TOKİ’den İstanbul’a 10 bin Yeni Sosyal Konut

birevim faizsiz kredi

TOKİ Başkanı Ömer Bulut, İstanbul için 10 bin yeni konut müjdesi verdi. Özellikle dar gelirli vatandaşlar için yapılacak olan sosyal konutlar, Anadolu Yakasındaki bölgeler başta olmak üzere İstanbul’un çeşitli ilçelerinde yapılacak. 26 Haziran’da yapılacak kura çekimi ile evler sahiplerine ulaşacak.

TOKİ’den yapılan açıklamada, 2020 yılında 10 bin sosyal konut yapılacağı belirtildi. Yapılan 6 bin konuta 300 bin başvuru alındığını söyleyen Başkan Bulut, yeni konutlar için ellerinde bulunan stoklardan faydalanacaklarını ekledi. İstanbul’da yeni konutlara ihtiyaç olduğunu belirten Bulut, bu ihtiyaca karşılık verebilmek için çalışmalarına devam edeceklerini söyledi.

İstanbul’da Sosyal Konut İhtiyacı Devam Ediyor

10 bin yeni konut için çalışan ekiplerin, arsalar üzerindeki plan aşamalarının devam ettiğini söyleyen Bulut, 250 bin konut hamlesinin ilk ayağı olan 50 bin konut için de harekete geçtiklerini açıkladı. İstanbul’da 6.300 adet konut için yapılan 300 bin başvuruyu hatırlatan Bulut, İstanbul’daki konut ihtiyacının ne kadar fazla olduğuna dikkat çekti.

Öte yandan yapılacak olan yeni konutlar, ağırlıklı olarak İstanbul’un Anadolu Yakası’nda olacak. Pendik, Hoşdere, Ayazma ve Başakşehir gibi bölgelerde arazilerin bulunduğunu belirten Başkan Bulut, Anadolu Yakası’nda Tuzla’da ek bölgelerinin bulunduğunu ekledi. Sancaktepe ise, İstanbul’un gelişen yeni yüzü olarak dikkat çekerken, TOKİ, bu bölgede de vatandaşlar için ucuz konut projelerine yer verileceğini açıkladı.

10 Bin Konut İçin Kura Çekimi ‘26 Haziran’

19 Ağustos tarihinde tüm kura çekimlerinin bitmesinin planlandığını belirten Bulut, İstanbul için bu tarihi 26 Haziran olarak belirlediklerini söyledi. 18 projenin 10 bin 271 konutun ihalesini bitirdiklerini açıklayan TOKİ Başkanı Ömer Bulut, 8 projede bin 686 konut projesinin de ihale aşamasına geldiğini açıkladı.

Sabah Gazetesi’nin yaptığı habere göre, Millet Bahçeleri’nin afet toplanma yeri olarak belirlendiğini söyleyen Başkan Bulut, TOKİ’nin herhangi bir kar amacı gütmeden, vatandaşın konut ihtiyacını en iyi şekilde karşılamak için çalıştıklarını, ekonomiye ve istihdama katkı sağladıklarını da ekledi. Ömer Bulut, 2019 yılında tüm projeler için 16 milyar liralık kaynak oluşturduklarını ve yılın ilk 5 ayında 5 milyar lirasını hayata geçirdiklerini de sözlerine ekledi.

birevim

Leave a Comment

five + sixteen =