Vakıfbank Sarı Panjur Kredisi Nedir?

birevim faizsiz kredi

Bankalar çeşitli amaçlar doğrultusun da amacın özelliğine göre limitlerde, oranlar da ve vadeler de krediler vermektedir. Bu krediler sadece bu amaç için kullanılabilmektedir. Bankalar birbirleri ile rekabet halinde bulunan finansal kuruluşlardır. Bu rekabet dolayısı ile aynı kategoride ki kredinin ismi, vadeleri veya faiz oranları değişmektedir. Peki, bu Vakıfbank Sarı Panjur Kredisi Nedir?

Günümüz de insanların ihtiyaçları oldukça fazladır. Bu bakımdan her ihtiyaca uygun bir kredi kampanyası düzenleyen bankaların oldukça fazla kredi seçeneği bulunmaktadır. İhtiyacımıza uygun isimde ki kredinin bulunması ve bu krediden yararlanmak düz olarak alınan ihtiyaç kredisinden oldukça uygun koşullara gelmektedir. Kişisel menfaatler değerlendirildiğin de uygun kredinin bulunarak alınması oldukça ekonomik olacaktır.

Hangi Kredi Hangi Maksat İle Verilir?

Daha önce ihtiyacımız doğrultusunda bazı kredilerin olduğundan bahsedilmişti. Şimdi bu kredileri kısa kısa tanımak gerekir ise;

 • Otomobil Kredisi; araç almak isteyen vatandaşların alacakları aracı ipoteklemesi sonucu almış oldukları uygun faiz oranlı bir kredidir.
 • İhtiyaç Kredisi; kredi çeşitliliği içerisinde ismi bulunmayan bir durum için talep edilen bir kredi çeşididir.
 • Bedelli Askerlik Kredisi; bedelli askerlik yapmak isteyen vatandaşların kullanmak istedikleri kredi çeşididir.
 • Evlilik Kredisi; düğün yapacak kişilerin masraflarını karşılamak maksadı ile kullandıkları kredi çeşididir.
 • Konut Kredisi; ev alacak kişilerin kullanmak istedikleri kredi çeşididir.
 • Tatil kredisi; tatil planı olan vatandaşların bu amaç ile ilgili kullanmak istedikleri kredi çeşididir.
 • Sağlık Kredisi; kendi veya 1. Dereceden bir yakınının sağlık giderlerini karşılamak maksadı ile kullanılan kredidir.
 • İpotekli İhtiyaç Kredisi; kredi ihtiyacının fazla olması durumunda bir gayrimenkulün ipotek edilmesi sonucu kullanılan kredidir.

Bu krediler genel anlamda her banka da aynı olmak ile birlikte isimlerinde promosyon amaçlı bazı değişiklikler olabilmektedir.

Konut Kredisinin Özellikleri Nelerdir?

Krediler kendi içlerinde özel olmak ile birlikte başka maksatlarda kullanılması uygun değildir. Her kredinin kendisine uygun şartları ve faiz oranları bulunmaktadır. Örneğin konut kredisi başka bir maksat ile kullanılamaz. Konut kredisi diğer kredileden çok farklı bir kredidir. Diğer kredilerin vade sayısı en fazla 60 ay iken konut kredilerinde 240 aya varan vade seçenekleri bulunmaktadır.

Konut kredilerinin faiz oranları da diğer kredilere oranla daha düşüktür. Bu krediye devlet destek vermektedir. Ev alacak kişilere bir nebze yardım etmek maksadı ile devlet bu krediden vergi almamaktadır. Bu sebep ile bu kredinin faiz oranları diğer kredilere nazaran oldukça düşüktür. Bu sebeple bu krediden alınan para başka bir amaç için kullanılmamaktadır. Buna önlem olarak bankalar krediyi yeni ev sahibi olacak kişiye değil de evi satan kişiye direk elden veya hesabına yatırmak sureti ile vermektedir.

Vakıfbank Konut Kredisi ve Şartları

Konuk kredisinde bankalar kendilerine göre kampanyalar düzenlemekte ve bunlara kendilerine göre isim vermektedirler. Vakıfbank’a ait de bu şekilde bir kampanya bulunmaktadır. Bu kredinin ismi Sarı Panjur kredisidir. Peki, bu Vakıfbank Sarı Panjur Kredisi Nedir?

Bu kredi Vakıfbank tarafından sunulmuş olan konut kredisidir. Şartları diğer bankaların vermiş olduğu kredi ve şartlara nazaran daha kaliteli ve daha caziptir. Bu bankanın devlet bankası olması sebebi ile kar marjı oldukça düşük tutulmaktadır. Bu maksat ile konut veya bir başka kredi alınmadan önce muhakkak devlet bankalarından fiyat alınmalıdır. Bu kredi kullananın menfaatine olacaktır.

Vakıfbank Aracılığı İle Konut Kredisi Almanın Şartları

Bu kredinin alınmasının bazı şartları bulunmaktadır. Bu şartları kısaca sıralayacak olur isek;

-Alınacak evin kat mülkiyeti tapusu olması gerekmektedir.

-Alınması planlanan evin iskanının alınması gerekmektedir.

-Alınacak evin yaşı çok büyük olmamalıdır. Bu konuda değişken bir kural takip edilmektedir 15-20 yıl itibari ile evlere kredi verilmemektedir.

-Ev halen yapımı devam eden bin inşaat durumunda ise en az yüzde 75 tamamlanmış olması gerekmektedir.

Bu konuların birinin veya birkaçının bulunmaması durumunda kredi onaylanmayacaktır.

Vakıfbank Sarı Panjur Kredisi Kimlere Verilmektedir?

Vakıfbank tarafından finanse edilen bu krediye kimler başvurabilir? Bu konuyu kısaca izah edecek olur isek;

-Özel Sektörde çalışmaya devam edenler; maaş bordrosu ve sgk dökümünün olması halinde kabul edilecektir.

-Kamu çalışanları; bu krediyi ve verilen tüm kredileri alması en kolay çalışan gurubudur. Maaş bordroları ihtiyaç halinde banka tarafından talep edilmektedir.

-Emekliler; bu gurup da ev sahibi olması evrak açısından en kolay olan guruplar arasında nitelendirilebilir.

-İş Yeri Sahipleri; kendi işyeri bulunan vatandaşlar da konut kredisine başvuru yapabilmektedirler.

Kredinin Onaylanma Süreci

Konut kredisinin ve diğer tüm kredilerin onaylanması için kredi talep eden kişinin kredi notunun yeterli olması gerekmektedir. Kredi notu daha önce bankalar ile yapılan çalışmaların bir nevi puanlandırılması demektir. Daha önce bankalardan alınmış kredi veya kredi kartı kullanımlarının düzenli olması durumunda bu kredi notu yükselmekte, bu ürünlerin ödemelerinin geciktirilmesi ve benzeri durumlarda bu puan düşürülmektedir.

Son zamanlarda yapılan değişiklik ile evlerimize veya cep telefonlarına gelen faturaların ödeme durumu da kredi notuna etki eden faktörler arasına girmiş bulunmaktadır. Kredi notu sadece bu unsurlar ile de değerlendirilmemektedir. Konut alacak kişinin maaş durumunun bu krediyi karşılıya bilmesi durumu da değerlendirilmektedir.

Tüm bu unsurlar kredi talep edilen banka şubesi tarafından son kez değerlendirilir. Bu kredinin verilip verilmemesi tamamen şube yetkisindedir. Şube tük evrakları tamam olan ve kredi notu da bu krediyi almaya müsait olan kişilere dahi bir risk görmesi durumunda bu krediyi vermeye bilir. Bu konu ile ilgili başvuru sahibi her hangi bir hak iddia edemez. Bu şekilde kredi alamayan müşteriler bulunmaktadır. Bu durum genel itibari ile istisnadır.

birevim

6 Comments

 • Müşteriye özel faiz ve ihtiyacına uygun kredi seçenekleri ile Vakıfbank bence son yılların en iyi bankası 🙂

  • Merhaba Beyza Hanım,
   Bankalar artık müşteriye özel hizmet anlayışıyla hizmet vermektedirler.

 • Vakıfbank son bir kaç senedir mobil uygulaması dair bir çok şeyde yenilikçi olmaya başladı. Vakıfbank Sarı Panjur kredisinden haberdar değilim araştıracağım 🙂

  • Merhaba Songül Hanım,
   Kredi alına bilmesi için düzenli bir gelir sahibi olması gerekmektedir.

 • Vakıfbank’ın sarı panjur kredisinden eşim faydalanmıştı gayet memnun kalmıştık.

Leave a Comment

four × four =