Tamamlanmamış Konuta Kredi Çıkar Mı?

birevim faizsiz kredi

Ev almak isteyen ancak bunun için konut kredisine başvurmak zorunda olan kişilerin önceliği kredi araştırması değil satın alacakları evin krediye uygun olup olmadığını araştırmak olmalıdır. Uzun vadeli geri ödeme planını içeren yani kira öder gibi aylık taksit ile ev sahibi olma olanağı sunan konut kredisi için bankaların belli başlı şartları bulunmaktadır. Bu şartlar oluşturulsa bile kredi ve kredi kartı düzenlemesine göre satın alınacak konutun  %80’nine kredi çıktığından ötürü kalan %20’lik meblağın nakit ödenmesi gerekmektedir.

Bundan ötürü Tamamlanmamış Konuta Kredi Çıkar mı? Sorusu ile bankaya kredi başvurusunda bulunmadan evvel satın alacağınız evin krediye uygunluğunu araştırmanız ve bununla birlikte evin değerinin %20Sini temin etmeniz gereklidir. Ayrıca bankanın tamamlanmamış konuta kredi vermesi de ekspertiz raporuna bağlıdır. Eksper inşaatın durumuna göre puanlama yapar ve konut değeri ile birlikte inşaatın bitiş tarihini de belirler. Bankalar da bu bağlamda ekspertiz raporunu inceleyerek kredi verip vermeyeceğine karar verirler.

Proje Anlaşması Olan Tamamlanmamış Konutlarda Kredi İmkanı

Proje sahibi herhangi bir banka ile anlaşma yaptıysa, inşaatın bitişe yakın olması veya henüz başlamamış olması tüketici için önem teşkil etmeksizin anlaşmalı bankadan konut kredisi alması mümkündür. Hatta proje anlaşması bireyler için avantaj içerir. Çünkü banka inşaat bitişine kadar inşaat firması tarafından verilen taahhütleri takip ederek yasal açıdan yaptırım uygulama hakkına sahiptir. Buda inşaatın belirtilen sürede bitmesi gerektiği anlamına gelir. Bu nedenle proje anlaşmalı konut alımlarında normale oranla daha düşük faiz kampanyaları bankadan kişilere sunulacağı için ciddi avantaj eşliğinde kredi imkanı sunuluyor diyebiliriz.

Proje Anlaşması Olmayan Tamamlanmamış Konutlarda Kredi İmkanı

Satın almak istenen konut bir projede yer almıyor ve inşaat firmasının banka ile anlaşması bulunmuyor ise bu aşamada önemli olan ekspertiz değerlendirmesinde inşaatın en az %70’şinin tamamlanmış olması gerektiğidir. Yani proje anlaşması olmayan tamamlanmamış bir konut için kişilerin kredi kullanabilmesi ancak inşaatın büyük işlerinin tamamlanmış olmasıyla sağlanabilir. Pek çok banka tüketiciye %80’i biten bir konut için kredi imkanı sunmaktadır. Buna örnek verecek olursak; yapının bakıldığında çatısından merdiven ve asansörüne kadar kaba işlerinin bitmiş olması ve iç kısımda ise kapılar, mutfak dolabı ve benzeri işlemlerin de halledilmiş olması gerekir. Kısacası kişilerin konut içinde yalayıp yaşayamayacakları eksper tarafından değerlendirilir ve bankaya rapor edilir. Bankada bu rapora göre kişinin mevcut olanaklarını da baz alarak kredi verip vermeyeceğine karar verir.

Konut İnşaat Tamamlanma Oranı Kredi Kullanımını Doğrudan Etkiler

Kredi ile ev satın almak isteyen bireyler, satın alacakları evin krediye uygunluğunu araştırdıkları gibi aynı şekilde tamamlanmayan bir konut için kredi çekmek istediklerinde inşaatın tamamlanma yüzdesini de araştırmaları gereklidir. Çünkü ekspertiz yapının bitme durumuna bağlı olarak konuta değer biçeceği için düşük değer ile karşılaşma riskinizin olduğunu bilmelisiniz. Ayrıca banka konut kredilerinde, konut değerine bağlı olarak  %80 kredi olanağı sunduğu için ekspertiz değerlendirmesi için doğru zamanı beklemeniz sizler açısından önemlidir.

birevim

Leave a Comment

one + 9 =