Konut Kredisi Ödemelerini Ertelemek veya Dondurmak Mümkün mü?

birevim faizsiz kredi

Kuşkusuz her bireyin ortak hayali istediği gibi bir konuta sahip olmaktır. Ancak günümüz şartları göze alındığında kiracı olarak kenara para atarak kısa sürede ev parası biriktirmek mümkün olmadığından ev satın almayı düşünen bireyler konut kredisi kullanmakta ve kira öder gibi kredi taksitlerini ödeyerek ev sahibi olmaktadır. Fakat konut kredisi kullanmaya karar veren kişiler, kredi vadesi boyunca hangi haklara sahip olduklarını bilmelidirler. Yani kredisini azalan taksit, artan taksit, taksit erteleme ya da dondurma gibi avantajlar doğrultusunda kullanıp kullanamayacağını bankanın yetkili personelinden öğrenmelidirler. Bu bağlamda Konut Kredisini Ödemelerini Ertelemek veya Dondurmak Mümkün mü? Gibi merakınıza karşın bankanın inisiyatifine bağlı olarak mümkündür diyebiliriz. Şöyle ki, kredi kullanıldığında ilk taksiti için 3 aya kadar erteleme talebinde bulunabilirsiniz. Kredi dondurma istemi ise normal şartlarda banka prosedüründe olan bir işlem değildir. Ancak banka müşterisinin mağduriyetini göz önünde bulundurur ve isterse vadesi boyunca 1 veya 2 defa kısa süreliğine kredi dondurma gibi bir avantaj sağlayabilir.

Konut Kredi Taksit Ertelemenin Tüketiciye Bir Maliyeti Var mı?

Takdir edersiniz ki, banka müşterisine sunacağı her kolaylıkta mutlaka kendi menfaatini de gözetecektir. Bundan ötürü eşit tutarlı kredi taksit ödemesine oranla ertelemeli kredi taksit ödemesi arasında faiz farkı olması yüksek ihtimaldir. Tabi ki, buda yine bankanın inisiyatifine kalmıştır. Banaklarda belli dönemlerde kredi kampanyası oluşturduğu için talepte bulunduğunuz dönemin de taleplerinizin karşılanmasında önemi vardır.

Konut Kredisi Ödemeleri Dondurulabilir mi?

Belirttiğimiz gibi konut kredisi dondurma işlemi, bankaların çalışma prensibinde var olan bir hizmet değildir. Fakat tüketici çalıştığı bankaya geçerli bir neden sunar ise banka kendi inisiyatifini kullanarak müşterisine böyle bir avantaj sağlayabilir. Fakat bankanın yasal olarak kredi taksit dondurma hizmet zorunluluğu olmadığından, tüketicinin de bu hususta herhangi bir yasal hakkının olmadığını tekrar hatırlatmak isteriz. Böyle bir talebiniz oluşur ve bankanız onaylamaz ise kredi transfer hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Konut Kredisi Dondurma Talebi Banka Tarafından Onaylanmazsa Ne Yapmalıyım?

Konut kredisi kullandınız ve bir süre sonra herhangi bir müşkülünüzden ötürü kısa bir süreliğine kredi taksit ödemelerinizi dondurmak istiyorsunuz diyelim. Bu talebinizi bankanızla paylaştığınızda, bu işlemin gerçekleşmesi için öncelikle bankanın onayı gereklidir. Ancak bankanız onay vermezse, bu noktada tek yapabileceğiniz işlem kredi transferidir. Kredinizi farklı bir bankaya transfer etmek istediğinizde, çalıştığınız banka müşterisini kaybetmemek için kredi taksit dondurma talebinizi onaylayabilir. Eğer kredi transfer talebinize rağmen bankanız sizlere kolaylık tanımıyorsa, bu noktada kredinizi farklı bankalarla iletişime geçerek transfer etmek istediğinizi belirtebilir, tarafınıza en uygun avantajı sağlayan banka ile çalışmaya başlayabilirsiniz. Eğer ki, projeden ev aldıysanız ve proje sahibinin anlaşmalı bankasıyla çalışıyorsanız, evi teslim almama durumunda da kredi taksit dondurma işlemine başvurabilirsiniz.

birevim

Leave a Comment

6 − 3 =