Kredi Başvurusu Reddedildi Neden?

birevim faizsiz kredi

Son zamanlarda kredi talebinde oluşan artıştan dolayı tüketicilerin başvurularına yapılan red oranı da artmıştır. Bunun sebebi hem başvuru sayısının çok fazla olması hem de kredi başvurusu yapmanın artık oldukça kolay olmasıdır. Günümüzde artık internet bankacılığı çok fazla gelişmiş ve kullanıcılar banka şubelerine dahi uğramadan kredi başvurusu yapabilmektedirler. Bu işlemler bu kadar kolaylaşmışken, bankalarında kendilerini güvemce altına almak için yapılan kredi başvurularını çok daha detaylı incelemeye başlamış ve bu durumda kredilere verilen red sayısının artmasına sebebiyet vermiştir. Bu yazımızda kredi başvurunuzun reddedilmesine sebebiyet veren durumları yazdık. Aşağıda bunları sırasıyla inceleyebilirsiniz.

 • Kredi Notunuzun Düşük Olmasından Dolayı Kredi Başvurunuz Reddedilebilir:

Kredi notunuz sizin bankalara olan borçlarınızı ödeme sıklığınızı bu konuda iyi olup olmadığınızı gösterir. Bu durumda bankalardan kredi alırken bankaların baktığı veya istediği koşullardan biri de kredi notunuzun iyi olmasıdır. Çünkü bu kredi notu bankaların size kredi verme yönünde güvenmesini sağlar eğer kredi notunuz düşük veya çok düşük ise kredi başvurunuz onaylanmayabilir.

 • Her Hangi Bir Kredi Borcunuz Varsa Kredi Başvurunuz Reddedilir:

Eğer her hangi bir bankaya her ne miktar olursa olsun kredi borcunuz varsa başvuru yaptığınız kredi reddedilebilir.  Bunun yanında ödediğiniz bir kredi borcunuz olduğu durumlarda da başvurunuz onaylanmayabilir. Aynı durum taksitlerini geciktirdiğini bir krediniz varsa da geçerlidir. Bu gibi durumlarda kredinizi tamamlayıp borcunuzu kapattıktan sonra kredi başvurusu yapabilirsiniz. Aksi olduğu zaman kredi başvurunuz onaylanmayacaktır.

 • Vergi Borcunuzdan Dolayı Kredi Başvurunuz Reddedilir:

Bankaların kredi verirken sizden istediği belgelerden biri de vergilerinizi devamlı ve düzenli ödediğinize dair olan belgedir. Genelde 3 aylık fatura durumuna bakılır. Bunun yanında eğer vergi borcunuz varsa ödemediğiniz vergileriniz varsa hiçbir banka kredi başvurunuzu onaylamayacaktır. Kredi başvurusu yapmadan önce vergi borçlarınızı düzenli bir şekilde ödeyip vergi borcunuzu kapatmalısınız.

 • Kefil Olduğunuz Biri Varsa Onun Borçlarından Dolayı Kredi Başvurunuz Reddedilir:

Bankalara sadece sizin borçlu olmamanız gerekmez aynı zamanda kefili olduğunuz biri varsa onun borçlarından dolayı siz de sorumlu tutulmaktasınız.  Ailenizden birine, arkadaşınıza veya bir yakınınıza kredi çekmesi yönünde kefil oldunuz ve kredi alması konusunda yardımcı oldunuz. Bu kişinin kredi borcunu ödememesi veya düzenli bir şekilde ödememesi durumunda kefil olduğunuz için bu borçtan yasal olarak sorumlu tutulursunuz. Bu durumda sizde bankaya borçlu durumda kalırsınız. Eğer bu dönemde bir kredi başvurusunda bulunursanız kredi başvurunuz onaylanmayacaktır.

 • Aylık Gelir Miktarınız Kredi Başvurunuzun Reddedilmesine Neden Olabilir:

Kredi alınırken sizden istenilen maaş bordrosuna göre aylık bir ödeme planı hazırlanır. Bu ödeme planına göre kredi alan kişinin maaşının 3/1’i kadar olan kısmı ile her ay düzenli olarak kredi borcunu ödemelidir. Bu miktar yıl içerisinde bazı aylar için daha yüksek bir Mevla olabiliyor ve kişinin maaşının bunları ödeyebilecek miktarda olması gerekmektedir. Eğer maaşı bunları karşılamayacaksa kredi başvurusu reddedilir.

 • Kredi İçin Başvurduğunuz Tutardan Dolayı Kredi Başvurunuz Onaylanmayabilir:

Bankalar aldığınız maaşa ve kredi notunuza göre size belli bir miktar kredi verebilmektedir. Yani siz kredi alırken dilediğiniz tutarda kredi alamıyorsunuz. Bankaların size çıkardığı ödeme planına uygun olarak size vereceği kredi miktarını alma hakkınız bulunmaktadır. Bu durumda kredi başvurusu yaparken alabileceğiniz kredi miktarının üstünde bir Mevla ile kredi başvurusu yaparsanız. Bankadan krediniz için onay beklemeyin. Bu durumda genel olarak hiçbir banka kredi başvurunuzu onaylamayacaktır.

 • Bankaların Kredi Vermek İçin İstediği Koşulları Sağlamadığınız Durumlarda Krediniz Onaylanmayacaktır:

Bankalar kredi verirken müşterilerine oldukça fazla fırsat ve kolaylık sağlamaktadır. Bunun sebebi artık kredi başvurularının hem çok kolay hem de çok fazla olması ile birlikte bankalar arasında oluşan rekabet ortamıdır. Bu durumda bile her banka kendini güvence altına alabilmek için kredi verirken birçok koşul öne koyar ve siz de bu koşulları sağladığınız taktirde kredi alabilirsiniz. Kredi alacağınız Bankanın sizden istediği koşulları sağlayamadığınız durumda kredi başvurunuz onaylanmayacaktır.

 • Sigorta Primleriniz Kredi Başvurunuzun Onaylanmamasına Sebep Olabilir:

Bankalar kredi borçlarınıza, vergi borçlarınıza, fatura bilgilerinize ve sigorta borçlarınıza da ulaşabilmektedir. Bunlar düzenli ödenmediği veya her hangi bir aksaklık yaşandığı durumlarda kredi başvurunuz onaylanmayacaktır. Çünkü bu tür ödeme geçmişiniz veya ödeme düzeniniz bankaların sizlere kredi taksitlerini geri ödemeniz yönündeki disipliniz hakkında bilgi verir. Yani bu tür giderlerinizi düzenli bir şekilde ödememeniz durumunda bankalar da size güvenip kredi vermeyecektir.

 • İcra Veya İpotek Durumunuz Varsa Krediniz Onaylanmayacaktır:

Her hangi bir kişi kredi başvurusu yapmadan önce evine veya kendisine ait her hangi bir maddi eşyaya, varlığa içre gelmesi durumunda kredi başvurusu yapamayacaktır. Fakat kredi başvurusu yaparken böyle bir durum söz konusu olmadığı halde krediyi aldıktan sonra ortaya çıkması kredinizin iptal edilmesine sebep olmaz. Düzenli olarak kredi borçlarınızı ödemeye devam edebilirsiniz. Aynı şeyler ipotek durumunda da geçerlidir.

 • Eksik Belgeler İle Kredi Başvurusu Yapmak:

Kredi başvurusu yapılırken her banka kendi çalışma stratejisine göre belli başlı belgeler istemektedir. Bu belgelerin eksik olması durumunda banka personeli sizi belgeleri temin etmeniz yönünde uyarır. Siz hala belgeleri tamamlamamakta direniyorsanız, kredi başvurunuz reddedilecektir.

 • Geliriniz Konusunda Bankayı Yanıltırsanız Kredi Başvurunuz Reddedilir:

Bankaların kredi verirken en sık yaşadığı sorunlardan biridir. Kişiler daha fazla kredi alabilmek için geliri konusunda yanlış beyanda bulunması durumunda eğer banka bu durumu ortaya çıkarırsa hiçbir şekilde bir daha kredi başvurusu yapamazsınız. Aynı zamanda bu gibi durumlarda kanunlara ve anayasaya göre ceza alabilirsiniz.

birevim

Leave a Comment

six + 9 =