Ziraat Bankası Hesap Numarası Öğrenme

birevim faizsiz kredi

Ziraat Bankası; Türkiye’nin her yerinden ve her yaştan insanların müşterisi olduğu bir bankadır. Bu banka ile para transferi yapmak da son derece popülerdir. Ancak, para transferi sırasında kişinin hesap numarası kullanılır. Bu noktada, Ziraat Bankası kart numarası öğrenme nasıl yapılır sorusu birçok kişi tarafından merak edilmektedir. SMS başta olmak üzere birçok iletişim kanalı üzerinden Ziraat Bankası hesabının hesap ve kart numarası bilgilerinin yanı sıra IBAN numarası bilgileri de öğrenilebilir.

Ziraat Bankası Hesap Numarası Öğrenmek İçin Neler Yapılmalı?

Ziraat Bankası ile bir kişiden para almak veya bir kişiye para göndermek mümkün olabilir. Ancak, para transferi için hesap numarası kullanılmak zorundadır. Ayrıca, karşınızdaki kişinin IBAN ve kart numarası bilgileri de mutlaka bilinmelidir. Bunun yanı sıra, hesap numarasıyla beraber şube kodu ve müşteri numarası gibi bilgilerin de bilinmesi şarttır. Farklı bir bankadan Ziraat Bankası’ndaki bir hesaba para göndermek isteyenlerin bu işlemi EFT ile yapması gerekir. Ancak, EFT; yalnızca hafta içleri olmak şartıyla ve mesai saatleri içerisinde yapılmaktadır.

Ziraat Bankası hesap numarası; müşteri numarası, şube kodu ve ek numaranın bir araya gelmesinden oluşmaktadır. Söz konusu hesap numarasını öğrenmenin birden çok yolu bulunur. Geçmişte olduğu gibi en basit işlemler için dahi banka şubesine gitmeye gerek yoktur. İnternet bankacılığı başta olmak üzere mobil bankacılık uygulaması, sms ve müşteri hizmetleri sayesinde Ziraat Bankası hesap numarası öğrenilebilir. Günümüzde hiçbir banka hesap numarasını kartın üzerine yazmamaktadır. Fakat, Ziraat Bankası’nın kartının ön yüzünde şube kodu ile beraber hesap numarası bilgileri yer alır. Bahsettiğimiz bilgilerin kartın sol alt köşesinde yer aldığını ifade etmeliyiz.

Hes. No. olarak ifade edilen rakamlar tahmin edileceği üzere hesap numarasını tanımlamaktadır. Ziraat Bankası hesap numarası toplamda 16 haneli oluşuyla bilinmektedir. İlk dört rakam şube kodunu ifade eder. Bunun yanı sıra, diğer kalan 12 rakam ise hesap numarasını tanımlamaktadır.

Ziraat Bankası Hesap Numarası Öğrenme Yöntemleri

Yukarıda da bahsettiğimiz yöntemler sayesinde Ziraat Bankası hesap numarasını en kısa sürede öğrenebilirsiniz. İlk olarak, internet bankacılığı üzerinden nasıl öğreneceğiniz hakkında bilgi vermeliyiz. Bunun için internet ve mobil şubeye giriş yapmalısınız. Hesaplarım – tüm hesaplarım – hesap seçimi sayfasının ardından IBAN numarasını ve hesap numarasını görüntüleyebilirsiniz. Sayfanın en üst köşesinde yer alan rakamlar; şube kodu, müşteri numarası ve alt kısımda TR ile başlayan rakamlar ise IBAN numarasını temsil etmektedir.

Sms ile hesap numarası öğrenmek için cep telefonunuzun sms bölümüne HESAPBILGI yazdıktan sonra 4747’ye sms göndermelisiniz. Yine aynı yöntemle müşteri numarasını da öğrenebilirsiniz. Son olarak, istediğiniz takdirde kimlik belgenizle beraber Ziraat Bankası şubesine giderek de hesap numarası ve diğer bilgilerinizi öğrenme şansına erişebilirsiniz.

birevim

3 Comments

Leave a Comment

four + three =