Konut satışları patladı

birevim faizsiz kredi

Konut kredi faizlerinin düşmesi ile Ekim ayında konut satışlarının % 25, ipotekli satışlarda ise % 72 artış gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) 2016 Ekim ayı konut satış verilerini yayınladı. açıklanan istatistiki rakamlara göre; Türkiye’de 2016 yılı Ekim ayında satılan konut sayısı, Eylül ayına göre % 19,6, 2015 Ekim ayına göre de % 25,1 artış gösterdi.

Türkiye’de 2016 Ekim ayı ipotekli konut satışlarında ise; 2015 Ekim ayına göre % 71,8 artış gösterdi. Ayrıca toplam konut satışlarında da ipotekli satışın payı da % 36,9 oldu.

Gayrimenkul sektörü temsilcileriyse Ekim ayı konut satışlarının artmasının nedeni olarakta faizlerin düşmesini gösterdi.

Faiz oranlarının düşmesi ve konut kredi kullanım oranın artmasının olumlu yansıdığını ifade eden İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, şunları söyledi:”Hem faiz oranlarının düşmesi hem de konutta kredi kullanım oranının yüzde 75’ten yüzde 80’e çıkarılması özelde ipotekli satışları genelde ise toplam satışı ciddi şekilde artırdı. Para reel piyasaya aktı. Sonuçta inşaat sektöründe 2 milyon kişi çalışıyor ve bu sektör 200 alt sektörü etkiliyor. Artış, bu açıdan önemli.”

Durbakayım, uzun vadeli konut almak isteyenlerin harekete geçirdiğini belirterek, “Hükümetin ekonomik olaylarda daha aktif olduğu görülüyor. Önümüze çıkacak herhangi bir olayda daha aktif reaksiyon gösterileceğini vatandaşlarımız biliyorlar” dedi.

“İnşaat sektöründe zorluklar fırsata çevrildi”

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, Türkiye’deki tüm sektörler gibi inşaatın da zor bir dönemden geçtiğini dile getirerek, şöyle devam etti: “Kampanyalar ve ekonomide güven ortamı sağlanarak, konut satışları hız kesmeden artışa geçti. Konut satışlarındaki sıcak rüzgarın etkisini eylül ve ekim konut satışlarında görmeye başladık.”

Ekim ayında eldeki konut stokunun eritildiğini ifade eden Tavukçuoğlu, “İpotekli satışların yüzde 71,8 oranında artması gösteriyor ki, eldeki konut stoku eritildi” dedi.

Banka kredi faizlerinden yararlanan vatandaşların daha düşük fiyata ipotekli konut aldığını belirten Tavukçuoğlu, “Sektör, bu yılı 2015 satış rakamlarıyla aynı kapatacaktır” yorumunda bulundu.

“Bekleyen alımlar harekete geçti”
Türkiye’de ev almak isteyen ciddi bir kesim olduğunu vurgulayan Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir de, “Biz, her zaman söylüyoruz; ‘Faizler düşmeli. Bu faiz oranı reel ekonomik göstergeleri yansıtmıyor. Enflasyon oranının iki katı faiz olmaz’ diye. Nihayet Sayın Cumhurbaşkanımızın da çağrısıyla bu faiz indirimleri ağustosta başlamıştı. Vatandaşlarımız da erteledikleri alım tercihlerinde harekete geçtiler” açıklamasında bulundu.

TÜİK’in yayınladığı satış rakamlarında düzenlenen kampanyaların sektöre ve ekonomiye bıraktığı olumlu izlerin de görüldüğünü belirten Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan, sadece kendilerinin satış ofislerinde son 2 aylık dönemde 300 milyon TL’lik satış gerçekleştirildiğini açıkladı.

birevim

Leave a Comment

two × 3 =