Kirada Otururken Ev Almaya Karar Vermek

birevim faizsiz kredi

Bir ailenin aylık giderlerini düşündüğümüzde bunun büyük bir kısmının kira bedelinin oluşturduğunu hepimiz biliyoruz. Hele ki son dönemlerde kira bedellerinde görülen artış, insanların belini büküyor dedirtecek kadar yükseldi diyebiliriz. Dolayısıyla uzun yıllardır kirada oturan bireyler her ay kira ödemesini yaparken mutlaka ev almak ve kira ödemekten kurtulma düşüncesine girer. Peki, birikim sahibi olmayan bireylerin Kirada Otururken Ev Almaya Karar Vermek düşüncesi ne kadar doğrudur? Öncelikle belirtmek isteriz ki, bugün konut kredilerinde satın alacağınız evin %80nine kadar bankalar kredi imkanı sağlıyor. Fakat kalan %20’lik kısmın nakit ödenmesi gerektiği gibi alım-satım işlemleri, abonelikler ve benzeri giderler nedeniyle de bir miktar nakit para ihtiyacı doğuyor. Bundan ötürü ev satın alamaya karar vermeden önce bütçe planlamasının dikkatlice yapılması gereklidir. Eğer ki, ev satın almak için gerekli olan nakit paranız var ise bu noktada kirada oturmak mı daha mantıklı yoksa kredi çekerek ev satın almak mı? Diye soracak olursanız, gayrimenkul alan kişinin her daim kazançlı çıkacağını söyleyebiliriz.

Kira mı Kredi mi?

Ev satın almak için ihtiyacınız olan peşinata sahipseniz, bitmeyen bir borcu ödemek yerine bitecek bir borca girmenizin sizler için daha mantıklı sonuç içereceğini dile getirebiliriz. Fakat bankaların sunduğu kredi ürünleri kişilerin pek çok hususta yardımcısı olduğu gibi aksatıldığında yaşam koşullarını ciddi ölçüde olumsuz etkileyebilecek de bir tehdit haline dönüşebilir. Dolayısıyla kredi kullanan kişilerin sabit ve garanti gelirlerinin olması şarttır. Bunun dışında ortalama 10 yıllığına kullanılan konut kredisinin toplam geri ödemesi ile 10 yılda ödenen kira bedeli karşılaştırıldığında, araştırmacılar tarafından kredi ödemenin daha avantajlı olduğu belirtilmiştir.

Türkiye’de Kira Artış Oranları

Kira bedeli kırsal alanlarda cüzi miktarları içerse de şehir merkezleri ve şehre yakın bölgelerde bir hayli artmış durumdadır. İnsanların yaşamlarını idam ettirebilmeleri için sanayi alanlarına yakın olmaları gerektiğini düşünürsek, mecburi şekilde yüksek kira bedellerine maruz kalındığını belirtebiliriz. Dolayısıyla 20 yıl kiracı olarak yaşamınızı sürdürdüğünüzü farz edersek, bugün kredi çekerek satın alacağınız konuta ödeyeceğiniz parayı çoktan çöpe attığınızı söylemek isteriz.

Kira Sözleşmesinde Bilinmesi Gerekenler

Yeni bir konuta kiracı olarak taşınan bireyler hepimizin bildiği gibi kira sözleşmesi yağmaktadır. Ancak kira sözleşmesinde yer alan maddeler okunmadığı için iler dönemde çeşitli sıkıntılar ile karşılaşılmaktadır. En basiti yıllık kira deline zam oranı kira sözleşmesinde karşılıklı belirlenmelidir. Bu hususa dikkat edilmediğinde konut sahibi beklenenin üzerinde zam yapabilir ve buda kiracının bütçesini bir hayli sarsabilir. Bundan ötürü kiraya veren ( Ev Sahibi ) ile kiralayan ( kiracı ) aracında yapılacak olan sözleşme imzalanmadan evvel yasal haklardan haberdar olunmalı ve karşılıklı menfaatlerin korunduğu bir sözleşmeye imza atılmalıdır.

birevim

Leave a Comment

ten − eight =