Kredi ve Kredi Kartı Yasal Taksit Sayıları

birevim faizsiz kredi

Kredi kartı ve kredi ödemelerinde yaşanan çeşitli sıkıntılar baz alınarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından Kredi ve Kredi Kartı Yasal Taksit Sayıları konusunda ciddi değişiklikler yapılmıştır. Kullanım alanı ve amacına bağlı olarak taksit sınırlamalarında yapılan değişikliklerin bazıları aşağıdaki gibidir.

İhtiyaç Kredisinde Vade 60 Aya Çıkarıldı

İhtiyaç kredisinde Eğitim ve Öğrenim kredi türü dışındaki tüketici kredilerinde vade 36 aydan 60 aya yükseltildi. Eğitim ve Öğrenim kredisinde ise herhangi bir taşınmazın teminat gösterilmesi durumunda bankanın inisiyatifine bağlı olarak kredi tüketici 120 aya varan vade ile kredi kullanma şansına erişebilir. Bankanın ihtiyaç kredisi için uyguladığı faiz oranlarına ise ihtiyaç kredisi faiz hesaplama bölümünden ulaşabilirsiniz.

Kredi Kartı Borçları 60 ay Vade İle Yapılandırılacak

Kredi kartı borcunu ödemeyen bireyler için kredi kartı borçları 60 aya varan vadeler ile taksitlendirilebilecek. Kredi kartı sahibinin talep etmesiyle borcu yapılandırılacak ve borç taksitleri asgari tutara eklenecek. Kısacası kredi kartı borucunun yapılandırılmasıyla kişi en az asgari tutar bedelindeki taksitini her ayın belli döneminde ödemek zorunda kalacak.

Daha Önce Kullanılan İhtiyaç Kredisi 60 ay vadeyle Yapılandırılabilecek

Kredi ve kredi kartı taksit sayılarına gelen düzenleme ile 26.02.2019 tarihinden evvel kullanılan ihtiyaç kredileri 60 aya varan taksit imkanıyla yapılandırılabilir.

Kredi Kartı Nakit Çekim İşleminde Taksit Sayısı 12 Aya Çıkarıldı

Kredi kartına getirilen düzenleme öncesinde nakit çekim taksit sayısı 9 ay iken düzenleme sonrasında taksit sayısı 12 aya çıkarıldı. Bununla birlikte kredi kartından hizmet ya da mal alımları da yine 12 ay vade ile sınırlandırılmış durumdadır.

Gıda Harcamaları, Akaryakıt ve Telefon Alımlarında Taksit Yapılmıyor

Herhangi bir hizmet ya da malı içermeyen akaryakıt, yurtdışı harcamaları, gıda, yemek, alkollü içecekler, kozmetik ürünler ve telekomünikasyon ürün alımlarında kredi kartına taksit uygulanmayacak. Dolayısıyla bu tip işlemlerde kredi kartı kullandığınızda tek çekim yapabilecek ve geri ödemesini de yine tek seferde yapmak zorunda kalacaktır.

Elektronik Eşya, Kuyumcu ve Sağlık Hizmetlerinde Kredi Kartı Taksit Sayısı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafınca kredi kartı taksitlendirmesine getirilen yeniliklerde bazı alanlara kolaylık bazılarına ise kısıtlama uygulanmıştır. Bu bağlamda elektronik eşya alımlarında 6 ay vade uygulanırken tablet hariç bilgisayar alımlarında ise 12 ay vade uygulanmaktadır. Bununla birlikte kuyumculuk harcamalarında 8 ay vade, seyahat acenteleri, havayolu, taşımacılık, vergi, sağlık hizmetleri ve konaklama gibi işlemlerde 12 ay vade ile kredi kartına taksit yapılabilecektir.

Konut Kredisinde Peşinat Oranı %20’ye Düşürüldü

Kredi ile konut satın alınmak istendiğinde ekspertiz tarafından belirtilen konut değerinin %75’şine kredi çıkıyor ve gerisini kişi peşin ödemek zorunda kalıyordu. Yenilenen yasa ile şimdi konut değerinin %80’nine kredi çıktığından %20 peşinat ile kişilerin konut satın alması mümkün hale getirilmiştir.

birevim

Leave a Comment

fourteen − twelve =