Kredi Kartı Kullanırken Zorluk mu Çekiyorsunuz?

birevim faizsiz kredi

Kuşkusuz kredi kartı kullanımında en önemli husus ödeyebileceğiniz kadarını harcamaya dikkat etmenizdir. Çünkü kredi limiti kişilere hediye verilen bir tutar olmadığından geri ödeme planını iyi yapmalı ve gelir düzeyinin üzerinde bir harcama ile kendinizi sıkıntıya sokmamalısınız. Çünkü kredi kartı geçmişinizde düzensiz ödeme yaptıysanız, kredi başvurularınızın onaylanması büyük ihtimalle mümkün olmayacaktır. Günümüzde kredi kartı kullanımına önem vermeyen yani geri ödeme konusunda biraz geniş davranarak ödemelerini aksatan tüketiciler, ileri dönemde herhangi bir borcu nedeniyle ya da av ile araba almak istediğinde krediye başvurursa, kredi kartı geçmişi yüzünden kredi talepleri onaylanmayabilir. Bu nedenle Kredi Kartı Kullanırken Zorluk mu Çekiyorsunuz? O halde aşağı belirttiğimiz hususlara dikkat ederek, kredi kartınızı daha düzenli kullanabilir, kredi notunuzu yüksek tutabilirsiniz.

Kredi Kartı Limitini Göz Ardı Etmeyin

Sahip olacağınız kredi kartı geliriniz ile doğru orantıda olmalıdır. Yani gelirinizin üstünde bir limiti içeren kredi kartı, sizler için ciddi bir risk içerdiği için kredi kartı başvurusunda düşük limit talep etmeniz önerilir. Eğer ki, gelirinizin üstünde limitli bir kredi kartınız var ise bu noktada harcamalarınıza dikkat etmeli ve kesinlikle ödeyemeyeceğiniz bir borca girmemelisiniz.

Sürekli Asgari Ücreti Ödemeyin

Kredi kartınızın asgarisini ödeyerek, kartınızı düzenli kullandığınız kanısına varmayın. Asgari tutarı ödediğinizde hem faiz oranı yüksek olacak hem de 3. Kez asgari tutar yatırdığınızda banka kredi kartı kullanımınıza kısıtlama getirerek kredi notunuzu düşürecektir. Bu nedenle kredi kartınızdan her ay düzenli şekilde ödeyebileceğiniz kadarını harcamak en doğru kredi kartı kullanım şekli olacaktır.

Sözleşmeyi Okuyun

Kredi kartına başvurarak kartı elinize aldığınızda sözleşmeyi detaylıca okumanızı tavsiye ederiz. Ödeme bilgileri, kullanım koşulları, hesap kesim tarihi ve son ödeme tarihi, ekstra ücretler, yıllık kart ücreti gibi detaylardan önceden haberdar olmanız, daha sonra karşılaşacağınız sıkıntıların önüne geçecektir.

Kredi Kartı Otomatik Ödeme

Otomatik ödeme talimatı sizlerin kredi notu açısından olumlu sonuçlar içeren bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde son ödeme tarihini unutmanız gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Asgari veya borcun tamamı şeklinde otomatik talimat verdiğinizde, ödemeleriniz düzenli şekilde yapılacak ve kredi geçmişinizde herhangi bir sıkıntı oluşmayacaktır. Fakat otomatik talimat verirken borcun tamamına yönelik talimat vermeniz önemlidir. Bir başka husus ise otomatik ödeme talimatını faturalarınızda da tercih etmenizdir. Çünkü faturalarınızın düzenli ödenmesi de yine kredi notunuz ve buna bağlı kredi kullanımlarınızda önem teşkil etmektedir.

Ödeme Düzeni Nasıl Olmalı?

Çoğu tüketici kredi kartını aldığında hesap kesim tarihine ve son ödeme tarihine dikkat etmeden maaşını aldığında borcunu ödeme yoluna gitmektedir. Aradaki 5-10 günlük gecikme süresi sizler için önem teşkil etmese bile bankalar için önemlidir ve kredi notunuz düşecektir. Bu nedenle kredi kartı dönem tarihlerine dikkat ederek uygun tarihlere çevrilmesine ve son ödeme tarihi geçmeden toplam borcun ödenmesine dikkat ederek kullanım yapmanız, ileri dönemdeki kredi talepleriniz için önemlidir.

birevim

Leave a Comment

nineteen + 18 =