Anasayfa / Blog / Ziraat Katılım Kar Payı Hesaplama

Ziraat Katılım Kar Payı Hesaplama

Hepimizin bildiği gibi kar payı, bir şirketin tüm giderleri çıktıktan sonra yıllık kazansının net getirisidir. Şirket ara dönem ya da yılsonu ortakların hissesine bağlı olarak kar payı dağıtımına gider. Dolayısıyla bugün faize bulaşmadan birikimlerini yatırıma dönüştürmek isteyen kişiler, Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile islami kurallara uygun koşullarda parasını değerlendirebilir. Şöyle ki, son derece kolay şekilde açılan Ziraat katılım hesapları, tüketici parasının hiçbir şekilde faize bulaşmadan yatırım yapılması yönündedir. Ancak helal ticarette kar-zarar ortak olduğundan ötürü yapılan yatırımdan elde edilen kar nasıl paylaştırılıyor ise banka zarara da hissedarların ortak olmasını beklemektedir. Peki, Ziraat Katılım Kar Payı Hesaplaması nasıl olur? Şöyle ki, tasarruf sahipleri klasik yatırım hesabı ile birlikte ara dönem ödemeli katılım hesabı olmak üzere iki çeşit hesap türünden yararlanabilirler.

Kar Payı Hesaplama

Tasarruf sahipleri faizsiz şekilde birikimlerini değerlendirmek üzere belirttiğimiz gibi katılım hesaplarından yararlanabilirler. Söz konusu Kar Payı Hesaplama ise tasarruf sahibinin yatırım miktarı ve seçtiği hesap türüyle ilişkilidir. Ancak genel olarak bir fikir vermek adına oran belirtmek gerekirse; 50 bin tl ile klasik katılım hesabı açtığınızı düşünürsek, 1 aylık vade sonunda %13,20 net kar üzerinden ortalama 560tl gibi bir kazanç elde edilecektir. Ara ödemeli katılım hesabında ise 1 aylık vade sonunda %14,48 net kar üzerinden 615tl gibi bir getiri sağlanacaktır. Bu miktarlar vade yükseldikçe artacaktır.

Katılım Hesabı Özellikleri

  • Katılım hesabı en az 1 ay vadeli olmak üzere tercihen 3, 6 ve 12 aylık vade ile açılabilmektedir.
  • Ziraat Bankası ile çalışmak isteyen tasarruf sahipleri en 250tl ile katılım hesabı açabilmektedirler.
  • Ziraat katılım hesaplarında düzenli şekilde kar payı dağıtımı yapılmasının ardından alınan kar payı ile yeni bir katılım hesabına dahil oluna bilinir.
  • Mevzuat gereğince katılım hesaplarından elde edilen getiri vergilendirilmesi gerekir. Vergi işlemleri banka tarafınca otomatik şekilde halledilecek ve tasarruf sahiplerine ayrıntılı şekilde gösterilecektir.
  • Katılım hesabı en fazla 3 yıl vade ile açılabilir ve istenirse her 3 yılda bir yenileme yapıla bilinir.

Söz konusu Katılım Hesabı Özellikleri ve kar payı hesaplaması hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz, konuyla ilgili diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası’ndan Yeni Kredi Paketi

Pandemi dönemi sadece sağlıkla ilgili değil ekonomiyle de ilgili olarak bütün dünyada tedbirlerin alınması gerekliliğini …