TOKİ Ev Alırken Kredi Nasıl Çekilir?

birevim faizsiz kredi

TOKİ bir deprem sonrası kurulmuş olan düşük gelirliler için ev sahibi edindirme programıdır.  Türkiye’nin herhangi bir yerinde gerekli şartları tamamlayan herkes başvuru yapabilir.

Özellikle dul, yetim, şehit ailelerine, harp ve vazife malullerine, faizsiz olarak verilen krediden yararlanabilmek için gerekli şartlar;

 1. Sosyal Güvenlik Kurumu Emeklilik İşlemleri Genel Müdürlüğü biriminden hak sahibi olduğuna dair belge,
 2. Bu hak sahipliği belgesi ile Ziraat Bankası’na başvurulması gerekiyor.

Faizsiz konut başvurularından önce ilgili evrakların tamamlanması gerekiyor.  Faizsiz konut kredisi miktarı 2019 yılı için 137,000 Türk lirası olarak belirlendi.

TOKİ Hangi Başvuruları Kabul Etmiyor?

TOKİ’ye bir haneden bir kişi katılabilir.  Şansınızı arttırmak için birden fazla başvuru yapma şansınız bulunmuyor. Öncelik tanınan grup ise; özel başvuru şartları olduğu için Şehit ve Gazi yakınları, engellilere …

TOKİ Başvuru Şartları Nelerdir?

TOKİ’den ev alırken krediyi çekmek için bazı belgeler gerekir; TOKİ’nin resmi sitesinde de yer alan belgeleri aşağıda sıralıyoruz.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Ülkenin herhangi bir yerinde, projenin bulunduğu il ve ilçe sınırları içinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olmak, (Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimler, en az 3 yıl aynı ilde ikamet ediyor olmalı ve bunu belge ile kanıtlayabilmelidir,
 • Daha önce TOKİ’den konut sahibi olmamalı,
 • Kendisine, eşine, çocuklarına ait tapuda herhangi bir konutun olmaması gerekiyor.
 • Başvuru sahibinin 25 yaşını doldurmuş olması gerekiyor. Ancak eşi vefat etmiş ve çocuklu dul olan kişilerde yaş sınırı aranmıyor.
 • Aylık haneye belli bir gelirin girmesi gerekiyor. Şu an İstanbul hariç iller için 4,500 Türk lirasıdır.
 • Hane halkından sadece bir kişinin başvuru yapması uygundur.

En Uygun TOKİ Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Yukarıdaki şartları sağlıyorsanız, TOKİ resmi sitesinden uygun projeyi öğrenerek bankalardan başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.  Ev almak hepimizin hayali ve devlet desteği ile küçük taksitlerle ev sahibi olmak büyük şans! TOKİ düşük gelirli vatandaşlarında ev sahibi olması için yıl içerisinde birçok ilde projeler yapıyor. Sizde bu projelerden birine başvurmak isterseniz, resmi siteden projeleri inceleyin.

Peşin ödeme yapamayanlar 120 ay vade ile devlet bankalarından başvuru yaparak TOKİ çekilişine dahil olabiliyor.  Çekilişte kazanamayanlar ödedikleri peşinatları aynı hafta içerisinde geri alabiliyor.

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank’tan başvurular gerçekleştirilebiliyor.

Başvuru için müracaat ücretleri 2+1 için 500 TL ve 3+1 içinse 1000 TL olarak belirlendi.

TOKİ ile Kura ile Ev Sahibi Olun

TOKİ başvuru şartlarını karşılıyorsanız dahi çok talep olduğundan kuraya tabi olmanız gerekiyor. Noter huzurundaki çekiliş ile evinizin sahibi olabiliyorsunuz.

TOKİ Kredisi Veren Bankaların kriterleri Nelerdir?

 • Kredi notu
 • Düzenli gelir beyanı
 • vatandaşı olmak ve yaş sınırını geçmiş olmak
 • 18 yaş için 3+1
 • 2+1 yaş için 2+1

Diğer TOKİ başvuru şartlarını yukarıda detaylı olarak belirtmiştik.  Faizsiz ev satın almak için tasarruf finansmanını da değerlendirebilirsiniz.

birevim

Leave a Comment

six − 5 =