Tapu Harcı Hesaplama Nasıl Yapılır? Tapu Harcı Ne Kadar?

birevim faizsiz kredi

Tapu harcı, bir başka deyişle tapu masrafı iş yeri, tarla, arazi veya konut gibi her çeşit gayrimenkul için tapuda beyan edilmiş olan satış bedelinin %4’ü ( 2019 yılı sonuna kadar %3’e indirilmiştir )olarak hesaplanan bir uygulamadır. Söz konusu Tapu Harcı Hesaplama Nasıl Yapılır? Tapu Harcı Ne Kadar? Gibi sorulara cevap verecek olursak, mesela satın alınacak gayrimenkul tapuda 100bin tl olarak beyan edildiyse, 100.000 %1,5 işleminden çıkan meblağı hem alıcı hem de satıcı tapu harç bedeli olarak yatırır. Ayrıca 2019 yılı satış işlemlerinde ilave hizmet bedeli 17,5tl, döner sermaye hizmet bedeli ise 128tl olmak üzere toplamda 145,50tl ödenmesi gereken döner sermaye bedeli vardır.

Tapu Harcı Bedelinin Düşük Gösterilmesi

Belirttiğimiz gibi tapu harcı gayrimenkul bedelinin %4’ünü içerir. Fakat geçmiş yıllarda tapu masraflarını aşağı çekmek adına alıcı ile satıcı kendi arasında anlaşarak gayrimenkul fiyatını düşük gösterip tapu masrafını daha az ödemiştir. Yani Tapu Harcı Bedelinin Düşük Gösterilmesi geçmiş zamanda bir sorun teşkil etmese de günümüzde Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan incelemeler sonucunda düşük gösterilen gayrimenkul fiyatları saptandığında yasal faiz uygulanmakta ve alınan eksik tapu harç bedelinin %25’şine denk gelen vergi cezasıyla birlikte hem alıcı hem de satıcıya gönderilmektedir. Bundan ötürü ileri dönemde herhangi bir cezai işlem ile karşılaşmamak adına tapuda satın alınacak gayrimenkulün gerçek fiyatı üzerinden işlem yaptırmanız önemlidir. Aksi durumda hiç ummadığınız bir anda ciddi eksik tapu masrafı borcu ile birlikte vergi cezası ile karşı karlıya kalabilirsiniz.

Gayrimenkul Değerinin Belirlenmesi

Gayrimenkul alım satımında tapuda masrafları düşük göstermek için gayrimenkulün gerçek fiyatının belirtilmemesi nedeniyle 2019 yılından itibaren Çevre Şehircilik Bakanlığı Taşınmaz Değerleme Sistemi kuracağını belirtmiştir. Bu doğrultuda tapu dairesi gayrimenkul alış ve satışlarda Değerleme Raporu isteyecek ve bu sayede konut, arsa, iş yeri ve tarla gibi her çeşit taşınmaz gerçek bedeli üzerinden işlem görecektir. Söz konusu Gayrimenkul Değerinin Belirlenmesi için ilgili kuruluşlar ekspertiz aracılığı ile gayrimenkulün değerini saptayacak ve rapor oluşturacaktır. Bu sayede tapuda gayrimenkul fiyatının düşük gösterilmesi ve sonradan cezai işleme başvurulması gibi olumsuzluklarda ortadan kalkmaktadır.

birevim

5 Comments

 • Tapu harcı hesaplamasını tapu müdürlüğüne gitmeden yapmanızı öneririm yanınızda ona göre para bulundurmanız gerekir süprizle karşılaşmayın 🙂

  • Merhaba Cansu Hanım,
   2020 yılında tapu harcı örnek hesaplaması aşağıdadır.
   Satın alınan evin değeri: 400 bin TL ise,
   Tapu harcı oranı: Binde 20 olarak belirlendiği için,
   Tapu harç bedeli 8 bin TL’dir.

 • Tapu harcı hesaplaması için hesaplama yapsanız da tapuya gittiğiniz gün sms olarak geliyor rakam 🙂

Leave a Comment

2 × one =