktada bulunan inşaat sektöründe önemli bir değişiklik yaşanması bekleniyor. Uygulamaya uymayan emlakçıların bu işi yapmalarının önüne geçileceği aktarıldı. Özellikle internet için yapılan değişiklik web sitelerinin sorumluluğu artırıyor.

birevim

10 Comments

  • İnternette son zamanlarda bir çok yanıltıcı içerikli ilanlar mevcut, bunlara gelecek yaptırımlar umarım bir çözüm olur

  • Sahte ve yanıltıcı içeriklerle mücadele gerçekten çok zor, ancak başarılırsa çok iyi olur

  • Bu tarz yanıltıcı ilanlara ceza gelmesi gerek gerçekten, iyi olmuş

  • Bu tarz sahte ilan verenleri tespit edebilirlerse ceza gerçekten güzel olur hatta hapis cezası verilse daha iyi

  • İnternette çok fazla yanıltıcı ilan var gerçekten, bir kaç araç ilanına bakarken başıma gelmişti benzeri durumlar

  • İnternetten yapılan bir çok yanıltıcı işler var, bunların hepsine bir denetleme gelse gerçekten çok güzel olacak

  • İnternette çok fazla yanıltı ve sahte ilanlarla karşılaşıyoruz, bunlara yaptırım olması çok iyi olacak

  • İnternette son zamanlarda çok fazla sahte ilanlar var, bunlara bence de bi ceza gelmeli

  • Yanıltıcı ilanlar halen sitelerde dolaşıyor, bunların kontrolünü yapmakta bir hayli zor bence

  • Sahte ilanlar için gerçekten bir yaptırım yapılmalı aksi halde çok dolandırılma vakası oluyor

Leave a Comment

2 × two =