Kamu Bankalarının Konut Kredisi Faizleri Mayıs’ta Düştü

birevim faizsiz kredi

Kamu bankaları konut kredisi faizleri Nisan ayında açıklanan enflasyon oranlarının beklendiği şekilde düşük gerçekleşmesinin ardından düşüşe geçti. Özellikle enflasyon oranının yıllık olarak beklenilen seviyede olması piyasaları bir nebze olsun rahatlatmayı başardı. Bu gelişmelerle aylık olarak beklenen enflasyon oranlarında artış yaşansa da beklenilen seviyenin üzerinde bir durum gerçekleşmedi.

Mayıs ayında konut kredisi çekecek olanlara bu uygun oranların yansıması da gecikmedi. Kamu bankaları sundukları konut kredisi hizmetlerinde 8 puanlık bir düşüş yapma kararı aldı. Mayıs ayı boyunca devam edeceği tahmin edilen bu oranların Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank üzerinden çekebileceksiniz. Tabi öncelikle başvurunuzu yapmanız gerekiyor.

Enflasyon Beklenen Düşüş Yaşandı

Konut kredisi faiz oranları 2018 yılından itibaren düzenli olarak düşmeye devam ediyor. O yıl yaşanan ekonomik kriz nedeniyle %1,74 seviyesine gelen oranlar düzenli olarak düşüyor. Geçmişe bakıldığında 2019 Haziran ayında %1,75 seviyesinde kullandırılan konut kredileri, Temmuz ayında %1,50, Aralık ayında %1,07 olarak sunuluyordu

Beklenen bu düşüşün ardından 2020 Ocak ayında %1,17 seviyesine çıkan kredi oranları Mayıs ayı itibariyle %1,10 seviyesine tekrar düşüş yaşamış oldu. Bu gelişmelerin yavaşlamasında virüs sürecinin de ekonomiye yaptığı darbenin etkisi olduğunu söylemek doğru olacaktır. Virüs süreci sonrasında girilecek olan normalleşme döneminde hızlıca bir atağa geçmek isteyen sektör için bu oranların çok uygun olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Kamu Bankaları da Konut Kredisinde İndirime Gidiyor

Yaşanan konut kredisi indirimleri sadece kamu bankaları ile sınırlı kalmıyor. Aynı zamanda özel bankalarda müşterilerine daha uygun oranlarla kredilerini sunmaya başlıyor. Bu indirim süreci Nisan ayı sonu itibariyle ING, Yapı Kredi, TEB, Kuveyt Türk, Garanti BBVA tarafından başlatılmıştı. Aynı bankalar oranlarda açıklanan enflasyon oranlarının ardından devam ettiler.

Yapılan incelemede sıfır konut kredi faiz oranları kamu bankaları tarafından %0,79 seviyesine gerilediği görülüyor. Kamu bankaları ise ikinci el konut kredisi için %0,89 faiz oranıyla kredi imkanı sunuyor. Bu değişikler sonrasında yakın zamanda ev alma planı yapanlar için daha uygun, uzun vadeli kredi çekmek mümkün hale geliyor.

birevim

Leave a Comment

19 + one =