xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
Anasayfa / Blog / İnternetten İlan Edilen Sahte ve Yanıltıcı Ev İlanlarına Yaptırım Geliyor

İnternetten İlan Edilen Sahte ve Yanıltıcı Ev İlanlarına Yaptırım Geliyor

Ülkemizde düzenleme yapılması gereken konuların başında emlak işleri ve ev alım satım işlemleri geliyordu. Bu konuyla alakalı olarak yapılan çalışmanın ardından yeni emlak düzenlenmesi 31 Ağustos tarihinden itibaren yürürlüğe giriyor.

birevim-tasarruf-reklam

Bu sayede ülkemizde ev alım satım konusunda aracı kurum olan emlakçılara yetki belgesi alma konusu getiriliyor. Bununla birlikte internet üzerinden ev satanlar hakkında da yaptırım getiriliyor. Bu yaptırımda sahte ev ilanı verenlere cezai işlem uygulanması getiriliyor. Yönetmelik içerisinde ev satışları konusunda da önemli değişiklikler olacağı konusunda açıklama yapılıyor.

Yeni Emlak Düzenlemesi 31 Ağustos İtibariyle Başlıyor

Yeni emlak düzenlemesi ile birlikte bu sektör içerisinde açık olan konuların düzenlenmesi amaçlanıyor. Emlak işi yapanların bundan sonra yetki belgesi alarak bu işlemi yapmasına izin verileceği açıklandı. Bununla birlikte en çok dikkat çeken noktaysa internet üzerinden verilen ilanlar konusunda yapılan uygulama değişikliği olduğu açıklandı.

Bundan sonra internet üzerinden satış ilanı verilen evler arasında sahte ilanlar konusunda dikkat çekici bir değişiklik yapıldı. İnternet üzerinden ilan verilen site sahipleri bu ilanların tespit edilmesi ve kaldırılması konusunda sorumlu tutulacağı açıklandı. Bu değişiklik sektörde önemli bir noktada olan ve sektörün en önemli satış noktası olan sitelerin sorumluluğu bu sayede arttırılmış oldu.

Emlak Yetki Belgesi Uygulaması

Yönetmenlik içerisinde dikkat çeken bir başka önemli düzenlemeyse emlakçılıkla ilgili olması dikkat çekiyor. Bu yönetmeliğin 1 Eylül’den itibaren yürürlüğe girmesiyle birlikte sektörde emlakçılık yapanların yetki belgesi alması gerekiyor. Bu konuyla ilgili olarak İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa açıklamada bulundu.

İstanbul özelinde bu sektörde hizmet veren 13 bin noktanın olduğunu açıkladı. Yönetmenliğin duyulmasının ardından 5 bin emlak işi yapan kişinin bu belgeyi aldığı ve diğerlerinin de başvuru yaptığı açıklandı.

Emlak sektörü konusunda yapılan bu düzenlemeyle birlikte ülke ekonomisinde önemli bir noktada bulunan inşaat sektöründe önemli bir değişiklik yaşanması bekleniyor. Uygulamaya uymayan emlakçıların bu işi yapmalarının önüne geçileceği aktarıldı. Özellikle internet için yapılan değişiklik web sitelerinin sorumluluğu artırıyor.

birevim-sabit-reklam

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Fırsatçılar Nedeniyle Diyarbakır’da Kiralar Yüzde 300’e Varan Oranlarda Arttı

Ülkemizin emlak sektöründe yaşanan gelişmeler her zaman dikkat çekiyor. Özellikle korona virüs döneminin ardından yaşanan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir