Kalan Ana Para Hesaplama 2021

birevim faizsiz kredi

Bankadan ihtiyacımız halinde kredi başvurusunda bulunarak onaylandıktan sonra bunu kullanırız. Daha sonra belirlediğimiz taksit sayısı boyunca düzenli olarak bunu her ay eklenen vergi ve faiz farklarıyla geri öderiz. Bu ödemeyi takip edebilmek için sizlere bir ödeme planı hazırlanarak sunulmaktadır. Sizlerin tek yapması gereken bu plana uygun hareket etmek olacaktır.

Ödeme planı içerisinde çeşitli bölümler bulunmaktadır. Kalan anapara, faiz, BSMV ve KKDF gibi bölümler yer almaktadır. Aldığınız krediye vergi ve faiz farkı eklenmemiş bölüm anapara olarak ifade edilmektedir. Bu sayede aslında ne kadar borcunuz olduğunu ve ekstra olarak ödediğiniz miktarı da daha rahat bir şekilde görmüş olursunuz.

Konut Kredisi Erken Ödeme Cezası Nasıl Hesaplanır?

Konut kredisi çekenler genelde 120 ve 150 ay arasında bunu tercih edebiliyor. Bazen daha uzun vadeli kredi başvuruları da yapılıyor. Tabi isteyenler kanunda özellikle belirtilen şekle uyarak erken ödeme yapabiliyor. Tabi bazı şartların sağlanması gerekiyor. Aksi taktirde erken ödeme cezası da h esaba dahil ediliyor.

Konut finansmanı sözleşmesi içerisinde özellikle bu konuda belirtilen bir madde yer alıyor. Erken ödeme tutarın vadesi 36 ayı aşmayan durumlarda yüzde bir, kalan sürenin 36 ay aşması durumundaysa yüzde ikiyi geçmeyecek şekilde yapılmasına müsaade ediliyor. Yani erken ödeme cezası vadenin süresine ve kalan ödeme miktarına bakılarak banka tarafından yapılmaktadır.

Kalan Anapara Hesaplamasının İstisnaları

Erken ödeme işlemi yapıldıktan sonra kalan ana para hesaplamasına geçilmesi gerekiyor. Bunu yaparken bazı istisnalara dikkat edilmesi de büyük önem taşımaktadır. Eğer sabit taksitli bir kredi ödüyorsanız bu konuda hesaplama yapmak kolaydır. Ancak değişken taksitli bir kredi ödemesi yapıyorsanız banka üzerinden ana para hesaplaması yaptırabilirsiniz.

Konut kredisi haricinde diğer tüm kredilerde kesinlikle erken ödeme cezası bulunmamaktadır. Bu nedenle kalan ana para hesaplaması yaparken ceza kısmına sıfır yazmak yeterlidir. Erken ödeme yapılsa dahi en son ödemeden sonra geçen günler içinde faiz hesabı yapılarak, tahsil edilmektedir. Örnek olarak her ayın 15’inde taksit ödemesi yapıyor olun. Kredi kapatma işlemiyse ayın 25’inde yapın. Arada kalan bu 10 günlük sürenin faizi sizden hesaplanarak alınacaktır.

Kalan Anapara Hesaplama Aracı Açıklamaları

Kalan ana para hesaplaması yapılırken bazı önemli noktalar özellikle belirtilmektedir. Kredi tipi, başlangıç kredi tutarı, kredi vadesi, kredinin faiz oranı, toplam ödenen taksit sayısı, kalan ana para tutarı, ödenecek erken ödeme cezası, kredi bugün kapatılırsa ödenecek tutar gibi açıklamalar yer almaktadır.

Erken ödeme yapmak her zaman kredi kullananlar için büyük bir avantajdır. Çünkü arada ki faizin bir kısmında bu sayede otomatik olarak kurtulmuş olacaksınız. Kalan ana para ödemesi veya diğer ödeme hesaplamalar için kredi kullanmış olduğunuz bankadan bilgi almanız da mümkündür.

birevim

Leave a Comment

five − 2 =