Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alabilirim?

birevim faizsiz kredi

Kentsel dönüşüm kredisi, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun gereğince risk içeren yapıların yenilenmesi adına kullanılan kredi türüdür. Dolayısıyla Kentsel Dönüşüm Kredi Nasıl Alabilirim? Sorusuna karşın, gerek zemin yapısı gerekse üzerindeki yapılaşmaya dayalı olarak mal ile can kaybı riski oluşturan yapılar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetki verilmiş kurumlara başvuru yapılır ve yönlendirilen ekip tarafından Riskli Yapı Tespit Raporu alınır. Hak sahipleri müteahhit firma belirler ve bu firmayla yapım sözleşmesi imzalar. Ardından alan sahibi hangi banka ile çalışacaksa elindeki belgeler ile bankaya kentsel dönüşüm kredi başvurusunda bulunur.

Kentsel Dönüşüm Başvurusu

Ülkemizde kentsel dönüşüm hususunda pek çok imkan sunulmakta olup, sağlanan krediler devlet destekli verilmektedir. Hak sahipleri istedikleri müteahhit ile çalışma özgürlüğüne sahiptir. Bu konuda devletin hiçbir zorlaması yoktur. Devlet 18 ay boyunca 300 ile 600tl arasında kira yardımında bulunur veya kredi desteği verir. Hak sahibi devletin sağladığı kira ya da kredi desteğinden istediğini tercih edebilir. Söz konusu Kentsel Dönüşüm Başvurusu için belirttiğimiz gibi öncelikle Riskli Yapı Tespit Raporu alınmalı ve ardından ilgili mercilere başvuru yapılmalıdır. Kentsel dönüşüm projesi hem yapı değerini artırır hem alana prestij kazandırır hem de en önemlisi can ile mal kayıplarının önüne geçer. Bu nedenle risk barındıran alanların zaman kaybetmeden sunulan kolaylıklardan da faydalanarak yenilenmeye gidilmesi önerilir.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Özellikleri

  • Kentsel dönüşüm kredisi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hak sahiplerine faiz desteği sağlamaktadır ama bu destekten faydalanabilmek için öncelikle hak sahiplerinin Riskli Yapı Tespit Raporu edinmiş olmaları gerekir.
  • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kanunda belirtilen desteğin sağlanması için riski yapının anlaşma sonucu tahliye edilmiş olması gerekir.
  • Hak sahiplerinin alacağı faiz destekli kredinin vadesi azami 10 yıl olmakla birlikte bireysel iş yeri kredisi için vade 7 yıldır.
  • Kentsel dönüşüm kredisi kullanacak olan bireyler ödemelerini eşit taksit şeklinde ya da biten konut kredilerinde 12 ay yapım kredilerinde ise 24 ay faiz ödemeli şeklinde gerçekleştirebilirler.

Bu gibi detayları barındıran Kentsel Dönüşüm Kredisi için daha detaylı bilgi almak isterseniz, çalışmak istediğiniz banka yetkilileriyle görüşebilirsiniz.

birevim

Leave a Comment

4 × one =