Türkiye’de Konutların Kira Getirisi Arttı

birevim faizsiz kredi

Ülkemizde birçok insan için en iyi yatırım aracı ev alarak, kira geliri elde etmektedir. IMF yani Uluslararası Para Fonu her yıl yaptığı gibi bu yılda konut fiyatlarının en çok arttığı ve düştüğü ülkeleri listeledi. Listeye dahil edilen 63 ülke ile ilgili tüm bilgiler IMF Küresel Konut İzleme Raporu 2019 verilerinde yer alıyor.

Açıklama içerisinde yer alan bilgilerden biriside ev fiyatlarında ki artış oranı ile kiraların artış oranı arasında ki fark olarak dikkat çekiyor. Yani bir konut aldığınız kira geliri ile bunun kaç yılda geri alabildiğiniz karşılaştırılıyor. Bu durumda mantıklı mı mantıksız mı bir yatırım olduğunu ortaya çıkarıyor.

Kiralar Evlerden Daha Hızlı Artıyor

Raporun içerisinde veriler göz önüne alındığında ülkemizde ki evlerin fiyatlarının artış oranının kira artış oranına göre daha düşük olduğu ortaya çıkıyor. Raporda ki rakamların anlam kazanması için bir örnek ile bu bize aktarılıyor. Örnek için 2010 yılını 100 olarak kabul ediliyor. Bu yılda elde edilen kira geliri ile konut fiyatları arasında ki denge son 10 yıllık süreçte karşılaştırılıyor.

Bu veriler ışığında konut fiyatlarında ki oran 2019 yılında 98 olarak karşımıza çıkıyor. Bu rakamdan ortaya çıkansa son 9 yılda kira gelirleri evlerin fiyatlarına göre 2 baz puan daha artış gösterdiği anlamına geliyor. Bu veriler kira yatırımının mantıklı olduğu anlamına geliyor.

Türkiye 2015 Yılında Bu Konuda Zirvedeydi

IMF tarafından her yıl üç aylık dönemlerle açıklanan veriler baz alındığında ülkemiz 2015 yılında yüzde 42 oranında artış ile bu konuda ilk sırada yer alıyordu. Yani 2015 yılında konut fiyatlarına göre konut kira bedellerinin daha hızlı artış gösterdiği anlamına geliyor.

Bu verileri günlük hayatın içerisinde karşılaştırmak da mümkündür. Anadolu şehirleri, büyük metropoller en önemlisi de İstanbul’da ki kira bedellerini hepimiz biliyoruz. Günümüzde en ufak daire kiralarının dahi 1000 TL’nin üzerinde olduğunu herkes biliyor. Ancak günümüzde 2015 yılına göre daha bir dengeleme yaşandığını söylemek bu rapora göre daha doğru bir yorum olacaktır.

birevim

Leave a Comment

18 − eight =