Kat Mülkiyeti Nedir?

birevim faizsiz kredi

Herhangi bir yapının inşaatının tamamlanmasının ardından ortaya farklı süreçler çıkar. Bu noktada, kullanıma hazır hale gelmiş bir yapının bölümlerinin hangi amaçlarla kullanılacağının yer aldığı ispat belgesine kat mülkiyeti adı verilir. Bir başka deyişle, kat maliklerine bağımsız mülkiyet ve kullanım hakkı sunan bir belge olduğunu ifade etmek gerekir. Herhangi bir yapının bağımsız bölümleri birbirinden farklı amaçlarla kullanılabilir. Daire başta olmak üzere mağaza, depo, işyeri, dükkan ve daha birçok şekilde kullanılması söz konusudur.

Kat Mülkiyeti Hangi Durumlarda Önem Kazanır?

Mülk sahibinin sahip olduğu bağımsız bölümü hangi amaçla kullanacağını belirleyen kat mülkiyeti için birtakım şartlar gerekli olmaktadır.

  • Her şeyden önce, inşaatın tamamen bitmiş olması gerekir. Ayrıca, yapının iskan belgesi kesinlikle alınmış olmalıdır. Ayrıca, binalar için kat mülkiyeti alınması işlemleri müteahhitler tarafından yapılmalıdır.
  • Kat mülkiyeti alınması için imza toplanmalıdır. Bir başka deyişle, mülk sahibi veya mülk üzerinde hakkı olan tüm maliklerin imzasının olduğu bir dilekçe hazırlanmalıdır. Bu dilekçe sayesinde kat mülkiyetli tapu başvurusu yapılabilir. Kat mülkiyeti tapusuyla belgelenerek resmi bir nitelik kazanır.

Kat Mülkiyetli Tapu Nedir?

Gayrimenkul sektöründe üç farklı tapu çeşidi vardır. Hisseli tapunun yanı sıra kat irtifaklı tapu, kat mülkiyetli ya da müstakil tapu olmak üzere üç farklı tapu çeşidi kendisine yer bulur. Bu noktada, kat mülkiyetli tapunun iskanlı gayrimenkuller için geçerli olduğunu söylemek gerekir. Kat mülkiyeti tapusunun üzerinde birçok bilgi yer alır. Gayrimenkul ile ilgili bağımsız bölümün numarası, niteliği, bina içerisinde hangi katta yer aldığı, binanın yüzölçümü, dairelerin kaç m2 olduğu gibi bilgiler tapuda eksiksiz olarak yer almalıdır.

Kat mülkiyetli tapu; birçok açıdan avantaj sağlar. Bu tür gayrimenkullerin alınıp satılması veya devredilmesi için banka kredisi kullanılmak istendiğinde süreç çok daha hızlı bir şekilde ilerler. Bir başka deyişle, bu tür gayrimenkullere bankalar tarafından kesinlikle banka kredisi verilmektedir. Herkesin bildiği üzere bankalar her başvuru yapana kredi vermezler. Satın alınmak istenilen gayrimenkulün özelliklerine bakılır. Tapu özellikleri de önem verilen bir diğer husustur. Kat mülkiyetli tapu; hisseli tapu veya diğer tapu çeşitlerine kıyasla daha çok güven verir.

Kat mülkiyeti alınmadığı takdirde ortaya ciddi problemler çıkar. Gayrimenkul sahibi ceza öder. Buna ek olarak, kat mülkiyetinin getirmiş olduğu avantajlardan da yararlanamaz. Sonuç olarak, kanunen ev satın alan birisinin en geç iki yıl içerisinde kat mülkiyetine geçmesi gerekir.

birevim

Leave a Comment

17 − 11 =