Ziraat Bankası TOKİ Sosyal Konut Kredisi Kimler Alabilir?

birevim faizsiz kredi

TOKİ, Toplu Konut Kanunu ve Devlet Programları ile belirlenen üretim alanı ve faaliyet hedefleri doğrultusunda mevcut piyasa koşullarında konut sahibi olamayan düşük ve orta gelirli grupların konut sorununu çözmek için toplu konut projeleri üretmektedir. TOKİ’nin konut projeleri ile özel sektör uygulamaları ile ulaşılamayan hedef kitlelerin gelir ve tasarruf şekillerine uygun satış fiyatları ve geri ödeme koşulları sunulmaktadır.

TOKİ’nin kendi arsaları üzerine inşa edilen sosyal tip konut projelerinin yararlanıcıları, inşaat dönemi başında peşinatlarını yapmakta ve İdare tarafından oluşturulan tek endeksli ve uzun vadeli geri ödeme planlarına göre aylık ödemelerine devam etmektedir.

Düşük gelir grupları için aylık taksitler, kamu sektörü ücret endeksi, yerli üretici fiyatının en düşük olması nedeniyle artırıldı. endeks veya tüketici fiyat endeksi (TÜİK tarafından açıklanan enflasyon endeksleri) (yılda iki kez) (yani değişken tek endeksli kredi sistemi) TOKİ’nin geri ödeme vadeleri, hedefin finansal imkanlarına göre 8- 20 yıl olarak belirlenmiştir. Yoksul grupların projelerinin uygulamaları TOKİ ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koordinasyonunda yürütülürken, TOKİ bu projelerde sadece konutların yapımını üstleniyor.

Kredi konusunda devlet bankaları yetkili ve Ziraat Bankası bunlardan biridir.

Ziraat Bankası TOKİ Konut Kredisi Detayları

Borç bitene kadar mülkiyet hakkı TOKİ’ye ait olduğu için projelerin geri ödemeleri teminat altındadır. Yani TOKİ, projenin geri ödemelerine ‘kefil’ oluyor. TOKİ konut inşaatını 2 yıl içinde tamamlıyor.

Borçların tam olarak geri ödenmesine kadar tapu çıkarılmaması taksitlerin temerrüdünü minimuma indiriyor. Nitekim İdare’nin gerçekleştirdiği satış uygulamalarında ödemesizdik oranı sıfıra yaklaşmaktadır. Satış sözleşmelerinin feshi / konutların geri alınma oranı da düşüktür. (yaklaşık 1 / 2.000 konut) TOKİ’nin hesapları, Hazine Müsteşarlığı Genel Tebliği uyarınca kamu bankalarında bulunmaktadır.

TOKİ tarafından gerçekleştirilen satış ve kullandırılan kredilerin geri ödemeleri TOKİ adına kamu bankaları Ziraat Bankası ve Halkbank üzerinden takip edilerek tahsil edilmektedir. Bankalarda biriken tahsilatlar, bankalar ile yapılan protokoller çerçevesinde İdare hesaplarına aktarılır, TOKİ projelerinde ise ihale sonrası konutlar belli bir aşamada satışa sunulur.

Ziraat Bankası TOKİ Konut Kredisi Detayları

Türkiye’de mikro finans sektörünün en büyük oyuncuları devlete ait bankacılıktır mikro finans kredilerinin çoğunluğunu sağlayan kuruluşlar, Halk Bankası ve Ziraat Bankası resmi operatörler aracılığıyla bu bankalar tarafından tedarik edilmektedir. Bu onların kapsamlı şube ağı ve küçük işletmelere küçük krediler verme konusunda deneyimlidir.

Ziraat bankası ağırlıklı olarak tarım sektöründeki müşterilerine hizmet vermektedir. Toplam talep Tarım dışı sektördeki mikro finans hizmetleri ihtiyatlı olarak 2 milyon olarak tahmin edilmektedir. Ayrıca TOKİ Sosyal Konut Kredisi içinde Ziraat Bankasına başvurulması gereklidir.  Ziraat Bankası Toki konut kredisi almak için 18 yaşını doldurmuş olmak ve evi almak istediğiniz şehirde 1 yıldır ikamet ettiğinize dair belge sunmanız yeterlidir. Düzenli bir geliriniz varsa müracaat bedelini ödeyerek başvuruda bulunabilirsiniz.

Ziraat Bankası TOKİ Başvurusu Gerekli Belgeler Nelerdir?

  • Kredi isteğinizi beyan eden bir dilekçe,
  • SGK belgesi,
  • Nüfus Cüzdanı fotokopisi,
  • Düzenli gelir belgesi,

Ancak dul, yetim, şehit yakınları ve engelliler için ek belgeler gerekebilmektedir.

birevim

Leave a Comment

one × two =