Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi 2020 300 Bin TL Başvuru Şartları

birevim faizsiz kredi

Kosgeb küçük ve orta ölçekli işletmeler için verilen bir hibe bazen de faizsiz verilen bir tutardır. Bu tutar ile esnafın kalkındırılması, işlerini büyütebilmesi ve bunu yaparken de bankaların kredi politikalarında faiz tutarından muaf olması amaçlanmaktadır. Bu nedenle faiz konusunda Kosgeb devreye girmektedir. Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi 2020 300 Bin TL Başvuru Şartları kredi tutarını 200-300 bin olarak açıklamıştır. Buna göre bu tutarı almaya hak kazanan kişiler anlaşmalı bankalara yönlendirilecek ve faizleri de Kosgeb tarafından karşılanacaktır. Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi 2020 300 Bin TL Başvuru Şartları farklılık gösterebilmektedir. Bu kısma aşağıda değineceğiz ancak öncelikle Kosgeb’in amacının ne olduğuna dair kısa bir bilgi paylaşalım.

Kosgeb Amacı Nedir?

Kosgeb yukarıda da belirttiğimiz gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin nakit ihtiyaçlarını karşılamak, işlerini büyütmelerini sağlamak amacı ile kurulmuştur. Esnafların istihdamda önemli bir pay alması, üretime katkıda bulunabilmesi için Kosgeb artık çok aktif bir rol oynamaktadır.

Sıfır Faizli Kosgeb Başvuru Şartları

Sıfır faizli Kosgeb Kredisi200 300 bin tl başvuru şartları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Esnafın daha önceden bir destekten yararlanmamış olması
 • Başvuru tarihinde işletmenin aktif olması
 • Kobinin Kosgeb kaydının mutlaka yapılmış olması
 • Krediler anlaşmalı bankalardan sağlanmaktadır. Bu nedenle banka kriterleri önemlidir. Başvuru yapacak olan esnafın bankalardaki sicil durumu önemlidir.

Ne Kadar Vade İle Kredi Kullandırılır?

Kosgeb ülkemizde yapmış olduğu ödenekler için anlaşmalı olduğu bankalar ile bir protokol yapmaktadır. Bu protokole göre Kosgeb Bankanın alacağı faizi üstlenmektedir. Yani banka kredi verirken yine faizli veriyor ancak faizi Kosgeb ödediği için faiz kısmı esnafa yansıtılmıyor. Protokol kapsamında günümüz piyasa koşullarında uygun olanbir faiz oranı belirlenerek maksimum 48 aya kadar vadelendirme yapılmaktadır. Taksitlendirmeler genellikle eşit taksitler halinde olmaktadır. Kosgeb tutarında bankalar ile yapılan protokolde bankalar ile şu anlaşma sağlanır. Esnafı zora sokmayacak şekilde bir ödeme planı belirlenir. Bu, çoğu zaman ilk birkaç ay geri ödemesiz olmaktadır. Ödemeler genellikle ilk 3 aydan sonra başlayabilmektedir. Bu da işletmenin hızlı bir şekilde toparlanmasına ve finansman desteği sağlamasına sebep olmaktadır.

Kosgeb devlet destekli bir finansman olmasına rağmen burada bankalar önemli bir rol oynamaktadır. Bankaların esnafa sağladığı kriterler burada çok önemlidir. Bu nedenle bankaların başvuru sırasındaki tutumu baz alınmaktadır. Genellikle esnafın bireysel ve ticari sicil geçmişi baz alınır. Yani bankada bireysel ya da ticari olarak gecikmiş ya da takibe uğramış bir ödemeniz varsa bu durumda Kosgeb başvurunuz olumsuz sonuçlanabilmektedir. Yani Kosgeb başvurusu için sizin kriterleri  Kosgeb açısından karşılamanız yeterli olmayabilir. Bu durumda bankanın kriterlerini de ciddi anlamda karşılamanız gerekmektedir. Bunun da en önemlisi yüksek bir kredi notudur.

birevim

16 Comments

 • Kosgeb kaydı sonrası bir eğitim alıyoruz diyorlar doğru mu acaba? Birde projemiz olması gerekiyor mu yoksa şirket kuruyorum desem destek alır mıyım?

  • Merhaba Nurcan Hanım,
   Haberimizde bahsedilen hibe değil sıfır faizli kredidir. Geri ödemesi olan bir meblağdır. Bu aşamada bir eğitim şartı konulmamıştır.

  • Merhaba Recep Bey,
   Bu krediler küçük ve orta işletmeler için sağlanmaktadır. Home ofis çalışan şahıs şirketler mikro şirketler kategorisine girmektedir.

 • Kosgeb kredisi alabilmek için, şahıs şirketi açsak yeterli olur mu? Yoksa bir üretim yapılacak tesis gibi bir şey atölye mi oluşturmamız gerekiyor?

  • Merhaba Osman Bey,
   Kosgeb kredisi için şirketinizin küçük veya orta ölçekli olması gerekmektedir.

 • Faizsiz kosgeb kredisi almak gerçekten güzel, iş yerinizi açmak için bir destek ve faizsiz olması süper

 • Kosgeb kredisi gerçekten çok iyi oluyor başlangıç için 0 dan başlamaktansa devlet desteğiyle başlamak çok iyi

 • Faizsiz kosgeb kredileri gerçekten girişim yapmak isteyenler için çok iyi oluyor 🙂

  • Merhaba Şaban Bey;
   Sıfır faizli Kosgeb Kredisi200 300 bin tl başvuru şartları şu şekilde sıralayabiliriz;
   Esnafın daha önceden bir destekten yararlanmamış olması
   Başvuru tarihinde işletmenin aktif olması
   Kobinin Kosgeb kaydının mutlaka yapılmış olması
   Krediler anlaşmalı bankalardan sağlanmaktadır. Bu nedenle banka kriterleri önemlidir. Başvuru yapacak olan esnafın bankalardaki sicil durumu önemlidir.

Leave a Comment

eighteen − two =