Konut Kredisi Olan Bir Ev Satılabilir Mi ?

birevim faizsiz kredi

Türkiye’de her yıl satılan konutların yaklaşık yüzde 35’i faizli ve faizsiz konut kredisi kullanılarak alınıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) yayınladığı konut satışlarıyla ilgili yayınladığı rakamlara göre, Türkiye’de satılan evlerin yaklaşık yüzde 35’i faizli ve faizsiz konut kredisi kullanılarak satılıyor. Gerçekleştirilen Konut kredilerinin 120-160 ay olarak hesaplandığında azımsanmayacak bir konut satışlarının kredi borcu devam ederken yapıldığı belirtiliyor. Peki, konut kredi borçları devam ederken konutların satılması mümkün mü? Bu satış yasal mı?

Konut kredisi devam eden konutların satışında her hangi bir sorun yoktur. Aynı zamanda gerekli olan nakit para varsa, kullanılan konut kredileri her zaman kapatılabilir. Ayrıca konut üzerindeki banka ipoteği de kaldırılabilirsiniz. Konut Kredi borcu devam eden bir evin satışı iki farklı yöntemle gerçekleştirilebilir.

Kredi Borcu Devam Eden Konutun Nakit Satılması

– Borcu devan eden konut kredilerinin kullanıldığı bankadan, kredinin anapara borcu ve erken kapatma cezası öğrenilebilir. Ayrıca konut kredisinin toplam kapama tutarı da öğrenilir.

– Hesaplanan ve kullanılan konut kredilerinin kapama tutarı haricindeki konut miktarı, kredi kullanan kişi tarafından bankaya yatırılır.

– Kullanılan konut kredisinin yatırılan tutar karşılığında vatandaşlardan bankalardan ‘blokeli çek’ alınır.

– Konut satış tapuda ipotekli olarak işleme tabi tutulur ve “blokeli çek” satıcıya verilir.

– Konutu satan kişi, “blokeli çek” ile parasını bankadan tahsil eder.

– Konut kredisi kullanılan bankaya, önceden hesaplanan toplam borç tutarı yatırılır. Daha sonraysa tapunun üzerinden bulunan ipoteğin kaldırılması için yazı alınır.

– Bu işlemin sonunda bankadan alınan yazıyla ipotek tapu üzerinden kaldırılır. Bu da satış işleminin son aşamasıdır.

Kredi Borcu Devam Eden Konutun Kredi ile Alınması

Kredi borcu olan konutun kredi kullanılarak satılması durumunda, kredi kullanılması planlanan bankaların kendi aralarındaki yazışmayla satış işlemi gerçekleştirilebilir.

Peki süreç nasıl işleyecek:

– Konutu almak isteyen kişinin, ev için kredi başvurusunun banka tarafınndan onaylanması durumunda, konuta eksper gönderilir ve ortaya çıkan raporda evin hangi banka tarafından ipotekli olacak belirtilir.

– Konut kredisi için başvurulan banka, kredinin borçlusu olunan banka ile iletişime geçerek borcunun kapatılması için ipotek kaldırma yazısı ve kredi kapama tutarının belirtildiği resmi yazıyı talep eder.

– Banka, istenilen yazıyı ilettikten sonra tapu tarafından da satış işlemi yapılır. Yeni kredi kullanılan banka tarafından tapu üzerine 2. derece ipotek konulur.

– Kredi kullanılacak bankaya tapu satış yapıldığına dair belgeler ulaştıktan sonra kredi açılışı gerçekleştirilebilir.

– Yeni kredinin tamamı, mevcut kredi borçlusu olunan bankaya, borç tutarı kadar gönderilir. Geriye kalan tutarsa kredi kullanan kişiye verilir.

– İpoteğin kaldırılması ve kredinin kapatılma yazısı bankadan alınır.

– İpoteği kaldırma yazısı tapuya ulaştırdıktan sonra yeni bankanın 2. derece olan ipoteği 1. derece ipotek haline gelmiş olur.

birevim

Leave a Comment

1 × 2 =