xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com
Anasayfa / Blog / Vakıf Katılım Kar Payı Hesaplama

Vakıf Katılım Kar Payı Hesaplama

Karlı hesap adı verilen yatırım hesaplarında, hesap sahipleri ile Vakıf Katılım bankası arasındaki kar-zarar neticesinde toplanan fonlar yıllık ve ara dönemlerde dağıtılmaktadır. Dolayısıyla kar payı ortaklığı aracılığıyla toplanan fonlar faizsiz bankacılık doğrultusunda hizmet, ticaret ve sanayi sektörlerinin finanslarında kullanılarak elde edilen kar hesap sahiplerine dağıtıldığı için kar payı hesabının faiz ile bir alakası yoktur. Bu nedenle faize bulaşmak istemeyen her birey Vakıf Katılım Bankası tarafından sunulan avantajlı hesapları inceleyebilir ve Vakıf Katılım Kar Payı Hesaplama ile birikiminden ne kadar kar elde edeceğini hesaplayabilirler.

birevim-tasarruf-reklam

Kar Payı ile Faiz Arasındaki Fark Nedir?

Faiz, tüketicilerin bankalara yatırmış oldukları paraların banka tarafından devlet tahvili ve repo gibi işlemlerde kullanılması üzerine banka fazladan para geri alır ve bunu tüketiciye dağıtır veya banka tüketiciye borç verir ve fazlasıyla geri alır. Sonuca bakıldığında haksız kazanç elde edilir. Kar payı ise bankanın topladığı fonlar aracılığı ile banka ile tüketici kar-zarar ortalığı yapar ve tüketici bankanın hem karına hem de zararına ortak olduğundan bir nevi ticaret anlaşması yapar. Bu doğrultuda yapılan ticaretten elde edilen kar ara dönem ya da yıllık olarak hesap sahiplerine dağıtılır. Kısacası Kar Payı İle Faiz Arasındaki Fark Nedir? Dediğinizde iki işlemin birbirinden çok farklı olduğunu dile getirebilirsiniz. Bu nedenle faize bulaşmak istemiyorsanız, Vakıf Katılım Bankası tarafından sizlere sunulan karlı hesapları değerlendirebilir, birikiminizi faizi bulaştırmadan çoğaltabilirsiniz.

Kar Payı Hesaplaması

Kar payı, belirttiğimiz gibi katılım bankasının sizlere sunduğu karlı hesaplar doğrultusunda yapılan kar-zarar ortaklığı neticesinde elde edilen karın dağıtılmasını kapsayan bir işlemdir. Dolayısıyla Kar Payı Hesaplaması sizlerin bankaya yatıracağınız para yani alacağınız fon ile ilişkili olarak hesaplanacaktır. Fakat genel olarak ortalama bir bilgi verecek olursak, kar payı 1, 3, 6 ve 12 aylık olmak üzere ara dönem ile yıllık şeklinde hesaplanarak dağıtılmaktadır. Sizler hangi hesap türünü seçerseniz, kazancınız da o yönde değişecektir. Mesela 50bin tl karşılığında hisse aldığınızı düşünürsek, 1 ay sonucunda kazancınız 280tl civarında olurken, 3 sonucunda ortalama 980tl gibi bir rakamı içerecektir. Bu hususta net bilgi edinmek isterseniz, sitemizde yer alan kar payı hesaplama tablosunu kullanabilir, yatıracağınız para karşılığında elde edeceğiniz kar oranını görebilirsiniz.

birevim-sabit-reklam

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İş Bankası Kart Şifresi Alma

Bizlerin hayatları boyunca ihtiyaçları olmuştur, kimi ihtiyaçlar hedeflerimiz için, kimi ihtiyaçlar zevk ve kişisel tercihlerimiz …

8 yorum

 1. Aslında bir nebze bankaların faiz olarak adlandırdığı şeye katılım bankaları kar payı demeyi seçtiler diyebiliriz.

 2. Kar payı en çok veren şirket hangisi acaba? Benim hesaplarıma göre Vakıf katılım’ın oranı en iyisi ama sizin önerebileceğiniz başka var mıdır?

  • Merhaba Bekir Bey,
   Katılımcılarına verdiği kar payı dönemsel olarak değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle takip ederek seçim yapılmalıdır.

 3. Vakıf Katılım bankası kar payı konusunda bence en bonkör banka, oranları diğer bankalara oranla en yükseği 🙂

 4. Vakıfbank kar payı konusunda gerçekten en yüksek oranı veriyor bence de 🙂

 5. Iyi gunler 30000 euroya ne kadar ayda ortalama kar payi veriyorsunuz.ve gecekten faiz bulasmiyormu.kar payi caizmi.acikca soyleyin .faizden korktugumdan parayi kar payina yatiramiyorum.tesekurler.

  • Merhaba Çetin Bey,
   Kar payının caiz olduğu söylenmektedir. Ancak ayrıntılı ve kesin bilgi için bir ilahiyatçıya başvurmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

1 × 1 =

1xbet mobil