Projeden Ev Almanın Avantaj ve Dezavantajları

birevim faizsiz kredi

Günümüzün zorlu yaşam koşulları göze alındığında bu koşullarda kiracı olarak yaşam sürdürmek bir hayli zorlayıcı hale geldi diyebiliriz. Çünkü konum olarak merkezi bir lokasyonda ve tabi ki ferah bir dairede oturabilmek için kişilerin en az 2000tl ile 3000tl gibi bir rakamı gözden çıkartması gerekir. Dolayısıyla kira fiyatlarının bu denli artış göstermesi, kişileri ev almaya yöneltmiştir. Bu noktada bireyler istedikleri gibi bir daireye sahip olmak için projeden yani temelden ev almayı tercih etmektedir. Tabi ki, bunun hem avantajı hem de dezavantajı vardır. Peki, Projeden Ev Almanın Avantaj ve Dezavantajı nedir? Projeden ev almak bir noktada iyi bir yatırım olabilir ama ciddi risk barındırdığı da bilinmelidir. Yani henüz inşaatı başlamayan proje üzerinden konut satışı yapılmasının önemli risk faktörü inşaatın tamamlanmaması ve normal olarak satın alınan dairenin de teslim edilmemesidir. Fakat son yıllarda konut fiyatlarında oluşan artış kişileri projeden ev almaya yönlendirdiği ve bu alanda pek çok sorun ile karşılaşıldığı için yasal olarak bazı önlemler alınmıştır.

Talebin Artmasıyla Gelen Yasal Düzenleme

Temelden ev alım talebinde her geçen gün artış görülmesi ve buna bağlı olarak çeşitli sıkıntıların yaşanarak mağduriyet oluşması, yasalarda bazı değişikliği beraberinde getirmiştir. 2013 senesinde 6202 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında hazırlanan ‘’Ön Ödemeli Konut Satışları Hakkında Yönetmelik’’ sayesinde bugün projeden ev alım işlemleri daha denetimli bir hale getirilmiştir. Ancak yine de küçük firmalar ile birlikte kurumsal firmalar içinde hala dolandırıcılık söz konusu olabileceği için projeden ev almadan önce avantaj ve dezavantajları detaylı olarak incelenmelidir.

Projeden Ev Almanın Avantajları

 • Dairenin teslim edildiğinde prim yapma ihtimali
 • İstenilen kat ile daireyi alabilme imkanı
 • Sosyal yaşam alanının daha gelişmiş olması
 • Ev içinde istenilen değişikliği yapma imkanı
 • Konut fiyatının daha uygun olması
 • Proje sahibi firmanın banka ile anlaşması durumunda ekonomik koşullarda kredi olanağı

Gibi projeden ev almanın çeşitli olumlu yönleri vardır. Tabi ki, bu avantajların her firmada aynı koşullarda olacağını söylemek mümkündür değildir. Ancak bilmeniz gereken önemli bir husus, güvenilir olduğundan emin olduğunuz bir firmadan inşaatın bitimine yakın değil başlangıcında ev satın almanızın daha fazla avantaj içereceğidir. Çünkü inşaat bitimine yakın alacağınız dairenin sizlere fazla bir kazancı olmayacaktır.

Projeden Ev Almanın Dezavantajları

 • Projede belirtilen ile teslim edilen daire arasında fark olması
 • Kullanılan malzeme kalitesinin düşük olması
 • Projenin tamamlanmama riski
 • Belirli bir süre sonrasında projeden vazgeçilme durumunda tazminat ödenmesi
 • Çevre ile site düzeninin oluşturulmasının zaman alması
 • Konutun zamanında teslim edilmemesi

Şeklinde projeden ev almak çeşitli dezavantajları içerir. Yasal düzenlemeler her ne kadar tüketici haklarını savunur şekilde maddeler içerse bile günümüzde halen insanların mağdur olduğu görüldüğü için herhangi bir ev projesine dahil olmadan evvel iyi araştırma yapmanızı önermekteyiz.

birevim

Leave a Comment

four × one =