Konut alacaklar elinizi çabuk tutun

birevim faizsiz kredi

Konut almayı planlayanları uzmanlar, yeni yıl öncesi uyardı. Ocak 2017 itibariyle konut fiyatlarına gelecek zamlardan etkilenmemeleri için vatandaşların bir an önce harekete geçmelerini tavsiye ediyor.

Konuyla iligli açıklamalarda bulunan Aşıklar Grup A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Aşıkoğlu, dövizin hızlı yükselişinin ham madde fiyatlarını artıracağını ve bu durumun konut almayı zorlaştırabileceğini ifade etti.

Dolar kurunu artışının inşaat sektörünü olumsuz yönde etkileyeceğini kaydeden Aşıklar Grup A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Aşıkoğlu, “2017 yılı konut fiyatlarının hızlı bir artış süreci yakalayacağı bir dönem olacak. Önümüzdeki yıl inşaat sektörü, seyrinin altında bir ivmeye sahip olacak. Konut zammı kapıda! Konutlara gelecek bu zamların nedenini ise doların yükselmesiyle beton metreküp fiyatının üçte bir oranda zamlanması; demirin de tonunun, 1200 liralardan 1800 liralara tırmanması olarak açıklayabiliriz. İnşaatı devam eden konutların maliyetleri artıyor” dedi.

TL’ye sahip çıkılmalı
İrfan Aşıkoğlu, TL’ye sahip çıkılması gerektiğinin belirterek şunları söyledi: “Ticarette Türk Lirası kullanılmalıdır. İş adamlarına çağrıda bulunmak gerekir, dolarlarınızı bozdurun, liralarımızın kıymeti artsın. Sayın yetkililerimizle iş adamları iş birliği içerisinde bulunmalı. Bu vesileyle Türkiye’nin dolar ve avronun etkisinden kurtulması mümkün. Türkiye’de özellikle lüks gayrimenkullerin ve lüks otomobillerin satışı yabancıların para birimleriyle gerçekleştirilmekte. Bu yanlış tutumdan derhal vazgeçilmeli. Özellikle turizm sektörlerimizde de Türk Lirası’na sahip çıkılmalı, yabancılardan Türk lirası talep edilmeli. Yabancılar da yanlarında getirdikleri dövizleri Türkiye’de bozdurmalı.”

FAİZ ORANLARI DÜŞMELİ
Büyükmek için faiz oranlarının düşürülmesi gerektiğini kaydeden Aşıkoğlu, “Eğer ülke olarak gelişmek ve büyümek istiyorsak ihtiyacımız olan tek teşvik, faiz oranlarının düşürülmesidir. Şirketlerimiz ve müteşebbislerimiz kazandıklarını faize yatırmamalı, kendi ukdelerinde bulundurarak işlerine yatırmalılar; yoksa büyüme gerçekleşmez, bu gerçekliği unutmayalım” dedi.

Araç alacaklar 2017’yi beklemesini tavsiye eden İrfan Aşıkoğlu, şöyle konuştu: “Vergi öncesi bir aracın değeri 55 bin TL iken, ÖTV+KDV sonrası bu fiyat 90 bin TL oluyor. Bu artışı, ÖTV zammı destekliyor. ÖTV zammı sadece sıfır araçlara vurmayacak 2. el araç piyasasına da yansıyacak. Araç alacaklar 2017 yılını beklerse zarar ederler.”

Arazi alımının 2017 yılında yapılacak en doğru yatırım olacağını ifade eden Aşıkoğlu, daire fiyatlarına yansıyacak olan artışın arazi fiyatlarına tam tersi yönde etki ederek ciddi anlamda düşüşe neden olacağını söyledi.

Aşıkoğlu, bu durumda 2017 yılında arazi alan yatırımcıların 2018-19 yıllarında ciddi anlamda yüzünün güleceğini belirtti.

birevim

Leave a Comment

2 × three =