Kredi Notunu Yükseltmeni Yolları Nedir?

birevim faizsiz kredi

Kredi insanın her anında lazımolabilecek bir finansal ayrıcalıktır. Düğün yapacak olana, araba alacak olana, ev alacak olana, ihtiyacı olana ve birçok sebep ile kullanımı gerekmektedir. Kredi borç para almak anlamına gelmektedir.Borç para almak birkaç şekilde olabilir.

Aile yakınlarımızdan ihtiyacımız olan paranın temini halen kullanılmakta olan aktif bir yöntemdir. Bunun yanı sıra arkadaşlarımızdan ihtiyacımız olan tutarı temin etmek gene halen aktif olarakkullanılan yöntemlerden birisi olarak bulunmaktadır. Bu yöntemler tutarın fazla olması ve eş, dost ve akrabanın verdikleriparaları yıllarca beklemeyeceklerinden dolayı geçerliliğini birnoktadayitirmiş birdurumdadır. 2000 TL gibibirparaya ihtiyacı olan bir kişi bunu kardeşleri veya arkadaşları aracılığıile hal etme yoluna gidebilir.

Bu tutar herkeste mevcut olabilecek düzeyde bir miktardır. Bu bakımdan küçük birmeblağ için bankaların yolunu tutmak çok akıllıca değildir. Fakat bu meblağların çok üzerinde evalmak isteyen, arsa almak isteyen ya da düğün yapmak isteyen vatandaşlar büyük meblağları akrabaları vasıtası ile temin etmeleriçok güçtür. Bu anlamda finansal kuruluşlar olan bankalara ihtiyaç duyulmaktadır.

Bankalar her talep edene kredi kullandırmamaktadırlar. Bankaların kredi kullandırmak için talep ettikleri bazı kriterler mevcuttur. Bu kriterlerin en başında kredi notunun uygun olması gelmektedir. Kredi notu talep edilen krediyi karşılamıyor ise kredi kullanımı gerçekleşemez. Bu durum neticesinde kredi notu düşük olanlar kredi kullanmaları mümkün olmamaktadır. Peki, kredi notunu yükseltmenin yolları var mıdır?

Kredi Notunu Yükseltmenin Şartları

Bankalar kredi için başvuran müşterilerin bazı verilerini kontrol ederek kredi kullandırmaktadırlar. Bu şartların başında kredi notu gelmektedir. Kredi notu düşük olanlar kredi kullanamazlar. Kredi notu tüm bankalar ile çalışma durumlarımızın bir raporu niteliğindedir.

Ödeme düzenimizin karşımıza çıkan halidir. Bundan önce kullanmış olduğumuz kredi ve kredi kartlarını ödeme durumuna göre bize verilen bir puandır. Daha önceki kullanmış olduğumuz banka ürünlerinde her hangi bir aksama olması durumunda bu puan düşer ve daha sonraki kredi kullanımlarında bu mutlak surette karşımıza çıkmaktadır. Peki, bu düşen not ne şekilde yükseltilebilir?

Tüm Borçlarınızı Kapatın

Öncelikle bilinmesi gereken huşu kredi notunun bir anda düşmeyeceği ve bir anda yükselmeyeceği durumudur. Bu durumu zaman içerisinde etkileyecek faktörlerden birisi tüm bankalara olan borçların kapatılması durumudur. Bankalara olan borçların kapatılması ile kredi notumuz yükselecek bankalar nazarındaki güvenilirliğimiz artacaktır.

Bankalara olan bil hassa gecikmede olan kredi ve kredi kartı borçları biran önce kapatılması bu durumun gerçekleşmesi için belki de başlıca bir şarttır. Kredi ve kredi kartı borçlarının yanı sıra son zamanlarda kredi notunu etkileyen bir faktör daha eklenmiş bulunuyor. Normal faturalarımızın ödenip ödenmeme durumu da kredi notunu etkileyen faktörler arasına girmiş bulunmaktadır. Elektrik veya su gibi faturaları da aksatmamak kredi notumuzu yükseltecek bir etken olarak karşımızda bulunmaktadır.

Düşük Limitli Bir Kredi Kartı Temin Etmek

Tüm borçların ödenmesinin akabinde 2. Hamleye geçmemiz gerekmektedir. Tüm borcunu ödemiş olan müşteri küçük limitli bir kredi kartı temin ederek kredi notunu yükseltmeye başlayabilir. Alınan küçük limitli kredi kartının ödemelerinin zamanında yapılması ile kredi notu yükselmeye başlayacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta kredi kartının asgari tutarını değil o ay ki tüm borcunun ödenmesi ile kredi notunun yükseleceğidir. Hatta ödeme günü gelmemiş borçların da ödemesi yapılarak banka karşısındaki güvenilirlik artırılmış olacak ve kredi notunu yükselmesi sağlanacaktır.

Düşük Tutarlı Kredi Talebinde Bulunmak

Kredi notunun yükseltilmesi ile ilgili 3. Sıradaki yapılması gereken şey ufak miktarda bir kredi çekilmesidir. Küçük limitli kredi kartının borçlarını zamanında ödemek sureti ile bir nebze yükselen kredi notu bu hamle ile bir parça daha yukarı çekilmeye başlanacaktır.

Örneğin 2000 TL tutarında alınan bir kredinin ödemeleri zamanında yapılarak not yukarı doğru taşınmaya başlayacaktır. Burada etkili bir yöntemde kredinin ilk taksiti ile birlikte tüm borcu kapamaktır. Bu şekilde kapatılan bir kredi ile kredi notunu yükselmesi görülecektir.

Bankanın Diğer Ürünlerini Kullanmak

Bankalar ile arasında kredi sorunu olan kişiler arayı düzeltmek maksadı ile bankanın diğer ürünlerini aktif olarak kullanmaları da banka kredi notunu yükselten etmenler arasında yer almaktadır. Bunlara örnek olarak banka hesaplarını aktif olarak kullanmak örnek olarak verilebilir. Veya bankalarda vadeli para tutarak bankalar ile aramızdaki sorunu çözebiliriz. Bankaların bir başka dikkat ettikleri konuda hayat sigortası veya bireysel emeklilik gibi hususların bu bankalar aracılığı ile yapılması işlemidir. Bu konularda kendisine müşteri olan kişilere bankalar kredi ve kredi kartı verme noktasında kuralları biraz daha esnete bilmektedirler.

Tüm Bunlara Rağmen Kredi Veya Kredi Kartı Alamıyorsanız yapmanız Gerekenler Aşağıda Maddeler Halinde Belirtilmiştir

  • Tüm bu yapılanlara rağmen kredi notunun istenilen seviyeye ulaşmaması sebebi ile kredi veya kredi kartı bankalar tarafından verilemeyebilir. Burada kredi notunun hangi aralıkta olduğu oldukça önemlidir. Banka kayıtlarındaçok riskli olarak görülen bir vatandaşın kredikullanabilir halegelmesiiçin biraz zamana ihtiyaç vardır. Bu zamanı biraz hızlandırmanın yolu maaş hesabı dışında bir bankadan hesap açmak olarak kullanılan yöntemdir.
  • Bu açılan hesaba tüm maaşımızı aktararak ödemelerimizin bu banka aracılığı ile yapılması notumuzu biraz daha iyi hale getirecek bir başka unsur olarak bilinmektedir. Bir müddet bu şekilde ödemelerin yapılması ile küçük limitli bir kredi kartı başvurusu yapıla bilir. Bu yapılan kredi kartı başvurusunun olumlu neticelenmesi ile düzenli ödeme yapılma evresine girilmektedir. Bankalara artık bizim ödemelerimizin düzenli olduğunu göstermemiz için bu yapılacak olan işlem çok önemlidir.
  • Bankalar ödeme düzenimizin olduğuna ikna olmaları ile birlikte düşük olan kredi kartı limitimiz kendiliğinden yükselebilir. Bu işlem kendiliğinden olmaması durumunda bizim talep etmemiz neticesinde bu durum gerçekleşecektir.
  • Bankaların yapmış olduğu puanlama sisteminde kategoriler bulunmaktadır. Bu kategoriler çok riskli, orta riskli, güvenli, çok güvenli şeklindedir. Yapmış olduğumuz düzenli ödemeler ile topladığımız puanlar neticesinde kategorilerimiz belirlenmekte ve bu duruma göre kredi almamız sağlanmaktadır. Burada önemli olan konunun çok riskli olan kısımda olan bireyler için durumun bu anlatıldığı kadar kolay olmamasıdır. Bu gurupta yer alan kişiler genel itibari ile bankalar ile arasında takip işlemi olması veya icra işlemi yaşanıyor olması olasıdır.
  • Bu durumlar içerisinde olan kişiler artık bankaların batık diye adlandırdığı kategori içerisinde yer alıyor olmalarından kredi almaları veya kredi kartı kullanmaları çok fazla mümkün olmamaktadır. Bu vatandaşların gene bu anlatılan yöntemleri izleyerek kredi notlarını düzeltmeleri oldukça fazla bir zaman alabilir. Burada gene önemli olan husus bu borçluların bankalar ile anlaşarak borçlarını ödemek istediklerini beyan etmeleridir. Bu borçların varlığı banklar aracılığı ile verilen hiçbir krediden faydalanamamak anlamı da gelmektedir.

Bankalara Borçların Ödenmemesi

Bankaların sunmuş olduğu hizmetler vasıtası ile kullanılan imkanların geri ödenmemesinin devler tarafından çeşitli yaptırımları bulunmaktadır. Bu yaptırımlar taşınır veya taşınmazlara icra işlemleri olabildiği gibi verilen taahhütlerin yerine getirilmemesi gibi durumlarda hapis cezalarına varan yaptırımlar uygulanmaktadır.

birevim

Leave a Comment

11 − four =