Kirada Otururken Yapılan Masrafları Vergiden Düşün!

birevim faizsiz kredi

Yeni bir eve taşınacağınız zaman nakliye, depozito ve tadilat gibi çeşitler işlemler sizleri maddi açıdan epeyce zorlayabilir. Ancak kiracı ya da mülk sahibi olarak kanunen pek çok hakkınızın var olduğunu bilmeniz, bazı maddi yüklerinizin hafiflemesini sağlayacaktır. Mesela Kirada Otururken Yapılan Masrafları Vergiden Düşün! Normal şartlarda bir mülkün tadilat masrafları mülk sahibine aittir. Ancak mülk sahibinin tadilat masraflarını karşılayacak gücü yoksa ve kiracı da tadilat yaptırmak istiyorsa, bu durumu kişiler aralarında çözümleyerek bir tarafın vergiden indirime gitmesiyle çözümleyebilirler. Kısacası kiralık daire için yapılan tadilat masrafları yıl içinde elde ettiğiniz gelir vergisinden düşürülebilir. Ayrıca ‘’İyileştirme’’ olarak adlandırılan çeşitli tadilatlarınızın vergiden düşürülüp düşürülemeyeceğini de araştırmalısınız. Bazı tadilatlar vergiden düşüremeyeceğiniz onarımlar arasında bulunur.

Tadilat İle İyileştirme Arasındaki Fark Nedir?

Tadilat; mülkün kaliteli bir çalışma ortamı ya da yaşanabilir bir yer olması için tek seferlik yapılan düzenlemelere denir. Örneğin: mutfak tahliye borusunun tamir edilmesi veya duvardaki bir deliğin kapatılması gibi işlemlerin içerdiği maliyeti yükümlü olduğunuz yıllık vergiden düşürebilirsiniz. Mülk sahibi bazı durumlarda tadilat masraflarını kabul eder ancak genelde bu tip işlemler kiraya eklenmediğinden sizlerde vergiden düşürme yoluna giderek maliyetinizi en aza çekebilirsiniz. Aynı durum mülk sahibi içinde geçerlidir. Yani sahip olunan kiralık dairelerin tadilat masraflarının bir bölümü kiradan düşürüle bilinir.

İyileştirme Çalışmaları; sahip olduğunuz mülklerin kullanım ömrünü uzatmak veya değerini artırmak adına yapacağınız işlemler ‘’sermaye gideri’’ olarak nitelendirilir. Ayrıca yaptığınız bu masraflar uzun yıllar değerini koruyacağından ötürü yıllık verginizin sadece bir bölümü olan iyileştirme masraflarını vergiden düşebilirsiniz. Ancak mutfağınızı komple değiştireceksiniz ya da çatıyı yenileyeceksiniz gibi işlemler uzun süren ve işçilik gerektiren uygulamalar olacağı için vergiden düşürebilirken, kısa süreli ve ufak tefek işlemleri vergiden düşüremeyebilirsiniz. Kısacası mülkünüzde yapacağınız her değişikliğe karşın vergiden ne kadar indirim alabileceğinizi araştırmalı, yaptığınız tadilat ve iyileştirme çalışmalarının mülk değerini artıracağı ve bunların vergisini ödemeniz gerekeceği içinde evraklarınızı sağlayarak ihtiyaç halinde ilgili kurumlara sunmanız gerekecektir.

Sermaye Gideri Çeşitleri

Sermaye giderlerine örnek vermek adına aşağıda belirttiğimiz gibi sınıflandırma yapılması mümkündür.

  • Düzeltme; mülkü genişletmek, dayanıklılığını veya kapasitesini artırmak ve aynı zamanda mevcut bir kusuru onarmak mülkün değerini artırarak daha iyi duruma gelmesini sağlayacaktır.
  • İyileştirme; Mülkünüzü olduğundan daha iyi bir hale getirmek adına gerekenleri yapmalı ve masraftan kaçınmamalısınız. Yapacağınız işlemler sonucunda daha iyi bir mülke sahip olacağınız için masraflarınızı gider olarak gösterebilirsiniz. Bu bağlamda mülkünüzü restore ettirebilir ya da farklı bir amaçla kullanıma da sunabilirsiniz.
  • Uyarlama; Mülkünüzün kiralanma durumunda mevcut kullanım amacı yerine farklı amaçlar için kullanıma sunmanızın getirisi olan masrafları içerir.
  • Restorayon; mülkün yangın ve benzeri kazalar neticesiyle yapısında meydana gelen hasarı onarmak, mülkün mevcut yapısı üzerinde onarım yapmak veya mülkün yapısı dışında farklı bir görsele bürünmesini sağlamak adına yapılan çalışmalardan doğan masrafı içerir.
birevim

Leave a Comment

19 + seventeen =