Konut Kredisi Faiz Oranları Düştü!

birevim faizsiz kredi

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşların merakla beklediği konut kredisi faiz oranlarında gelişmeler ardı ardına geliyor. Konut kredisi faiz oranlarının dün itibariyle %1.5’in altına gerilediği gözlemlendi. Peki, konut kredisi faiz oranları ne durumda? En uygun konut kredisi taksitleri ne kadar? Güncel konut kredisi hesaplama nasıl yapılır?

Konut kredisi faiz oranları daire sahibi olmak için kredi çekecek vatandaşları yakından ilgilendiriyor. Son zamanlarda düşüş eğilimi gösteren konut kredisi faizlerinde daha hızlı bir döneme girildi. Konut kredisi faizlerinde dün itibariyle %1.5’in altına gerileyen bir düşüş meydana geldi. Temmuz ayının ikinci yarısında yaşanan bu düşüşle beraber konut kredisi faiz oranları averajı ise %1.96’ya gerilemiş oldu.

En Düşük Konut Kredisi Faizi Hangi Bankada? 

Konut kredisi faiz oranlarında dün gerçekleştirilen düşüş sonrası, gözler en düşük faizle konut kredisi veren bankalara yöneldi. Bu anlamda Vakıfbank tarafından sunulan Sarı Panjur Konut Kredisi kampanyası ile konut kredisi faiz oranı %1.49’a düşürüldü. Bunun dışında konut kredisinde faiz oranını en düşük olarak uygulayan banka %1.5 oranla Ziraat Bankası olmaya devam etti. Bunun yanında ederken Temmuz ayında Enflasyon Endeksli Konut Kredisi faizleri de %1.5 seviyesinde stabil halde.

Konut Kredisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

KrediPazari.com tarafından yapılan araştırmaya göre, konut kredisi faiz oranı en uygun olan banka üzerinden üstünden konut kredisi hesaplama gerçekleştirildi ve şu sonuca varılmaktadır.

En düşük konut kredisi faizi üzerinden güncel bir hesaplama ile 150 bin liralık kredi 10 yıllık vadede kullanıldığında aylık taksitler 2 bin 690 lira oluyor ve bu tutarda kredinin geri ödemesi toplam 322 bin liraya denk geliyor.

Konut Kredisi Faizleri Düşer mi?

Konut kredisi faizlerinin belirlenmesindeki en büyük etkenler, kur dengesi, repo faizleri ve bankaların kredi faiz oranları olarak belirtiliyor. Konut kredisinde, enflasyonda öngörüldüğü üzere birkaç ay içinde tek haneli rakamların görülmesi ve repo faizlerinde sert düşüşlerin yaşanması sonrası gelişen düşüşün devam edeceği düşünülüyor. Uzmanlar bu konuda beklentilerin gerçekleşmesi durumunda konut kredisi faiz oranlarının %1’in altına inebileceğini öngörüyor.

birevim

Leave a Comment

5 × five =