Kredi kartlarında rekor harcama

birevim faizsiz kredi

Bankalar arası Kart Merkezi (BKM), Türkiye’deki banka ve kredi kartı harcamalarına yönelik veriler paylaştı.

Bankalar arası Kart Merkezi (BKM)’nin verilerine göre; Türkiye’de banka ve kredi kartları toplam 176 milyon adete çıktı. Kredi kartlarıyla yapılan ödemeler 2016 yılında bir önceki yıla göre yüzde 12 büyüyerek 587 milyar liraya ulaştı.

Türkiye’de banka ve kredi kartlarının 176 milyon adete çıkması bu rakamın Türkiye nüfusunun iki katından fazla ve her bir kişide en az iki kart olduğunun bir göstergesi sayıldı.

MEDYADA ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Medya takibinin öncü kuruluşu Ajans Press, artık bireyler için vazgeçilmez hale gelen kredi kartlarının medya raporunu açıkladı. Ajans Press’in 2016 yılı medya araştırmasında kredi kartı konulu medyaya 18.228 haber yansıdığı belirlendi. Araştırmada dikkat çeken bir ayrıntı ise kredi kartlarının en az siyasi olaylar kadar medyada yansıma bulması oldu. Ajans Press’in araştırmasında kredi kartlarıyla ilgili medyaya yansıyan önemli başlıklar şu şekilde oldu;

• Her dört alışverişten biri banka kartıyla yapıldı.
• Kişi başına toplam 53 kartlı ödeme işlemi gerçekleşti.
• Kartlar ile sırasına göre en çok market-gıda, akaryakıt, giyim, sigorta ödemeleri, kamu-vergi ödemeleri gerçekleştirildi.

2015 YILI VERİLERİ

2015 yılında Türkiye’de 22 milyon kredi kartı internet alışverişinde kullanıldı. Türkiye, 2015’i Avrupa’nın bir numaralı kart pazarı olarak kapattı. Toplam kart sayısı 171 milyon adete ulaştı. 2015 yılında kartlı alışverişlerin toplam tutarı ise 526 milyar TL’ye ulaştı.

birevim

Leave a Comment

3 + four =