KKDF ve BSMV Nedir? Nasıl Hesaplanır?

birevim faizsiz kredi

Bankalar üzerinden konut, ihtiyaç ve araç kredisi çekerken faiz farkının yanı sıra vergi kesintileri de yapılmaktadır. Bu kesintiler KKDF ve BSMV olarak görülmektedir. Birçok insan bu kesintilerin neden yapıldığı hakkında bilgi sahibi değildir. Öncelikle bunların ne olduğu ardından nasıl hesaplandığını öğrenerek neden alındığını anlamak daha doğru olacaktır.

KKDF Nedir?

KKDF yani Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu’nun kısaltmadır. Bu fon banka tarafından sunulan kredi alırken faiz alınan kısım üzerinden hesaplanmaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığı bunu faiz üzerinden %15 olarak almaktadır. Bu fon konut kredisi haricinde tüm kredi işlemleri üzerinden özel olarak hesaplanarak alınmaktadır.

BSMV Nedir?

BSMV yani Banka Sigorta Muamele Vergisi’nin kısaltması olarak bilinmektedir. Banka tarafından kredi için alınan faiz üzerinden hesaplanmaktadır. Gelir İadesi Başkanlığı bu kesintiyi faiz hesaplaması üzerinden %5 olarak yapmaktadır. Bu kesintide konut kredisi veya ipotekli konut ihtiyaç kredisi haricinde kredi üzerinden hesaplanmaktadır.

KKDF ve BSMV kesintileri yapıldıktan sonra ödeme planı üzerinde belirtilmektedir. Her ödeme planı üzerinde bu kesintileri görmek mümkündür. Ancak konut kredisi için bu hesaplamalar muaf tutulmaktadır. Bir vergi kesintisi olarak bilinen bu fon ve vergi özel bir kanun çerçevesinde konut kredisinden alınmamaktadır. Bu sayede amacı barınma ihtiyacını gidermek için ev alacaklara destek vermesi için yapılmıştır.

BSMV Nasıl Hesaplanır?

Banka Sigorta Muamele Vergisi alınan kredisi faizi üzerinden %5 olarak alınmaktadır. Örneğin alınan kredide birinci ay için 129 TL faiz ödemesi yapılıyor. Bu faizde BSMV hesaplaması rahatça yapılabilmektedir. 129*0,05= 6,45 TL olacaktır. Diğer ayların hesaplaması ve toplam hesaplama da bu şekilde yapılıyor. Yani BSMV hesaplaması yapabilmek için öncelikle çekilecek kredinin miktarı üzerinden faiz hesaplanmalıdır.

İster her ay için tek tek bu hesaplama yapılabilir, isterseniz de toplu olarak hesaplama yapılarak ödeme planında açık bir şekilde belirtilmelidir. Sizlerde bu sayede alacağınız kredi üzerinden kesilecek toplam BSMV kesintisi görebilirsiniz.

KKDF Nasıl Hesaplanır?

KKDF hesaplama işlemi de çekilecek krediden alınan faiz farkına bakılarak yapılmaktadır. Bu hesaplama kanunla belirlenen %15 oran üzerinden yapılmaktadır. 10 bin TL kredi çeken birisi için aylık taksit miktarı 1.762 TL olarak hesaplanabilir. Bu taksitin 129 TL’si faizdir. Bu faiz üzerinden KKDF hesaplama işlemi yapılabilir. 120*0,15= 19,35 TL tutarında vergi kesintisi yapılacaktır. Bu tutar ödeme planı içerisinde özelce yer alacaktır.

İpotek vererek alınan ihtiyaç kredisi içerisinde BSMV vergisi kesinlikle alınmamaktadır. Ama bu krediden KKDF alınmaktadır. Kredi kartı kullanımında hem BSMV hem de KKDF kesintisi yapılmaktadır. Taksitli avans çekim içinde aynı durum geçerlidir. Bu iki kesinti de ticari krediler içinde kullanılmaktadır. Sadece konut sahibi olmak için başvurulan ev kredilerinde bu iki kesinti de muaf tutulmaktadır.

birevim

Leave a Comment

17 + six =