TOKİ Kredisi Kimler Alabilir?

birevim faizsiz kredi

Eskiden evlilik öncesi ya da çocuk yapma aşamasında ev satın alınırken şimdi her şey değişti. Artık gençler arasında da ev almak için büyük bir istek var.  Gençler gerek yaşamak gerekse yatırım açısından ev sahibi olmayı tercih ediyor.

Finansal disiplin, bu hayali karşılanabilir hale getirmenin temel taşıdır. Bir evin peşinatını kendi cebinizden ödemelisiniz. Bu, mülkün piyasa değerinin %10 ila %25’i arasında olmalı.

TOKİ’nin avantajlarını değerlendirmeden önce kendi maddi gelir ve gider durumunuzu düzenlemeye ne dersiniz?  Bir örnek ile gitmemiz gerekirse; anlamsız harcamaları azaltmanız ve peşinatınız için tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Yaşam tarzı harcamalarınızı tamamen kesmek zorunda değilsiniz, sadece kısaltın. Örneğin, şu anda ayda 10 kez dışarıda yemek yiyorsanız, bunu 5 veya 6’ya düşürün ve biraz tasarruf edin. Benzer şekilde, evde yemek pişirmek için “markalı” yiyecekler satın almak yerine, “ev markalarına” veya daha ucuz olabilecek genel markalara geçmeyi düşünün. Aynı şey, pahalı spor salonu aboneliklerini evden egzersiz yapmak için atlamak, işe gitmek için toplu taşıma araçlarını (veya hatta mümkünse bir bisiklete) götürmek vb. İçin de geçerlidir.

TOKİ’ye Başvuru Şartları Nelerdir?

Dar gelirli olmak ev sahibi olmayacağınız anlamına gelmiyor. Dilerseniz TOKİ’nin ülkenin dört bir yanındaki projeleri inceleyerek 1 seneden fazla ikamet ettiğiniz bir yerden ev sahibi olabilirsiniz.  TOKİ başvuru şartları nelerdir?  Aşağıda sizler için detaylandırdık.

Öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekiyor.  Sonrasında gelirinizi belgeleyebilmeniz gerekiyor. İstanbul hariç TOKİ’den ev alabilmeniz için haneye giren gelirin 4500 Türk lirası olması gerekiyor.  İstanbul için ise 4800 Türk lirası olarak belirlenmiştir.  3+1 ve 2+1 olarak tasarlanan TOKİ konutlarına başvuru şartı 2+1 konutlar için 25 yaş taban olarak belirlenmiştir.  3+1 olan daire içinse 18 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor. Projenin yer aldığı il ya da ilçeden ev sahibi olmak isterseniz, en az 1 yıl süredir ikamet etme şartı aranıyor.  Konut başvurusu yapacak kişinin çocuklarının ya da eşinin mal varlığının olmaması gerekiyor.  Engelli başvurularında engellilik %40 olmalı! Ve hane içinden sadece bir kişi başvuru yapabiliyor. Maalesef birkaç kişi girerek şansımızı artıralım düşüncesi işe yaramıyor.

Ziraat Bankası TOKİ Projesi

Özellikle maaşlarını bu bankadan alanlar 1,28 faiz oranı avantajını değerlendirebilirler.  Kredi tutarı konut bedeline göre belirleniyor.  Ancak eğer dul, yetim, şehit yakını, harp veya vazife malulü iseniz o zaman faizsiz kredi avantajını değerlendirebiliyorsunuz.  TOKİ faizsiz kredi avantajından faydalanabilmek için SGK emeklilik işlemleri müdürlüğünden bir evrak alınması gerekiyor.

Halkbank Konut Kredisi  

TOKİ’den alacağınız evler için %10 peşinat şartı bulunuyor. Vadeler 240 aya kadar olabiliyor.  Başvuru için ödediğiniz müracaat bedelleri eğer kurada çıkmazsanız iade ediliyor.

TOKİ projeleri ile ilgili detaylı bilgi için www.toki.gov.tr adresine ulaşın.

 

birevim

Leave a Comment

fourteen + two =