İhtiyaç Kredisi

Maddi olarak durumumuzun iyi olmadığı anlarda veya nakde ihtiyacımız olduğu durumlarda ilk başvurumuzu bankalara yaparız. Bankalar bu tip durumlar için insanların ihtiyaçlarını gidermesine yardımcı olacak bazı krediler sunuyor. Bu krediler arasında en çok tercih edilense ihtiyaç kredisidir. Bu kredi belirli bir limit içerisinde talep eden kişinin kredi notuna göre ona sunuluyor.

Her kişinin bankalar tarafından belirli bir kredi limiti vardır. Tek seferde veya birkaç seferde bu krediyi talep etmelerine izin veriliyor. Sizlerde bu şekilde başvuru yaparak istediğiniz miktarda kredi alabiliyorsunuz. Ancak bunun için dikkat edilmesi gerekenler, hesaplanma şekilleri, faiz oranları da bulunuyor.

İhtiyaç Kredisi Nedir?

İhtiyaç kredisi nedir sorusuna verilecek net bir cevap yoktur. Çünkü herkesin ihtiyacı farklı olabiliyor. Seyahat, ticaret, borç, eğitim, tatil, yol ve giyim masrafları için kredi başvuruları yapmak mümkündür. Sizin ne için başvuru yaptığınız genelde bankalar tarafından önemli değildir. Bankalar ne için değil başvuru yapan kişinin bu krediye uygun olup olmadığına bakmayı tercih ediyor.

Kredi notunuz bunun için önemli olacaktır. Daha önce kredi veya kredi kartı kullanımında hata yaparsanız bankalar sizlere kredi vermeyi tercih etmeyecektir. Ancak bazı bankalar buna rağmen kredi sunuyor ancak bunu yaparken size daha yüksek faiz oranı kullanıyor. Bunu kabul edip etmemek size kalan bir durumdur.

İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

İhtiyaç kredisini almak için ilk yapmanız gereken banka tercihinizi yapmak olacaktır. Herhangi bir bankaya giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurunun devamında banka sizi değerlendirmeyi tercih ediyor. Kredibilite sınırının üzerinde başvuru yapmanız durumunda size herhangi bir aktiflik sunmuyor.

Kredi notu yüksek olan kişilere ve aylık gelir miktarı yüksek olanlara verilen limitle, asgari ücretli bir gelire sahip olan ve yine kredi notu yüksek olan müşterilerine aynı miktarda ihtiyaç kredisi sunmuyor. Onun için başvurunuzu ona göre yapmanız gerekiyor. Üst üste kredi başvurusu yapmanız ve ret edilmeniz kredi notunuzun düşmesine neden olabilir.

İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç kredisi başvurusu yapmak her banka için farklıdır. Bu başvuruları günümüzde çok farklı yollarda yapabilirsiniz. Bunun amacı işlemlerin kolaylaşmasına yardımcı olmaktadır. Bu konuda dikkatli olmak ve ona göre tercih yapmak önemlidir.

 • SMS ile başvuru,
 • İnternet bankacılığı ile başvuru,
 • Online başvuru yapmak,
 • Mobil uygulama ile başvuru yapmak,
 • Banka şubesine giderek başvuru yapmak,
 • ATM üzerinden başvuru yapmak,

Tüm bu yöntemler ile başvuru yapılması mümkündür. Günümüzde başvuru değerlendirilmesi birçok banka tarafından birkaç saat sunuyor. Çünkü bakılacak olan kriterler belirlenmiş durumda diyebiliriz. Kredi notu yüksek, kredi kartını düzgün kullanan ve bunun dışında ayrıca yüksek miktarda kredi limiti oranına sahip olanlara hemen kredi vermeyi tercih ediliyor.

İhtiyaç Kredisi Nasıl Hesaplanır?

İhtiyaç kredisi hesaplama işlemi için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar mevcuttur. Bunların ilki almak istediğiniz miktarı belirlemeniz gerekiyor. Öncelikle sizin bütçenize uygun kredi miktarınız önemli olacaktır. Aylık taksit miktarına dikkat ederek başvurunuzu yapmanız önemlidir.

Bireysel ihtiyaç kredileri maksimum 36 ay vadeli olarak sunuluyor. Bunun üzerinde ihtiyaç kredisi sunulmadığını da eklemek gerekiyor. Vade miktarı arttıkça ödenecek olan aylık taksit oranı da artış gösterecektir. Vadeyi ve ödeme miktarını aylık gelirine göre belirlemeniz tavsiye ediliyor.

Tüm bunların yanında banka tarafından belirlenen ihtiyaç kredisi faiz oranı, vade sayısı, maliyeti etkileyen ek masrafları da eklemeniz gerekiyor. Dikkatli bakıldığında kredi oranları yakın olsa da bankaların sunduğu hesaplamalar farklılık gösteriyor.

Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Çekebilirim?

İhtiyaç kredisini en yüksek ne kadar çekebilirim sorusuna net cevap vermek mümkün değildir. Bunun için her bankanın farklı şekilde belirlediği limit vardır. Genelde maksimum seviye aylık gösterilen hane gelirine göre yapılıyor. Örneğin 20 bin TL gelir için size verilecek tutar ödemeniz aylık 10 bin TL ödemenin üzerine geçmeyecektir. Yani 100 bin TL’de 200 bin TL’de kredi alabilirsiniz.

Tabi bunun yanında kredi notunun da yüksek olması sizden isteniyor. Bunun için dikkat edilecek birçok nokta vardır. Ancak kredi notu konusunda eğer bankalara karşı genel olarak bir sorun yaşamadıysanız yüksek bir kredi notuna sahip olmanız mümkün olacaktır.

Kimler Bireysel İhtiyaç Kredisi Çekebilir?

Bireysel olarak ihtiyaç kredisi almanız için belirlenen şartlar vardır. Bu şartları sağlamadan başvuru yapmanız kredinizin ret almasına neden olacaktır. Bu maddeler şu şekilde sıralanıyor.

 • 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekiyor,
 • Gelir seviyenizi resmi olarak belirlemeniz gerekiyor,
 • Sigorta girişi olması ve bunun minimum üç aylık olması gerekiyor,
 • Ayrıca bunun devam ediyor olması gerekiyor,
 • Bankaların bazıları sigorta süresini 6 ay minimum olarak kabul ediyor
 • Bunları sağlamanız durumunda kredi notunun da ortalamanın üzerinde olması sizden isteniyor.

Tüm bu noktaları sağlayan bir kişinin bireysel krediye başvuru yaparak almanı mümkün oluyor. Tabi limit sınırı yukarıda söylediğimiz gibi belirli bir limitin üzerinde olması gerekiyor.

İhtiyaç Kredisi Şartları ve Belgeleri Nelerdir?

İhtiyacınızı karşılaşmak için almak istediğiniz kredinin belirli şartları sağlaması gerekiyor. Bu şartlar arasında ilk olarak 18 yaşından büyük yani reşit olmanız gerekiyor. Belge sahibi olunan gelire sahip olmak, sigortalı olarak çalışmanız ve kredi notunuzun risksiz bir grupta olması gerekiyor. Tüm bunların yanında sizden istenen belgeleri de sağlamanız gerekiyor.

 • Kimlik belgesi, pasaport, ehliyet
 • İkamet gösteren belgeler,
 • Gelir Belgesi,

Gelir belgesi başvuran kişinin ne iş yaptığına göre değişiyor. Maaş bordrosu, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, bilanço, arazi tapusu, çiftçilik belgesi, emekli maaşı hesap cüzdanı gerekiyor. Tabi eğer krediniz için kefil gerekiyorsa ona uygun olan evrakları da sağlamanız gerekiyor.

İhtiyaç Kredisi Nasıl Kapatılır?

Kullandığınız ihtiyaç kredinizi, ihtiyacınız bittikten sonra kapatmanız mümkün olabiliyor. Bunun için bankaların sunduğu farklı seçenekler var. Günümüzde online sistemlerin giderek popüler olması sayesinde hiçbir banka şubesine gitmeden ihtiyaç kredisi alabilmeniz mümkün olduğu gibi bu kredileri kapatmanız da mümkün olacaktır.

Eğer ihtiyaç kredisi aldığınız bankaya ait bir mobil uygulama kullanıyorsanız veya internet bankacılığı hizmeti alıyorsanız krediler kısmına girebilir ve oradan kredinizi kapatabilirsiniz. Tek yapmanız gereken krediler kısmından başvuru yaptığınız ve düzenli olarak ödediğiniz krediyi bularak onu kapatabilirsiniz.

Bunun dışında isterseniz en yakın banka şubesine giderek de başvuru yaparak ihtiyaç kredinizin kapatılmasını isteyebilirsiniz. Bu işlemler hesabınızda para olduğu sürece birkaç dakika içerisinde yapılabilecektir.

İhtiyaç Kredisi İçin Kefil Gerekiyor mu?

İhtiyaç kredi başvuruları sırasında merak edilen konuların bir tanesi de ihtiyaç kredisi sırasında kefil gerekip gerekmediği oluyor. Eğer başvuru kredi miktarınız, kredi limitinizin biraz üzerinde olursa banka şubeleri istemeleri halinde müşterilerinden eğer kefil getirirse o krediyi onlara sunacaklarını söylüyorlar.

Burada ki amaç krediyi alacak kişinin ödeme ihtimalinin olduğu ancak bu limitin üzerinde bir başvuru yaptığı, bunun için banka bu krediyi destekleyecek bir gelir sahibinin olması istiyor. O sebeple de ihtiyaç kredisi için başvuru yapıyor. Bu sayede kredi onaylanıyor ve ihtiyaç krediniz size geçiyor. Ancak genelde bu günümüzde çok fazla talep edilmiyor, gelir seviyesine ve kredi notuna bakılarak ihtiyaç kredileri sunuluyor.