Vergi Borcu Yapılandırma 2019

birevim faizsiz kredi

Vergi borcu hepinizin tahmin edeceği gibi kişiler için ciddi bir sıkıntı içermektedir. Bundan ötürü devlet zaman içinde yapılandırma yani yeni düzenleme getirmekte ve kişilerin vergi borçlarını ödemelerinde kolaylık sağlamaktadır. Vergi borcunun yapılandırılması demek gümrük vergilerinden trafik cezaları ve motorlu taşıt vergilerine varana dek pek çok borcu içine alan işlemleri içerir. Söz konusu Vergi Borcu Yapılandırma 2019 yılında mevcut borcun 6 aydan 18 aya kadar taksitlendirilmesi ve ana paranın taksitlere bölünerek geçmiş faizlerin kaldırılması şeklinde uygulanmaktadır.

Vergi Borcu Yapılandırma Başvurusu Nasıl Yapılır?

  • Vergi borcunu yapılandırmaya başvurmak için öncelikle borç sorgulaması yapılmalıdır.
  • Vergi borcunu sorgulayarak borcu netleştiren kişiler vergi borcu yapılandırması için ilgili kurumlara başvur yapabilirler.
  • Vergi borcu yapılandırma başvurusu dilekçe eşliğinde vergi dairesine giderek yapılır ve posta ile yapılması da mümkündür. Ayrıca internet üzerinden vergi borcu yapılandırma işleminin yapılmasına da olanak tanınmıştır.

Vergi Borcu Affı Nedir?

Kişiler yükümlü oldukları vergileri ödeyemediğinde normal olarak anaparanın dışında faiz uygulamaları ile mevcut borçları katlanarak çoğalmaktadır. Bu noktada devlet belli dönemlerde vergi borçlarını ödeyemeyen bireylere kolaylık sağlamak adına vergi borcunda af çıkartmakta ve anaparanın üzerine eklenen faizin bir kısmını ya da tamamını yok sayarak ödeme kolaylığı sağlamaktadır. Peki, vergi borcu yapılandırması neleri kapsamaktadır?

  • Kurum ile gelir vergilerinin matrah artırımları
  • Kişilerin birikmiş olan vergi borçları
  • Vergi daireleri ile mükellefler arasında oluşan anlaşmazlıklar
  • Kendiliğinden ya da pişmanlık nedeniyle verilen beyanlar gibi hususlar yer almaktadır.

E-Devlet İle Vergi Borcu Yapılandırma

Bildiğiniz üzere bugün pek çok işlem e-devlet üzerinden giderildiği gibi vergi borcu sorgulama ve yapılandırma işlemine başvuru da yine e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. E-Devlet sayfasından şifrenizi yazıp sisteme giriş yapabilir ve Gelir Dairesi Başkanlığı sayfasına geçiş yaparak vergi borcu sorgulama seçeneğini tıklayarak borç bilgisine ulaşabilir ve yapılandırmaya gidebilirsiniz.

Borçlu Olunan Vergi Dairesi Nasıl Öğrenilir?

TC kimlik numarası, anne kızlık soyadı ve doğum tarihi gibi bilgiler Gelir İdaresi Başkanlığı sitesine giriş yapılarak Borç Sorgulama ve Ödeme Bilgileri bağlantısına tıklanıp karşınıza çıkan ekrana yazılır ve borçlu olunan vergi dairesine ulaşım sağlanır.

İnternet Üzerinden Vergi Borcu Yapılandırma

İnternet üzerinden vergi borcunu yapılandırmak isteyen bireyler öncelikle Gelir İdaresi Başkanlığı sitesine giriş yapmalıdır. İnternet Vergi Dairesi kısmında sorulan kimlik bilgileri net bir şekilde yazılmalıdır. Yazılan bilgiler dahilinde açılan sayfa kişiye ait borç sayfasıdır ve buradaki vergi yapılandırma formu doldurulmalıdır. Gerekli tüm bilgiler doldurulduktan sonra borcun yapılandırılması için Evet butonu tıklanmalı ve ardından onay verilerek başvuru işlemi tamamlanmalıdır.

Vergi Borcu Ödemeleri Nereye Yapılır?

Vergi borcu ödemesi anlaşmalı banka, mobil interaktif vergi dairesi uygulaması üzerinden, vergi dairesinden ve Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet üzerinden yapılabilmektedir.

birevim

Leave a Comment

6 + 7 =